BlogiDinozauryDinozaury drapieżneKreda

Sue – największy Tyrannosaurus rex

Sue – największy tyranozaur

Choć w epoce dinozaurów rozwinęły się najrozmaitsze rodzaje teropodów to jednak żaden z nich nie uzyskał takiego rozgłosu jak Tyrannosaurus rex. Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci odnaleziono wiele bardziej lub mniej kompletnych okazów tego mięsożercy jednak żaden z nich nie stał się tak sławny jak okaz odnaleziony w 1990 roku skatalogowany jako FMNH PR 2081, który otrzymał nazwę ”Sue”.

Krzysztof i jego Czas Tytanów zapraszają na spotkanie z największym dotychczas odkrytym tyranozaurem FMNH PR2081, znanym lepiej jako Sue. Sue to jednocześnie najbardziej kompletny szkielet tyranozaura, jaki dotychczas udało się odkryć.

„Sue” Tyrannosaurus

Blogi DinoAnimals

W cyklu artykułów z  Waszych blogów, prezentujemy wybrane artykuły z blogów DinoAnimals, które tworzą czytelnicy DinoAnimals.

Cykl ten różni się od artykułów, które na co dzień prezentujemy w głównym serwisie – artykuły pochodzące z blogów zawierają bowiem komentarze autorów, często również prezentują mniej formalne spojrzenie na świat przyrody.

W cyklu tym przedstawiamy świat fauny i flory w ujęciu często subiektywnym, prezentowany nie tylko przez pryzmat opracowań naukowych, ale również widziany okiem obiektywów autorów opracowań.

Tematyka blogów jest bardzo szeroka – fauna i flora (żyjąca i wymarła), dinozaury, opowiadania, przemyślenia i człowiek jako część tego wspaniałego świata.

Sue – T. rex

Polecamy


Baza Dinozaurów

7 komentarzy

  1. Panie Krzysztofie mam do Pana prośbę, mój 9 letni syn od niedawna zaczął bardzo intensywnie interesować się Dinozaurami ( bardzo lubi Pana blog ) w związku z czym miała bym do Pana prośbę – czy mógłbym mi Pan polecić jakieś filmy dokumentalne , literaturę związaną z tymi wspaniałymi wymarłymi zwierzętami, która mogła by interesować i jednocześnie pogłębiać wiedzę mojego synka na temat dinozaurów.

    1. O,panie Krzysiu,już do ciebie piszą ludzie na zlecenie 🙂 ,widzę że robi się takie prowizoryczne okienko „drive thru”,niech pan pozwoli że zrobię robotę za pana,ja polecam:
      -Pojedynek Dinozaurów:Sztuka Adaptacji (z super dokładnymi danymi)
      -Wędrówki z Dinozaurami (poznałem tu moje pierwsze dinozaury)
      -Park Prehistoryczny (co prawda alternatywna historia o przenoszeniu dinozaurów i nie tylko,do naszych czasów w sposób stworzenia parku z nimi ale jest to też w pewnym sensie „nośnik danych” tak jak wcześniejsze produkcje)
      Na razie to tyle rzeczy moim zdaniem najlepszych ,które mogę zaoferować,życzę pani miłego dnia 🙂 .

      1. Mnie Park prehistoryczny i Wędrówki z dinozaurami z Nigelem przypadły do gustu. Dzięki nim trafiłem tutaj do DA chcąc pogłębić wiedzę na temat Deinozucha i innych dinozaurów. W obu serialach jest trochę małych błędów, ale z pewnością warto je obejrzeć. Scena ważenia argentynozaurów – bezcenna 🙂

        1. 1.Pamiętam że deinozuch był w ostatnim odcinku Parku Prehistorycznego 🙂 .
          2.Hehe,też pamiętam scene z argentynozaurami,będące ważone wagami do tirów,piękne czasy 🙂 .

  2. Jeżeli chodzi o pogłębianie wiedzy to muszę stwierdzić , ze nie skupiał bym się na nich na razie tak bardzo u chłopca w wieku Pani synka , ponieważ te zmieniają się jak w kalejdoskopie , i tak np. dane które były aktualne jeszcze rok czy dwa lata temu w konfrontacji z coraz to nowszymi badaniami mogą być już nieaktualne ( a jeżeli ta fascynacja u Pani syka utrzyma się do późniejszego wieku to sam będzie on szukał informacji za pośrednictwem internetu na ten temat, ponieważ to różne fora paleontologiczne są lepsza forma gromadzenia bieżących informacji niż filmy dokumentalne, sam muszę skorygować niektóre dane na moim blogu , gdyż są już nieaktualne ). Mimo wszystko jeżeli miałbym coś polecić to :
    ” Wędrówki z dinozaurami – Walking with Dinosaurs ” BBC 1999 r. -6 odcinków
    ” Ballada o wielkim Alu – The ballad of big Al ” BBC 2000 r.
    ” Planeta dinozaurów – Planet Dinosaur ” 2011 r. – 6 odcinków
    ” Planeta Dinozaurów ” 2003 r. – 4 odcinki
    ” Królestwo dinozaurów – Dinosaur revolution ” 2011 r. – 4 odcinki
    ” Marsz dinozaurów – March of the Dinosaurs ” 2011

  3. Jeżeli chodzi o kwestie literatury to większość ciekawych a przede wszystkim pięknie ilustrowanych książek jest w wersji angielskojęzycznej jednak aby zrozumieć treść w nich zawartą nie trzeba znać j.angielskiego an jakimś bardzo zaawansowanym stopniu :
    ” Walking with Dinosaurs ” Tim Haines
    ” National Geographic Dinosaurs ” Paul Barret
    ” Paleoart of Julius Csotonyi” Julius Csotonyi
    ” Dinosaurs art – world’s greatest paleoart ” Steve White
    ” Dinosaurs the grand tour ” Keiron Pim
    ” The art of Dinosaurs ” Kazuo Terakado

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button