Springer spaniel walijski
Jedną z cech charakterystycznych springer spaniela walijskiego jest jego czerwono–biała maść. Ten piękny i wesoły pies jest świetnym towarzyszem ludzi lubiących aktywność fizyczną i ruch na świeżym powietrzu. Dawniej pies ten używany był do polowań na ptactwo i drobną zwierzynę, ale dziś jest przede wszystkim rodzinnym, lubiącym dzieci psem do towarzystwa, chociaż nietolerującym obcych na swoim terytorium.
Klasyfikacja FCI
- Grupa 8 – Aportery, płochacze i psy dowodne.
- Sekcja 2 – Płochacze
- Podlega próbom pracy.
- Inna nazwa: Welsh Springer Spaniel
Historia rasy
Początki rasy sięgają czasów średniowiecza. Być może pochodzi ona z rejonów Morza Śródziemnego. Większość historyków tej rasy przychyla się do hipotezy, że springer spaniel walijski powstał w wyniku skrzyżowania wyżła bretońskiego ze springer spanielem angielskim. Oficjalne uznanie odrębności dwóch ras spanieli: walijskiego i angielskiego miało miejsce jednak dopiero w 1901 roku.
Słowo „springer” pochodzi od angielskiej nazwy rodzaju pracy psa na polowaniu, „to spring game”, znaczącej „tropić, wyszukiwać”. Springer spaniel walijski nie jest dziś tak popularny jak jego angielski kuzyn. Ma mniejsze i wyżej osadzone uszy, jaskrawo czerwono-białe umaszczenie i jest od niego nieco mniejszy.
Na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku czerwono-białe springery walijskie z hodowli A.T. Williamsa pojawiły się na wystawach i zaczęły odnosić też sukcesy w konkursach field-trials (konkursy polowe dla wyżłów). Odporne i wytrzymałe psy doskonale sprawdzały się też na pagórkowatych terenach łowieckich Walii. Dziś są głównie psami do towarzystwa i coraz częściej pojawiają się w Europie i w Polsce.
Charakterystyka rasy
Ten średniej wielkości pies nie sprawia kłopotów pielęgnacyjnych. Ma eleganckie proporcje i umięśniony tułów, a prosty i gładki włos dodaje mu uroku. Springer spaniel walijski jest bardzo przywiązany do człowieka. Lubi towarzystwo i zasługuje na odpowiednie miejsce w rodzinie. Nie umie niestety przez dłuższy czas pozostawać sam w domu i w kojcu, a manifestuje to przeciągłym rozpaczliwym wyciem. Jest ruchliwy i najlepiej czuje się swobodnie biegając po łąkach i polach.
Charakter
Springer spaniel walijski jest inteligentny i sprytny. Szybko przywiązuje się do swojego właściciela, jest mu wierny i radośnie spędza z nim czas, najlepiej na długich spacerach. Jest wspaniałym psem towarzyszącym o zrównoważonym charakterze.
Zachowanie
Walijski springer spaniel jest psem aktywnym i lubiącym ruch na świeżym powietrzu. Lubi towarzystwo innych zwierząt i jest wobec nich przyjacielski. Lubi też dzieci i wykazuje się ogromną cierpliwością w czasie zabaw z nimi. Może mieszkać w domu z ogródkiem i w bloku.
Psy pozbawione ruchu są nadpobudliwe i źle znoszą długie pozostawanie w jednym miejscu. Najlepiej więc jest regularnie wyprowadzać je na spacery i choć jedno wyjście w ciągu dnia powinno trwać ponad godzinę. W czasie spacerów można wyczesywać ich bujną sierść lub bawić się w zabawy związane z aportowaniem.
Springer spaniel walijski jest psem myśliwskim o zrównoważonym temperamencie, wyostrzonej inteligencji i jak większość spanieli, poluje, aby sprawić przyjemność swemu panu. Po powrocie do domu łaknie jednak miłej domowej atmosfery. Springer spaniel walijski ma ujmujące wierne psie spojrzenie, które pokazuje, jak bardzo jest oddany swemu właścicielowi.
Właściciel springer spaniela walijskiego powinien być pogodny, zrównoważony i cierpliwy, gdyż pies ten wymaga wiele uczucia i akceptacji.
Jest to pies mocny, umiejący funkcjonować w sforze, ale jest też bardzo płochliwy i żywo reagujący na wszystkie odgłosy życia w mieście, hałas na budowach, pioruny lub nagłe trzaskanie drzwiami.
Wielkość
Przybliżona wysokość psa w kłębie to 48 cm, a suki 46 cm. Długość ciała springer spaniela walijskiego jest nieco większa od wysokości w kłębie, przez co sylwetka psa jest mocna i przystosowana do ciężkiej pracy. Psy te ważą od 16 do 20 kg.
Umaszczenie
Umaszczenie jest bardzo charakterystyczne, wyłącznie białe z intensywnie czerwonymi łatami, na pysku intensywne białe łaty.
Szata
Sierść Springer spaniela walijskiego jest prosta, przylegająca i gęsta, ale nigdy twarda. Włos nigdy nie jest falisty, jest za to miękki w dotyku, o średniej długości. Odpowiednia jego struktura i ułożenie chronią psa przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.
Długość życia
Psy rasy Springer spaniel walijski należą do długowiecznych i żyją średnio 12-15 lat
Odżywianie
Springer spaniel walijski ma bardzo wrażliwy żołądek i najlepiej podawać mu o stałej porze dwa, niezbyt obfite posiłki dziennie. Należy w nich uwzględnić około 15 gramów mięsa na kilogram wagi ciała psa dziennie i taką samą ilość warzyw, a także wypełniacza, czyli gotowanego ryżu, makaronu czy specjalnych psich płatków. Jeśli pies nie zje posiłku do końca, jedzenia nie należy pozostawiać w misce na później. W sezonie polowań, dla psów polujących, trzeba zwiększyć dawkę pokarmu, zwłaszcza mięsa jako źródła białka. Można od samego początku podawać suchą karmę, dostosowaną do potrzeb energetycznych i wieku naszego psa.
Pielęgnacja
Dbanie o sierść u springer spaniela walijskiego jest wyjątkowo łatwe, gdyż z lekka natłuszczony włos tych psów nie przyciąga brudu, a po wyschnięciu i otrzepaniu się pies jest prawie zupełnie czysty. Niezbędne jest jednak przeglądanie psa ze względu na kleszcze przenoszące groźne choroby. Psy należy czesać twardą szczotką kilka razy w tygodniu, gdyż ich sierść ma tendencję do plątania się, a kąpać raz w miesiącu. Konieczne jest regularne przycinanie pazurków.
Gęsty włos springer spaniela walijskiego doskonale chroni przed chłodem i wilgocią. Latem trzeba natomiast zwrócić uwagę, aby pies się nie przegrzał. Zawsze musi mieć też świeżą wodę do picia. Psy te lubią podróże samochodem, ale trzeba co jakiś czas robić przerwy, w czasie których pies może się przejść i napić.
Kondycja zdrowotna
Psy tej rasy są narażone na choroby oczu i uszu, a także często chorują na dysplazję stawów biodrowych i choroby kości.
Po polowaniu lub spacerze w mokrych zaroślach sierść psa jest przemoknięta i należy ją osuszyć, chroniąc zwierzę przed przeziębieniem. Jak większość ras o zwisających uszach, także i springer spaniel walijski wykazuje skłonność do zapalenia ucha środkowego. Psy tej rasy nie cierpią na choroby genetyczne i rzadko zapadają też na choroby serca, płuc i układu nerwowego.
Znacznie częściej występują u nich schorzenia związane z oczami, np. entropium, kiedy to górna powieka odchyla się w stronę gałki ocznej i rzęsy ocierają oko, co powoduje jego podrażnienia, a w przyszłości może prowadzić do poważnych zaburzeń widzenia lub nawet do utraty wzroku.
Szczegółowe dane / wymiary
- Wysokość w kłębie:
- pies: 46 – 48 cm
- suka: 43 – 46 cm
- Waga:
- pies: 18 – 25 kg
- suka: 16 – 20 kg
- Długość życia: 12-15 lat
- Pochodzenie: Wielka Brytania
- Usposobienie: lojalny ale i uparty, radosny, przyjazny i aktywny
- Umaszczenie: jedyna forma umaszczenia to połączenie głębokiej czerwieni z bielą. Ułożenie białych i czerwonych łat na ciele jest dowolny.
- Cena: 2000 – 2500 zł
Ciekawostki
- Zaleziono monetę z podobizną Filipa II Macedońskiego, który żył w IV wieku p.n.e. Przedstawiony na niej monarcha dosiada rumaka, u którego nóg biegnie pies z wiszącymi uszami. Niektórzy dopatrują się tu dowodu na to, że już w owych czasach istniały spaniele.
- Odpowiednio wychowany springer spaniel walijski może się nawet zaprzyjaźnić z kotami. W stosunku do nich czy też innych zwierząt domowych springer spaniel jest miły i przyjacielski.
- Springer spaniel lubi inne psy i nigdy nie wszczyna z nimi bójek, a nawet pozwala im dominować.
- Zbyt długie pazury, które nie zdążą się zetrzeć podczas biegania lub chodzenia sprawiają, że łapa zaczyna się inaczej układać w stosunku do podłoża, przez co pies może kuleć.
- Psy tej rasy na polowaniu specyficznie skaczą w kierunku zwierzyny.
- Kiedyś springer spaniele były używane do płoszenia zwierzyny dla sokolników.