01 07 2017


Schipperke – mały pasterz

Autor:

|

26 maja 2016

|

Edytowany: 26 maja 2016

|

1 komentarz

|

Kategoria: Domowe / Psy / Ssaki / Zwierzęta

Schipperke – mały pasterz

Schipperke – mały pasterz

Pełni podobne funkcje co silne i duże psy pasterskie. Ma podobny do nich temperament i potrzeby, mimo iż jego rozmiary nie wskazują na to. Nietypowe jak na psa stróżującego i pasterskiego gabaryty przyczyniły się do stworzenia mu wielu nazw. Obok oficjalnej, spotykano również takie jak Moorke, co tłumaczy się jako „małe czarne zwierzę”. W USA nazywano go natomiast belgijskim psem barkowym (związanym ze statkami).

Przystosowanie do życia na łodziach i statkach nie są jedynymi umiejętnościami Schipperke. Dzisiaj spotykamy go w zwykłych domach, wśród rodzin, które potrafią docenić jego potencjał stróża i opiekuna człowieka.

Klasyfikacja FCI

 • Grupa I: Psy pasterskie i zaganiające
 • Sekcja I: Psy pasterskie
 • Typ: lisowaty
 • Próby pracy: nie podlega
 • Kraj pochodzenia: Belgia
Schipperke

Schipperke

Historia rasy

Historia rasy Schipperke może sięgać wieku XVII, czyli czasów istnienia czarnych psów zwanych Leuvenaar. Spotykano je bardzo często w Belgii, gdzie pełniły ważną rolę przy pilnowaniu transportu i zwierząt hodowlanych. Potomkowie niemal 20-kilogramowych Leuvenaarów okazały się mniejsze, co przyczyniło się do sklasyfikowania ich jako odrębnej rasy. Szybko zatrudniono ją do pilnowania łodzi zadokowanych w belgijskich kanałach. Świetnie sprawdzały się też jako pasterze zwierząt gospodarskich, myśliwi i stróże.

Nazwa schipperke pochodzi od flamandzkiego schip, oznaczającego po prostu „łódź”. Całe słowo można tłumaczyć natomiast jako „mały owczarek / pasterz” lub „mały marynarz / wioślarz / szyper”. Nawiązuje ono do głównych zadań nowo wyhodowanej rasy – zabijania szczurów na pokładach łodzi. Zanim jednak oficjalna nazwa zaczęła funkcjonować, psa określano mianem Spitz lub Spitzke, podkreślając w ten sposób spiczasty kształt uszu.

Pod koniec wieku XIX psy te stały się bardzo popularne w belgijskich gospodarstwach domowych. W wystawie psów rasowych po raz pierwszy wzięły udział w roku 1880. To wydarzanie spowodowało, że rasa została rozpowszechniona w innych krajach świata.

Schipperke

Schipperke w locie 😉

Charakterystyka

Wygląd

Na pierwszy rzut oka wydaje się mały i niepozorny, jednak w rzeczywistości Schipperke to pies mocno zbudowany i wytrzymały. Głowa ma kształt klina – zwęża się w kierunku pyska, zakończonego małym, czarnym nosem. Ciemnobrązowe oczy są niewielkie, migdałowate. Bije z nich bystrość i energia. Nad oczami widoczne są małe, spiczaste i sterczące uszy, które niemal bez przerwy są w ruchu. Krępa sylwetka zakończona jest wysoko osadzonym ogonem. Czasem w obrębie rasy zdarzają się jednak osobniki ze zredukowanym ogonem lub z jego całkowitym brakiem. Wg FCI nie stanowi to wady.

Schipperke

Schipperke

Sierść i umaszczenie

Szata składa się z dwóch warstw: gęstego, prostego i twardego włosa okrywowego oraz obfitego podszerstka. Taka mieszanka świetnie izoluje ciało przez utratą ciepła w zimne dni i chroni przed przemoczeniem w czasie opadów.

Sierść jest wyraźnie dłuższa i bardziej nastroszona wokół szyi. Formuje się więc w ładną kryzę, zwieńczoną żabotem na klatce piersiowej. U psów kryza wydaje się bardziej okazała niż u suk. Tylną część ud również pokrywa gęsta i długa sierść. Na ogonie ma za to taką samą długość jak na tułowiu.

Schipperke posiada umaszczenie jednolicie czarne, choć podszerstek (spodnia warstwa włosów) może być ciemnoszary. U starszych osobników może pojawiać się siwizna na pysku.

Schipperke

Schipperke

Temperament

W spojrzeniu Schipperke dostrzeżemy jego energiczność. Cechuje go również szybkość, czujność i pewność siebie. W stosunku do opiekuna, zwłaszcza dzieci jest bardzo wierny i oddany. Mocno przywiązuje się do właścicieli, dobrze żyje z kotami i innymi psami. Wykazuje wysoki poziom inteligencji, jest bardzo ciekawski i psotny. Ze względu na swe pochodzenie bardzo dobrze czuje się w czasie podróży statkiem.

Nie można mu zarzucić naiwności – bardzo dobrze pilnuje domostwa i potrafi obronić opiekuna przed napastnikiem. Najbardziej zaciekły staje się w obronie dzieci. W stosunku do obcych jest więc raczej zdystansowany i podejrzliwy, jednak nie powinien być agresywny. Intruza informuje o swojej obecności szczekaniem lub wyciem.

Łatwo i szybko się uczy ze względu na wysoki poziom intelektu i samodzielność. Jeśli jednak właściciele będą mu pozwalać na wszystko, może go dotknąć tzw. syndrom małego psa. Wywołują go nieodpowiednie zachowania opiekunów. Pies z tym zaburzeniem osobowości uważa siebie za przywódcę ludzkiego stada, staje się więc apodyktyczny, zazdrosny a nawet niebezpieczny. Od początku psu należy więc stawiać granice, aby zrozumiał, że nie on jest szefem, lecz ludzie opiekujący się nim. Zaburzony Schipperke będzie porywczy, nieobliczalny i obsesyjny. Może przesadnie bronić domowników nawet w sytuacjach bezpiecznych, np. w czasie wizyty gości. Należy zatem uczyć zwierzę, w jakich sytuacjach powinno wykazywać się swoimi umiejętnościami obronnymi, a kiedy może spokojnie obserwować otoczenie.

Psy tej rasy wymagają codziennych spacerów, na których zapasy energii zostaną uwolnione. Dzięki temu zwierzę uspokoi się, będzie bardziej wyważone, a przez to skore do współpracy.

Schipperke

Schipperke

Kondycja zdrowotna

Schipperke to rasa pierwotnie zdrowa.. Trzeba jednak zagwarantować mu regularną aktywność fizyczną. W przeciwnym wypadku może cierpieć na otyłość, problemy ze stawami, zębami, sercem, płucami i układem trawiennym.

W obrębie rasy spotyka się też zwichnięcia rzepki i inne mechaniczne urazy kończyn.

Schipperke

Schipperke

Szczegółowe dane / wymiary

Schipperke

 • Wysokość w kłębie: 21-33 cm
 • Waga: 3-9 kg
 • Długość życia: 13-15 lat
Schipperke

Schipperke

Schipperke – ciekawostki

 • Postać Schipperke pojawia się we francuskim filmie „Dwaj bracia” z 2004 r.
 • U mniej niż 15% populacji rasy spotyka się mutację genetyczną, odpowiedzialną za wystąpienie zespołu Sanfilippo. Mutacja ta pojawia się tylko u rasy Schipperke. Objawy choroby pojawiają się w 2-4 roku życia i obejmują problemy z równowagą i pokonywaniem przeszkód (np. schodów). Przebiegiem przypomina chorobę Gauchera i Taya-Sachsa.
 • Przodek Schipperke, wspomniany Leuvenaar, jest także protoplastą innej belgijskiej rasy – Groenendael.
Schipperke

Schipperke

Polecamy:

____________________

Pomóż tworzyć DinoAnimals - wpłać 1 PLN
DinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Małże – fabryka pereł
Lwy z Mapogo
Jadowite ssaki
Yeti – Człowiek Śniegu
Ocelot – najpiękniejszy kot świata
Dziobak (Ornithorhynchus anatinus)
Orang Pendek czyli niski człowiek
Grindwal (Globicephala melas)
Kot abisyński
Kobra wodna (Naja annulata)
Puli – pies Marka Zuckerberga
Pustułka zwyczajna (Falco tinnunculus)
Grzechotnik – budzący strach wąż.
Alaskan malamute
Kot turecki Van
Pingwin królewski (Aptenodytes patagonicus)
Sójka zwyczajna – „leśny krzykacz”
Interesujące gatunki pająków występujące w Polsce
Niedźwiedź himalajski, tybetański.
Bazyliszek płatkogłowy (Basiliscus plumifrons)
Pytony (Pythonidae) – fascynujące dusiciele

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

(1) Komentarz

 1. ych
  30 maja 2016 at 15:37

  jaki słodki

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl