DinozauryDinozaury drapieżneDinozaury roślinożerne

Cmentarzyska dinozaurów – kopalnie dinozaurów cz II

Cmentarzyska dinozaurów

Kopalnie dinozaurów cz II

Ameryka Północna

Słynna era badań nad dinozaurami w Ameryce ma związek z budową kolei Union Pacific. W lecie 1877 roku sławny poszukiwacz dinozaurów Othniel Charles Marsh, otrzymał list od dwóch jej pracowników informujący, że w pobliżu miejsca układania torów znaleźli oni kości gigantycznych rozmiarów.

Marsh był znany jako geolog entuzjasta oraz, co być może było w tym przypadku ważniejsze, człowiek zamożny. Okazało się, że robotnicy istotnie znaleźli miejsce bardzo bogate w szczątki dinozaurów.

Okolice Morrison w pobliżu Denver, stały się jednymi z najbogatszych źródeł wykopalisk dinozaurów z górnej jury, ponieważ skład miejscowych skał sprzyja zachowaniu się ich kości w postaci skamieniałej. W ciągu kilku lat robotnicy pracujący dla Marsha zebrali ogromne kolekcje kości dinozaurów, które wysyłano celem zbadania i opisu do Marsha oraz rywalizującego z nim Edwarda Drinkera Cope’a.

T.rex – jeden z największych drapieżników lądowych wszech czasów.

Wykopaliska

W niektórych przypadkach rzeki przeniosły ciała dinozaurów na wielkie odległości i złożyły je na piaskach w swym dolnym biegu. Te ogromne pokłady kości, z których najsłynniejsze chronione są w Dinosaur National Monument w Utah (jest to wielka hala muzealna, w której prowadzi się wydobycie okazów), dostarczyły tysięcy szkieletów i pojedynczych kości dinozaurów oraz innych ówczesnych zwierząt, takich jak ryby, żaby, żółwie, krokodyle, gady latające czy ssaki.

Inne znane stanowiska kopalne amerykańskich dinozaurów jurajskich to Como Bluff w stanie Wyoming, Ghost Ranch w stanie Nowy Meksyk, z masowym nagromadzeniem szczątków celofyzów, Cleveland-Lloyd Dinosaur Quarry w Arizonie z licznymi szczątkami allozaurów, czy kredowe odsłonięcie nazwane Egg Mountain w Montanie, gdzie odkryto kolonie lęgowe dinozaurów kaczodziobych.

Giganotozaur (Giganotosaurus) występował w Ameryce Południowej 100-95 mln lat temu.

Ameryka Południowa

Ostatnio niezwykłych znalezisk dinozaurów dostarcza Ameryka Południowa, zwłaszcza Argentyna. Pochodzą stamtąd najstarsze, najprymitywniejsze znane dinozaury (herrerazaur, eoraptor czy opancerzone zauropody, jak saltazaur).  W Patagonii natrafiono również na ogromną kolonię lęgową zauropodów.

Australia

Także w Australii zachowały się szczątki kostne oraz liczne tropy dinozaurów. Blisko spokrewnione z australijskimi były dinozaury antarktyczne, znane dotąd z nielicznych znalezisk.

Antarktozaur (Antarctosaurus).

Podobne artykuły:

Cmentarzyska dinozaurów – kopalnie dinozaurów cz I


Baza Dinozaurów

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button