DomowePsySsakiZwierzęta

Kai (Kai Ken) – japoński szpic

Fascynujący pies Kai

Kai to japoński szpic. Pies jest średniej wielkości, dość wytrzymały. Posiada pręgowane umaszczenie, co jest jego swoistym znakiem firmowym i rozpoznawczym. Uparty i niezależny, ale też wierny oraz bardzo lojalny wobec właściciela. Może być psem rodzinnym, dobrze znosi kontakt z dziećmi, potrafi się z nimi bawić. Spokojny oraz bardzo zrównoważony. Lubi także ruch i aktywność. Posiada bardzo silny instynkt łowiecki. Stróżuje, nie jest agresywny, nie napada i nie atakuje.

Kai (Kai Ken)

Klasyfikacja FCI

  • Grupa 5 Szpice i psy ras pierwotnych
  • Sekcja 5 Szpice azjatyckie i rasy pokrewne
  • Bez prób pracy
  • Inne nazwy: Kohshu-tora, Kai Ken, Kai inu, 甲斐犬, Tora Inu, Tiger Dog
Kai (Kai Ken)

Historia rasy

Jest to rasa bardzo stara, istniejąca od wielu wieków, historyczna. Kai ken (ken – z japońskiego „pies”) pochodzi od psów myśliwskich z górzystej prowincji Kai. Nazywa się go psem tygrysem, ponieważ ma pręgowane umaszczenie. Rasa nazywa się od historycznej prowincji Kai. Teren znajduje się w centrum znanej japońskiej wyspy Honsiu. Rasa przez wieki znana była w Japonii, dzisiaj jest obecna w USA, dokąd trafiła w latach 90. XX wieku. Nie jest to jednak rasa zbyt dobrze znana w innych krajach. W Polsce najprawdopodobniej nie ma żadnego psa tej azjatyckiej rasy.

W USA traktowany jako pies do towarzystwa, w Japonii z kolei wykorzystywany jest do polowań na jelenie, bażanty, dziki. Instynkt łowiecki przejawia bardzo silny oraz zdecydowany. Lubi polować i wspiera dzielnie swojego właściciela podczas łowów, nie rezygnuje ze znalezienia zdobyczy, przynosi ją swojemu panu. Idealny pies dla myśliwego, ale w Europie jest nie do kupienia.

Kai (Kai Ken)

Opis rasy

Doskonale pilnuje domu, nie atakuje, ale nie pozwoli obcym osobom wejść na posesję. Szkolenie psa powinno się zacząć, gdy zwierzę jest jeszcze bardzo mały. Na spacerach należy psa prowadzać na smyczy, ponieważ silny instynkt łowiecki powoduje, że pies lubi polować na inne zwierzęta. Jeśli chcemy uniknąć problemów to na spacerze psu nie wolno dać pełnej swobody. Znany jest z ogromnej zajadłości w polowaniu i wytrwałych pogoni za zwierzyną łowną. Ta cecha jest bardzo wysoko ceniona przez łowczych.

Pies nie ma szczególnych wymagań żywieniowych. Jada markową karmę lub jedzenie przygotowane w domu, dobrze zbilansowane, bogate w witaminy oraz minerały. Psa należy szczotkować raz w tygodniu specjalną szczotką do sierści dla psów (może być gumowa). Jego sierść nie wymaga szczególnej pielęgnacji – jest szorstka oraz bardzo wytrzymała. Kąpiel wskazana jest co dwa miesiące.

Kai (Kai Ken)

Wygląd

Pies średniej wielkości, czarny, pręgowany. Łatwy w pielęgnacji, nieco krępy w budowie, ze sterczącymi, szpiczastymi uszami. Pies linieje co najmniej dwa razy w roku, nieraz znacznie częściej. Trzeba sprawdzać uszy oraz pazury tego psa. Pazury można przyciąć samodzielnie lub zlecić taki zabieg weterynarzowi.

Umaszczenie

Pies ma sierść w kolorze czarnym, często pręgowaną, czym przypomina nieco tygrysa.

Temperament i charakter

Inteligentne, lubiące ruch oraz doskonale radzące sobie w życiu. Potrzebują ruchu i towarzystwa człowieka. Pozostawione bez opieki potrafią niszczyć rzeczy oraz są nieprzewidywalne. Nie są agresywne, szybko uczą się czystości, są przyjazne ludziom. Nie należy tresować ich tak, aby utrwalać w nich niechęć do obcych i wywoływać agresję.

Kondycja zdrowotna

Psy należą do zdrowych oraz odpornych ras. Krzepki, mocno zbudowany, nie cierpi na choroby. Nie ma predyspozycji do chorób genetycznych. Żyje dość długo – około 16 lat.

Kai (Kai Ken)

Szczegółowe dane / wymiary

  • Kraj pochodzenia: Japonia
  • Charakter: pies nieufny wobec obcych, czujny, niezależny oraz samodzielny
  • Wysokość
  • Psy: 50 – 56 cm
  • Suki: 45 – 51 cm
  • Waga: 11 – 25 kg
  • Długość życia: 14-16 lat
  • Cena: 1500 USD
Kai (Kai Ken)

Ciekawostki

  • Psy rasy Kai są pręgowane, ale niektóre nie mają ujawnionych pręg od razu po przyjściu na świat. Nieraz pręgi pojawiają się dopiero w piątym czy szóstym roku życia psa, taką specyfikę posiada ta rasa psów. Psy tej rasy można było zobaczyć w wielu amerykańskich firmach familijnych – np. w filmie pt. Pies nr 1 czy „Amazing Wizard of Paws” z 2015 roku – w Polsce firm pokazywano pod tytułem „Oswald – magiczny pies”.
  • W Japonii uznawany jest za pomnik przyrody od 1933 roku. Związek kynologiczny uznał tę rasę w 1934 roku. Nad tą rasą pieczę ma Nippo (Nihon Ken Hozankai), czyli Stowarzyszenie na Rzecz Zachowania Psa Japońskiego. Podobnie jak nad pięcioma innymi rasami szpiców japońskich.
Kai (Kai Ken)

Polecamy


Baza Dinozaurów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button