12 01 2017


Smoki – czy istniały naprawdę?

Autor:

|

18 czerwca 2015

|

Edytowany: 18 czerwca 2015

|

66 komentarzy

|

Kategoria: Gady / Mitologia / Zwierzęta

Smoki – czy istniały naprawdę?

Smoki – królowie przestworzy i postrach narodów

Wyobraźmy sobie stwora mierzącego 25 metrów długości, potrafiącego latać dzięki skrzydłom o rozpiętości 50 metrów! Dodatkowo jest to stwór niebywale inteligentny, przebiegły, ale też bezwzględny. Wystarczy raz oszukać smoka, aby ten wymierzył śmiertelną karę…

Z jednej strony, ujrzenie dostojnego, pięknego smoka w rzeczywistości byłoby niczym sen na jawie. Z drugiej jednak strony jego istnienie mogłoby się skończyć nieciekawie dla zachłannych ludzi, starających się ukraść skarby, których te istoty pilnują. Poczytajmy co nieco o zwierzętach obecnych w niemal wszystkich kulturach świata, pobudzających wyobraźnię i budzących pytanie: „A może one kiedyś istniały naprawdę?”.

Smoki

Smoki – królowie przestworzy.

Historia smoków

Nie wiadomo, kiedy po raz pierwszy smoki pojawiły się w mitach. Najwcześniejsze wzmianki na ich temat datuje się na ok. 4000 lat p.n.e. Mawiano, że potrafiły żyć w dowolnym miejscu, w zależności od rodzaju opisywanego smoka. Ich siedliska znajdowały się zatem od środka Ziemi aż po głębię oceanu. Zamieszkiwały też jaskinie, miejsca związane z ogniem oraz wszelkie obszary wilgotne i ciemne.

Postać smoka pojawia się w niemal każdej kulturze, a każda kultura ma swoje własne wyobrażenie na temat smoków. Skąd jednak pomysł na stworzenie postaci wielkiej jaszczurki? Prawdopodobnie jeden z powodów to odnalezione szczątki dinozaurów.

Słowem „smok” opisywano zapewne wiele kości, których nie udało się przypisać do żadnego znanego zwierzęcia. Ze smokami kojarzyły się również ogromnych rozmiarów węże, jaszczurki i inne gady. Jeden z rodzajów smoka nazywany Wyrm, przypomina węża z głową smoka. Mniejsze rodzaje smoków (z ang. dragonlet) walczyły za pomocą trucizny, którą zabijały swych przeciwników.

Smok

Smok.

Smoki w mitach i baśniach

Opowieści o smokach słyszymy w każdej części świata poza Antarktyką. Choć jest to miejsce pozbawione rdzennych mieszkańców i co za tym idzie, atrakcyjne dla samotnych jaszczurów, zbyt surowy klimat nie byłyby dobrym miejscem dla stworzenia kochającego ogień lub żyjącego w wodzie.

Pojawiają się one w większości baśni i mitów. W lwiej części tych historii smok strzeże jakiegoś skarbu, złota, kamieni szlachetnych, a nawet samotnych królewien. W opowieściach tego typu pojawia się także rycerz, którego zadaniem jest zabicie smoka i uratowanie pięknej dziedziczki lub wielkiego majątku.

Smoki posiadały określone cechy. W starożytnym Rzymie na przykład uważane były za strażników tajemnic świata. Dla Rzymian smoki były źródłem wiedzy, a wojownicy używali smoczego wizerunku jako symbolu siły.

Bardzo często pojawia się podział na 2 rodzaje smoków: bohaterskie, które chronią ludzi i przedmioty oraz groźne, które pragną zguby ludzi.

Smok

Smok.

Czym jest smok?

Najbardziej popularny wizerunek smoka europejskiego to ten wyposażony w skrzydła i ziejący ogniem. Dodaje się do tego także łuski na ciele i ostre szpony, u niektórych występują też rogi. U prawie wszystkich występować może za to zabójcza trucizna. Niektóre smoki mogą mieć kilka głów i ogonów, liczba kończyn waha się między 2 i 4, choć zdarza się, że jest ich więcej. Z reguły mity wspominają jednak o czworonożnych smokach.

W licznych opowieściach smoki to zwierzęta bardzo inteligentne. Żyją z dala od ludzi, w zacisznych, cichych i wilgotnych miejscach. W większości legend są one traktowane jako czarne charaktery, które muszą zginąć z rąk rycerza. Niektóre smoki stają się jednak opiekunami wsi czy osad.

Smok

Oko smoka.

Rodzaje smoków

Rodzajów smoków jest tyle ile smoków :), ale dla ułatwienia stworzono podział na 2 rodzaje: smoki zachodnie i wschodnie.

Smoki zachodnie

To właśnie one zieją ogniem, mają złe zamiary, a ich przeznaczeniem jest śmierć z ręki nieustraszonego rycerza. Smoki te zabijają ludzi za pomocą ognia, potrafią latać dzięki ogromnym skrzydłom, a ich stopy wyposażone są w ostre, potężne szpony.

Smok

Smok.

Smok Wawelski

Jednym z najbliższych nam smoków jest Smok Wawelski. Zamieszkiwał on jaskinię zwaną dzisiaj Smoczą Jamą, ulokowaną na zachodnim zboczu wawelskiego wzgórza w Krakowie.

Najstarsza wersja legendy o wawelskim jaszczurze pojawiła się w kronice mistrza Wincentego Kadłubka, datowanej na przełom XII i XIII wieku. Według tej wersji, wielki potwór był określany mianem całożercy, ze względu na swą żarłoczność. Co tydzień stwór musiał zjadać określoną liczbę bydła. Jeśli mieszkańcy nie zapewnili smokowi pożywienia w postaci ofiary ze swych zwierząt gospodarskich, stwór żądał równoważną liczbę głów ludzkich.

Król Krak nie mógł znieść takiej sytuacji w swym królestwie, dlatego w tajemnicy przed smokiem przywołał do siebie synów. Przedstawił im swój plan zgładzenia potwora, a synowie przystali na propozycję. Plan był prosty – dwaj synowie królewscy musieli samodzielnie zabić smoka. Nie udało się tego jednak dokonać w sposób tradycyjny. Postanowili do tego więc użyć podstępu.

Kiedy nadszedł czas złożenia kolejnej ofiary z bydła, synowie wypchali pustą skórę martwego zwierzęcia zapaloną siarką. Gdy smok połknął łapczywie „zdobycz”, zaczął dusić się od ognia, który trawił go od wewnątrz. W tym czasie młodszy syn zaatakował i zabił swego starszego brata, z którym konkurował o zwycięstwo nad smokiem i objęcie rządów w królestwie. Po powrocie do zamku okłamał ojca twierdząc, że starszy jego syn zginął przez smoka. Ojciec potraktował młodszego jak bohatera i przyjął z otwartymi ramionami. Bratobójstwo wyszło jednak na jaw – za karę winny śmierci swego brata został wygnany z królestwa.

Jan Długosz zmienił nieco wersję tej legendy pisząc, że smoka zabił sam król Krak. Za sprawą Marcina Bielskiego miejsce w legendzie znalazło się natomiast dla przebiegłego szewca Skuby. Postać ta pojawia się kilka wieków po stworzeniu legendy, bo dopiero w wieku XVI. Współcześnie wersja legendy o szewczyku Skubie jest najbardziej popularna wśród mieszkańców Krakowa i Polaków w ogóle.

Smok

Smok chiński.

Smoki wschodnie

Ludzie Wschodu od wieków podchodzą do smoków zupełnie inaczej, niż ludzie kultury zachodniej. Azjatyckie smoki są cenione za magiczne zdolności i piękno. Cieszą się ogromnym szacunkiem, podczas gdy my – Europejczycy – opisujemy smoki jako istoty straszne i zasługujące wyłącznie na śmierć.

W krajach wschodnich postaci smoków do dziś biorą udział w wielu uroczystościach i paradach. Stały się symbolem bohaterstwa, nie zaś niebezpieczeństwa. W Azji pełnią częściej rolę opiekunów, aniżeli zabójców i złodziei. Z tego też powodu symbolizują one także piękno i moce nadświadome. Ich wygląd przypomina nieco smoki zachodnie, ale nierzadko wschodnie odpowiedniki są zlepkiem kilku gatunków zwierząt.

Najbardziej znanymi smokami wschodnimi są oczywiście smoki chińskie. W Państwie Środka cyklicznie pojawia się nawet Rok Smoka. Chińczycy mawiają, że jeśli ktoś przyszedł na świat w tym właśnie roku, będzie zdrowy, bogaty i mądry, czyli taki jak prawdziwy smok. Rok Smoka jest ponoć bardzo urodzajny dla wszystkich Chińczyków.

Jedna z legend wschodnich opowiada o pewnym biednym chłopcu, który znalazł smoczą perłę pomnażającą wszystko, czego dotknie. Kiedy umieścił na noc perłę w misce do ryżu, następnego dnia miska była pełna pożywienia. Wydawać by się jednak mogło, że szczęście opuściło chłopca, bo po perłę przyszedł pewien rabuś. Biedak, chcąc uchronić perłę przed kradzieżą, połknął ją. Gdy to uczynił, sam zamienił się w smoka.

Wydaje się, że różnice między smokami Zachodu i Wschodu są znaczne. Różnią je nawet typy siedlisk: podczas gdy „nasze” smoki wolą ogień i pustynie, smoki Azji lubią jeziora i oceany.

Smok

Ognisty smok.

Inne podziały smoków

Smoki można ze względu na miejsce pochodzenia i kulturę w jakiej powstały. Istnieje też rozróżnienie pod względem kolorów. W legendach spotyka się zatem:

 • Małe, ale inteligentne smoki białe, przepadające za arktycznym zimnem, choć mogą zamieszkiwać też bardzo wysokie góry.
 • Podłe, mające obsesję na punkcie śmierci smoki czarne, przebywające na bagnach i w dżunglach.
 • Zachłanne, kochające skarby smoki czerwone, żyjące na wyspach i w górach.
 • Wojownicze smoki zielone, będące mistrzami intryg i polityki. Na swój dom wybierają stare lasy porośnięte ogromnymi drzewami.
 • Przestrzegające prawa, zadumane, ale próżne smoki niebieskie, żyjące w suchych, gorących regionach świata, takich jak piaszczyste pustynie i stepy.
Smok

Smok.

Smoki – ciekawostki

 • Smok lub potwór morski był prawdziwym zmartwieniem ludzi w czasach Krzysztofa Kolumba. Był to wiek, w którym świat uważany był za małą krainę, na krańcach której czyhają smoki. Ponoć jadły one każdego kto miał czelność wypłynąć daleko w głąb oceanu. Obawa była na tyle duża, że na mapach zaznaczano miejsca, gdzie smoki te mieszkały.
 • Według wielu legend smoki jadły zwierzęta, a nawet ludzi, głównie dzieci.
 • Smocza Jama – „dom” Smoka Wawelskiego – ma 270 m długości, ale tylko 81 m otwarte jest dla odwiedzających.
 • Warany z Komodo nazywane są smokami z Komodo.
 • Bruce Lee urodził w chińskim roku Smoka, dlatego min. nazywany był małym smokiem.
 • Bruce Lee nakręcił słynny film Wejście Smoka (ang. Enter the Dragon).
 • W filmie Shrek występuje Smoczyca, żona Osła.
 • Rok smoka (ang. Year of the Dragon) to słynny film Michaela Cimino, wg scenariusza Olivera Stone’a, w roli głównej wystąpił Mickey Rourke.

Jakie znacie smoki?

Zapraszamy do zamieszczania w komentarzach pod artykułem słynnych smoków 🙂

Smok

Smok.

Polecamy

____________________

Zwierzaki się ucieszą jeśli je polubiszDinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Park Narodowy Krugera
Bearded collie – czworonożny brodacz
Park Narodowy Serengeti
Mastif hiszpański – nieustraszony i kochający
Gawron – towarzyski ptak
Niagara – fascynujący wodospad
Cietrzew zwyczajny – zacietrzewiony ptak
Basenji – pies z charakterem
Wielki Kanion Kolorado – ulubieniec Roosevelta
Shih tzu – figlarny psiak
Wodospad Iguazú
Tętno zwierząt – TOP 10
Rekin polarny, grenlandzki – długowieczny rekin
Wielka Rafa Koralowa
Walki psów
Kot doński sfinks
Landseer – kochający olbrzym
Lwy ludojady
Park Narodowy Yellowstone
Afrykański kot złocisty – brat lamparta
Wodospady Wiktorii

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

(66) Komentarze

 1. FIRERODAN
  18 czerwca 2015 at 12:53

  Nie byłem przekonany czy to właściwa strona na taki artykuł. Jednak po chwili namysłu, stwierdziłem, że to jednak gady, mityczne, ale gady.

  Dobra, jakie znam smoki… Zacznę od tego najbardziej przerażającego: Tabalugi, zielonego smoka z niemieckiej kreskówki.

  Smoki z gry Gothic II: Było ich kilka, każdy posiadał własne imię i reprezentował inny żywioł.

  Jest jeszcze Shenron – Węzokształtny smok z Dragon Ball, który spełniał życzenia.

 2. Ela
  18 czerwca 2015 at 13:20

  Mnie się podoba ten dział zwierzęta w mitologii, więc chyba rozszerzenie tematyki DA nie zaszkodzi 🙂

  Ja dodałabym smoki:

  Ankalagon – największy smok Morgotha (Tolkien, „Silmarillion”)

  Falkor – fajny, dobry smok szczęścia o białym futrze z długimi uszami, z filmu „Niekończąca się Opowieść”.

  Nidhógg – skrzydlaty smok-wąż występujący w mitologii germańskiej

  • Wiki
   18 czerwca 2015 at 16:04

   Znałam tego białego pluszowego Falkora z NeverEnding Story, ale nie wiedziałam, że to jest smok, a tu rzeczywiście tak jest 🙂

 3. Tomek
  18 czerwca 2015 at 15:16

  Smaug olbrzymi smok z hobbita

 4. Mikołaj
  18 czerwca 2015 at 15:51

  Glaurung – Ojciec Smoków Tolkiena

 5. Wiki
  18 czerwca 2015 at 15:54

  Ladon z (mitologii greckiej) smok o stu głowach.

 6. Robert
  18 czerwca 2015 at 15:58

  Święty Jerzy zabił jakiegoś smoka, ale nie znam jego nazwy.

 7. norbert
  18 czerwca 2015 at 16:00

  fajny smok wawelski

 8. N904
  20 czerwca 2015 at 10:56

  Szkoda, że w temacie nie poruszyliście dwóch tematów – tego, czy smoki mogły latać, i tego drugiego, dotyczącego zdolności ziania ogniem. Chętnie bym o tym poczytała, niby to dość popularny i znany temat, ale nie ma o nim aż tyle w sieci.

 9. Creepu
  23 czerwca 2015 at 21:28

  Chmuroskok z Jak Wytresować Smoka 2 🙂

 10. norbert
  6 lipca 2015 at 18:30

  czy w najbliższym czasie będzie artykuł o duchu brazylijskim

 11. norbert
  6 lipca 2015 at 20:32

  ale duch brazylijski jest elektryczny i zrubcie onim osobny artykuł 🙂

 12. norbert
  7 lipca 2015 at 09:26

  nie zastanawjajcie się i w ponieeedziałek ma byc ten artykuł

 13. Martyna
  8 lipca 2015 at 13:09

  Mój ulubiony smok to smok z mitologii chińskiej Shenglong

 14. Olek
  9 lipca 2015 at 12:45

  Gdy zobaczyłem to byłem zaskoczony. Smoki intrygowały mnie od dawna szukałem nawet gier ze smokami, gdy był w telewizji jakiś film ze smokami zawsze oglądałem. A co do smoków jakie znam są to: Drako z Ostatni smok, Szczerbatek z Jak wytresować smoka, Shenlog z anime Dragon Ball, Smok Wawelski, oraz smoczyca z filmu Eragon.

 15. Alek
  9 lipca 2015 at 13:08

  Ja znam smoka z gry Skyrim który nazywał się Alduin.

  • Hubert
   22 października 2015 at 12:58

   Tam Pacyfik, tu sky, brakuje Earth Rim 😡

 16. Rafał
  9 lipca 2015 at 13:21

  Smok Draco, przyjaciel rycerza Bowena w filmie Ostatni smok (DragonHeart). Sean Connery podkłada głos Draco w tym filmie.

 17. Olek
  11 lipca 2015 at 12:03

  Nie dawno oglądałem film dokumentalny o smokach czy istniały w erze dinozaurów czy ludzi i czy woguóe istniały.

  • Pin
   11 lipca 2015 at 12:09

   Co ciekawego powiedzieli w tym filmie na temat smoków?

   • Olek
    20 lipca 2015 at 16:54

    Powiedzieli, że smoki prawdopodobnie istniały w erze dinozaurów.

 18. Daimon
  17 lipca 2015 at 00:04

  Alexstrasza
  Draco
  Fafnir
  GodzillaXD, Dobra nie jest stricte smokiem, ale i tak jest kozacką bestią.
  Granamyr
  Indraugnir
  King Ghidorah/ Keiser Ghidorah
  Korialstrasz
  Ladon
  Luhng
  Malygos
  Manda
  Mecha King Ghidorah
  Neltahrion aka Deathwing
  Nidhogg
  Nozdormu
  Onyxia
  Oura
  Pożeracz Chmur
  Ryu
  Saphira
  Seraphon
  Smaug
  Smok Bazyli
  Smok Wawelski
  Spyro
  Vilentretenmerth
  Vritra
  Wywern
  Y Ddraig Goch
  Ysera
  Zahhak
  Zmey Gorynych

  Coś w tym jest, iż mity o smokach powstały, gdy przed wiekami ludzie odkryli szczątki dinozaurów i innych wielkich gadów kopalnych. Przez długi czasz ludzie uważali przecież, iż spiralnie skręcony kieł Narwala, to tak naprawdę róg należący do innego gatunku mitycznych stworzeń. „Jednorożców”

  • Michał
   17 lipca 2015 at 00:30

   Napisałeś rekordową ilość smoków, ale szkoda, że nie napisałeś co to za smoki (z jakiego filmu, bajki itp.) Nie wszyscy je znamy. Jasne, że każdy wie, co to Godzilla, ale Zahhak już pewnie nie 🙂

 19. Łukasz
  17 lipca 2015 at 23:29

  A opiszecie też mityczne węże takie jak quetzalcoatl czy kukulkan?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   18 lipca 2015 at 11:36

   To interesujące tematy, choć bardziej kojarzą się z bogami niż zwierzętami w mitologii. Dodamy je do naszej listy tematów na przyszłość i zastanowimy się czy uda nam się te tematy opisać pod katem zwierząt w mitologii.

 20. Przemo
  22 lipca 2015 at 18:43

  Smoki znane prze zemnie:
  -smok górski-smok żyjący w górach Europy, najbardziej podobny do typowego stereotypowego smoka
  -smok leśny- z Azji lecz występujący też w Europie, żyjący w lasach, ma lekko wężowaty kształt i rzadko używa ognia, poluje głownie za pomocą pazurów i szczęk
  -Bazyliszek- jego przedstawiać chyba nie trzeba
  -Hydra- wężowaty potwór z mitologi greckiej
  -chiński smok szczęscia(chyba tak też można go nazwać)-to ten za którego przebierają się podczas azjatyckich
  festiwali
  -Smok Wawelski- jego też nie muszę raczej opisywać
  – prehistoryczne krokodyle(np. deinozuch)- to były smoki i na dodatek
  prawdziwe
  -smok łysiecki- smok ze śląska typowy potwór nękający wieśniaków zabity przez sołtysa z jednej ze wsi którą atakował za pomocą krowy wypchanej smołą
  -Żmij- smok z wierzeń słowiańskich, był zwierzęcym wcieleniem boga Welesa
  -Smoki z Komodo oraz krokodyle- to także smoki tylko nie zioną ogniem i są mniejsze.

 21. rojacy
  22 lipca 2015 at 19:47

  Miejscowość Orneta położona na Warmii ma w herbie smoka, ponieważ według średniowiecznej legendy dawnymi czasy grasowało tam bydlę podobne do tego „Wawelskiego” i siało spustoszenie na około. W związku z tym, że miejscowi nie mogli sobie z nim poradzić postanowili wynająć najemnika za odpowiednią opłatą. Po jakimś czasie przybył na koniu ubrany na czarno rycerz bez jakichkolwiek oznakowań i według jednej wersji przy pomocy jakiejś ognistej broni a według innej bronią tradycyjną zabił bydlę i odjechał nie odbierając zapłaty.

  • Malwina
   22 lipca 2015 at 21:11

   Może Zawisza Czarny zabił tego smoka? Też miał czarną zbroję.

 22. Olek
  22 lipca 2015 at 21:14

  Ja by dodał do tego jeszcze smoka Fanfira, który pojawia się w Pierścieniu Nibelungów.

 23. Ania
  24 lipca 2015 at 23:19

  Smoki z Jws, Jws2 i seriali, a mój ulubiony to Smaug z Hobbita

 24. Scarlett
  27 sierpnia 2015 at 01:10

  Kalessin…

 25. sabina
  31 sierpnia 2015 at 19:33

  Oprócz smoków z Gothica i z serii Dragon Ball znam jeszcze Villentretenmerth, lub też Borch Trzy Kawki – złoty smok, który może przybrać postać dowolnej istoty. Występował w jednym z opowiadań o Wiedźminie.
  Btw. polecam sagę o Wiedźminie, jest tam mnóstwo mitycznych potworów 🙂

 26. anneczka18
  6 września 2015 at 00:54

  Kilgharrah – Wielki Smok z Przygód Merlina oraz Aithusa – Biała Smoczyca z tego samego filmu.
  Z bajki o śpiącej królewnie – zła królowa zamienia się w wielkiego Czarnego Smoka.

 27. Anonim
  7 września 2015 at 20:58

  Są jeszcze smoki z gry o tron, ale nie wiem jak miały na imie bo jeszcze nie obejrzałam wszystkich odcinków.

 28. sssssssssssssss
  17 października 2015 at 16:07

  Jest jeszcze Drago z anime Bakugan

 29. Kangurzyca
  18 października 2015 at 02:40

  Temeraire oraz kilkadziesiat inych smokow z alternatywnej historii wojen napoleonskich Naomi Novik – pisarki amerykanskiej pochodzenia polskiego. Podobno bedzie film.

 30. Sas1f
  11 grudnia 2015 at 15:17

  Szerbatek XD
  Z ‚Jak wytresować smoka”

 31. Sas1f
  11 grudnia 2015 at 15:19

  Katla smok z bracia lwie serce

 32. Drewal znad Biebrzy
  18 grudnia 2015 at 15:39

  Warto zwrócić uwagę na kwestie w wiarę w smoki w średniowieczu. Mity dot. tych gadów, na pewno istniały, ale co ożywiło prawdiwą wiarę w smoki? Łodzie wikingów. Co prawda nie było ich zamiarem- przynajmniej początkowo umieszczanie wizerunku smoka na statkach w tym celu, ale taki odnosili.

 33. Dry
  20 grudnia 2015 at 18:01

  Krzykozgon z Jeźdźcy Smoków Saphira z Eragon Smaug z Hobbit Smok Wawelski oraz Wywern

  • kaspian
   6 marca 2016 at 15:45

   Wywerna to nie smok.

 34. Papik
  5 lutego 2016 at 17:53

  Spyro
  Bash
  Zap
  Cynder
  Camo
  Whirlwind
  Sunburn
  Drobot
  Blackout
  Spotlight
  Fire kraken
  Flashwing
  Blades
  Echo
  Malefor
  Ignitius
  Terrador
  Chronicler
  Cyril
  Volteer
  Wawelski

 35. t rexfan
  27 lutego 2016 at 18:36

  ja znam ze smoków :

  Godzilla . Znaczy Godzilla jest zmutowanym Godzillasaurusem anie smokiem .
  King Ghidorach – wielki , 140 – metrowy smok z filmów o Godzilli
  Kaiser Ghidorach / Monster X – smok o 2 formach – wielkiego 100 metrowego robota i 140 – metrowego smoka z Godzilla : Ostatnia Wojna
  Mecha – King Ghidorach – ogromny 145 metrowy smok- robot z Godzilla vs Ghidora

 36. kaspian
  6 marca 2016 at 15:41

  W Heroes 3 występują smoki czarne, czerwone, zielone, złote, magiczne, kryształowe, rdzawe i błękitne

 37. kaspian
  6 marca 2016 at 15:48

  Są jeszcze upiorne i kościane

 38. kaspian
  6 marca 2016 at 16:04

  Heroes 3 kiedyś była popularniejsza od Diablo

 39. kaspian
  6 marca 2016 at 16:32

  Jest Drago z ‚Ostatniego smoka’

 40. kaspian
  6 marca 2016 at 17:45

  W Wiedzminie są czerwone i zielone

 41. Papik
  25 kwietnia 2016 at 16:37

  Droga redakcjo ostatnio oglądałem film ” Smoki- urzeczywistniona fantazja ” . Co o nim sądzić ?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   25 kwietnia 2016 at 17:27

   Cóż, to tzw. film docufiction. mamy zatem do czynienia z fikcyjnymi postaciami, fikcyjnym paleontologami itp. Miło opowiedziana i ładnie zilustrowana hipotetyczna historia smoków.

 42. Al
  8 maja 2016 at 06:26

  Dochodzą jeszcze smok Miluś i jego żona Miłasia z „Kajka i Kokosza”.

 43. Majster
  12 maja 2016 at 17:29

  Moje ulubione smoki to Alduin(z gry Skyrim) oraz Smaug(z filmów Hobbit). Fajne były też smoki w grze Dark Souls 3.

 44. jasmine
  15 lipca 2016 at 21:39

  w chinach mówią dużo o smokach…

 45. jasmine
  15 lipca 2016 at 21:41

  jest też furia.

 46. ych
  30 lipca 2016 at 21:12

  smoki to tak naprawdę zbyt naciągana i wyobrażona ,,podróbka” dinozaurów
  a był chyba film o tym jak walczył z tyranozaurem-robota 4-letniego dziecka, które interesuje się samochodzikami i króliczkami. gów** prawda! tak naprawdę, smoki nie istnieją! tak samo jak np.fauny, krasnale, ogry, wróżki, potwory, syreny, czarodzieje itp. NIE MA TEGO W RZECZYWISTOŚCI!!!!! ŻYJEMY W 21 WIEKU CZY 14, co???
  Te historie To wszystko robota meneli naciągaczy żeby im dołożyć 1 zł do wódki .
  a ten wawelski to jakiś krokodyl różańcowy, który przypadkiem połknął gigantyczny palnik i mieszkał w jaskini bo mu było za zimno na dworze. przywieźli go chyba przypadkiem i tak się rozochocił że zeżarł opiekunów za 2 zł.

  • Greg
   30 lipca 2016 at 23:30

   Dobre, zwłaszcza ten różańcowy smok wawelski 🙂

 47. ych
  4 sierpnia 2016 at 23:03

  dzięki

 48. mietek
  22 sierpnia 2016 at 11:32

  Obecnie smoki są wielce pożyteczne. Ze względu na mnogość ich występowania i działalności incognito zaszyły się w misach olejowych czterosuwowych jednostek napędowych ?

 49. Kasia
  30 października 2016 at 15:52

  np. Saphira

 50. Monika
  11 listopada 2016 at 19:00

  Smaug smok z Hobitta ,smok Szczerbatek z bajki jeźdźcy smoków w Shreku żona osla ,Mushu w bajce Mulan Baltazar i gąbka mój przyjaciel smok Elliot

 51. Łukaszello
  13 listopada 2016 at 19:20

  A czy jest smok przypominający mozazaura lub kronozaura. I oczywiście zapomnieliście o filmie ,, Jeźdźcy Smoków”. W filmie ,,Mój przyjaciel Smok”, smok ma głowę jak u hieny

  • Marek
   14 listopada 2016 at 11:44

   A chińskie smoki nie przypominają mozazaura?

 52. ja
  26 grudnia 2016 at 21:27

  nocna furia mój ulubiony smok z jak wytresować smoka

 53. Spencer lynx
  12 stycznia 2017 at 20:37

  Smok Wawelski prawdopodobnie istniał…rzeczywiście.Faktycznie zgarniał ofiary z dziewic i bydła wszelakiego terroryzował okolicę miał łuski przerażał zachłannością i okrucieństwem.Ale do tego chodził na dwóch nogach i gadał po ludzku!!! Jak to możliwe..? Otóż w VI wieku ziemie te podbili Awarowie-wojowniczy lud z Azjii Centralnej.Miejscowych Sclavów (Słowian) uciemiężyli przez system namiestników-zarządców.Jedna z takich namiestniczych siedzib prawie na pewno była tam gdzie lokalizowano „gród Kraka”-zachowane do dziś kurhany znane jako „Kopiec Wandy” i „Kopiec Kraka” to pozostałość kultury awarskiej.
  Namiestnik zbierał daniny dla władcy (Kagana) w postaci pięknych dziewic do haremu a także bydła na mięso (to coś nam przypomina prawda).Opornych karał ogniem i mieczem.On i jego drużyna nosili wspaniałe zbroje łuskowe (lamelkowe) których strzały ani topory się nie imały.Musieli u miejscowych budzić strach jak „żmijowie” złe gady nie do pokonania…
  Ale nadeszły nowe czasy. Kaganat Awarski zaczął słabnąć i chwiać się w posadach. Namiestnik nie otrzymywał wsparcia. Miejscowi wszczęli powstanie ludowe i obalili tyrana.Być może zgotowali mu straszną śmierć-napoili siarką polali smołą,spalili a trupa wrzucili do Wisły szydząc „gorąco ci było to teraz się napijesz”. I tak to się skończyło…
  Z czasem namiestnik awansował w legendzie na bestię-smoka co od palącego pragnienia pił wodę aż pękł a uciemiężeni Słowianie odetchnęli z ulgą.

  Cóż,teraz zaś (zima 2017) nie smok a smog gród Kraka dławi-normy zapylenia przekroczone 4X cierpi lud straszliwie.Ciekaw jestem jakie legendy powstaną za 2000 lat…

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl