Owczarek pikardyjski – rozczochrany pies
Występował w takich produkcjach jak “I jak długo jeszcze?”, Becuase of Winn-Dixie i Tales for All. Być może w Polsce nie są to dzieła znane, ale w krajach swego pochodzenia były całkiem popularne. Mimo że owczarek pikardyjski nie zrobił dzięki nim takiej „kariery” jak dalmatyńczyk (dzięki bajkom Disney’a) czy owczarek szkocki collie (dzięki książce i filmom o Lessie), jest to pies o pięknym charakterze. Z tego względu zasłużył więc na osobny artykuł.
Klasyfikacja FCI
- Grupa I: Psy pasterskie i zaganiające
- Sekcja I: Psy pasterskie
- Próby pracy: obowiązują
- Kraj patronacki / Kraj pochodzenia: Francja
- Inne nazwy: Berger picard, Chien de berger de picardie, Picardische herdershond, Picardy Shepherd
Historia rasy
Na terenach dzisiejszej Francji pojawiła się prawdopodobnie dzięki Celtom przybyłym w IX w. Od początku angażowano je do pracy w charakterze pasterzy, o czym świadczą liczne grafiki i drzeworyty francuskie. Ze względu na swe pochodzenie, owczarki pikardyjskie mogą być blisko spokrewnione z holenderskimi i belgijskimi psami pasterskimi oraz innymi rasami północno – zachodniej Europy. Inna teoria głosi, że jest to rasa blisko spokrewniona z owczarkami francuskimi: Briardem i Beauceronem.
Większość przedstawicieli rasy przebywała w północno-wschodniej Francji (Pikardia – kraina historyczna), na rozległych pastwiskach gdzie wypasano stada owiec.
Dwie wojny światowe zdziesiątkowały populację psów tej rasy. Jak jednak w przypadku wielu innych ras, również tę udało się odtworzyć. Mimo to współczesna populacja owczarka pikardyjskiego nie jest zbyt liczna.
Charakterystyka
Wygląd
Na pierwszy rzut oka widać eleganckiego, harmonijnie zbudowanego, silnego psa. Mocne ciało wsparte jest na prostych i raczej długich kończynach. Długi jest również lekko zakrzywiony ogon. Oczy nie są zbyt duże, ale za to owalne i ciemne. Uszy okazałe, u podstawy szerokie, wysoko osadzone i sterczące.
Futro
Włos raczej długi (5-6 cm), szorstki w dotyku, jednakowej długości na całym ciele. Spodnia część szaty delikatna, ale gęsta.
Spotykamy umaszczenie płowe, płowo-szare, ciemnoszare, pręgowane. Hodowcy nie akceptują dużych białych elementów na sierści, jednak małe plamki na klatce piersiowej oraz palcach nie są uznawane za wadę.
Temperament
Owczarek pikardyjski jest uznawany przez wielu za jednego z najłagodniejszych i najłatwiejszych w wychowaniu spośród wszystkich owczarków. Z pewnością wpływa na to poczucie lojalności wobec opiekuna, które jest silne. Lojalność ta ma jednak swoją cenę – pies wymaga bliskości z człowiekiem. Nie jest to bowiem rasa samotnicza, lecz stadna. Codzienne długie spacery to jeden ze sposobów pokazania mu, że zależy nam na jego dobru.
Jak wiele psów pasterskich, owczarek pikardyjski to prawdziwy uparciuch. Potrzebuje więc właścicieli mądrych, spokojnych i stanowczych. Pies będzie sprawdzał, na ile może sobie pozwolić, dlatego należy ustalić granice, których nie wolno mu przekraczać.
Nie ma zapędów łowieckich, więc będzie dobrze żył z innymi psami i zwierzętami domowymi w ogóle. Dobrze jednak uspołeczniać młodego owczarka. Socjalizację należy przeprowadzić w 1-2 roku życia. Później będzie to o wiele trudniejsze.
Wobec obcych wykazuje naturalny dystans, dlatego będzie świetnym stróżem. W kontakcie z ewentualnym napastnikiem nie przejawia od razu otwartej agresji. Dzieje się tak dopiero wtedy, gdy jego opiekunowie staną przed bezpośrednim niebezpieczeństwem. Na co dzień jest to jednak zwierzę spokojne, uczuciowe, acz silne osobowościowo. Z pewnością jednak będzie wspaniałym uczniem i podopiecznym. Nie miejmy do niego jednak pretensji, gdy w stosunku do gości (zwłaszcza tych, których widzi po raz pierwszy) nie wykaże serdeczności godnej słodkiego labradora.
Jeśli lubisz piesze wyprawy, jogging lub zwykłe spacery, owczarek pikardyjski chętnie potowarzyszy Ci w podróży. Nie pogardzi również biegiem obok roweru, na którym będziesz jechał. Trzeba więc wiedzieć, że jego żywiołem jest ruch i wykonywanie zadań. Potrzebuje też pochwał i nagradzania w czasie treningów, aby poziom jego entuzjazmu pozwolił na dalsze przyswajanie wiedzy.
Szczegółowe dane / wymiary
Owczarek pikardyjski
- Wysokość w kłębie:
- psy 60-65 cm
- suki 55-60 cm
- Waga: 23-32 kg
- Średnia długość życia: 12-14 lat
- Liczba szczeniaków w miocie: 2-10
Owczarek pikardyjski – ciekawostki
- Psy tej rasy wykorzystywano do przemycania tytoniu przez granicę francusko – belgijską. „Fanty” skrywały się pod sierścią psa, dlatego trudno było je zauważyć.
- W ojczystym kraju żyje około 3500 psów tej rasy, w Niemczech około 500, a w USA i Kanadzie zaledwie ok. 400.
- Owczarek pikardyjski może wybrzydzać przy jedzeniu – nie będzie chciał zjeść tego, co dostanie. Zdarza się to ponoć dosyć często w obrębie rasy.
- U owczarków pikardyjskich spotyka się przypadki dysplazji stawów biodrowych oraz choroby genetyczne oczu. Na tle innych ras, jest to jednak rasa zdrowa.
Polecamy
- Najmądrzejsze rasy psów – TOP 100
- Inteligencja psów
- Agresywne rasy psów
- Najstarsze psy – Top 10
- Najdłużej żyjące rasy psów – TOP 10
- Pies domowy
- Rasy psów – opisy i charakterystyka
- Psowate
- Rasy kotów – opisy i charakterystyka
- Zwierzęta domowe
Super owczarek, takiego chciałabym mieć!