OpracowaniaPtakiZwierzęta

Królestwo zwierząt – Ptaki

Ptaki (Aves) – charakterystyka gromady

Latają, chodzą, pływają. Choć ptaki kojarzą nam się tylko z tym pierwszym, jest to jedna z najbardziej zróżnicowanych gromad w świecie przyrody. Wydają się nieskomplikowane, ale umiejętności pozazdrościłby im niejeden nurek, pilot czy podróżnik.


Klasyfikacja

 • Królestwo: zwierzęta
 • Typ: strunowce
 • Podtyp: kręgowce
 • Gromada: ptaki
  • Podgromada: Neornithes
   • Nadrząd: ptaki paleognatyczne (Paleognathae) i ptaki neognatyczne (Neognathae)
Małpożer, Orzeł filipiński (Pithecophaga jefferyi).

Pochodzenie

Zapis kopalny wskazuję, że ptaki pojawiły się jurze (ok. 150 mln lat temu), a wyewoluowały z teropodów – dwunożnych mięsożernych dinozaurów. Najwcześniejszym znanym gatunkiem Aves był Archaeopteryx lithographica, choć nie jest uznawany z typowego ptaka. Wielu naukowców uważa, że ptaki to jedyni żywi członkowie kladu dinozaurów.

Pierwszą powstałą w XVII wieku klasyfikację ptaków udoskonalił ok. 100 lat później Karol Linneusz, a którą dzisiaj operuje cały świat. Według szwedzkiego przyrodnika ptaki pochodzą od dinozaurów, a dokładniej od teropodów. Aves definiuje się jako potomków ostatniego wspólnego przodka ptaków nowoczesnych (Neornithes). Ptaki nowoczesne zalicza się do podgromady Neornithes, która natomiast podzielona została na dwa nadrzędy:

 • ptaki neognatyczne (Neognathae) – obejmuje większość współczesnych ptaków
 • ptaki paleognatyczne (Paleognathae) – obejmuje kusacze i grupę bezgrzebieniowców
Zimorodek zwyczajny, zimorodek (Alcedo atthis).

Występowanie

Nie istnieje chyba klimat czy szeroko pojęte środowisko, w jakim nie spotkalibyśmy ptaków. Każdy kontynent ma swoje gatunki, świadczą o tym lęgowiska petrela śnieżnego znajdujące się pośrodku Antarktydy, choć – jak nietrudno się domyślić – na najszerszy wachlarz gatunkowy tej gromady natrafimy w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Sugeruje się, że taki stan rzeczy ma związek z faktem, że w ciepłym środowisku chętniej powstają nowe organizmy, chociaż ptaki takie jak pingwiny najlepiej czują się w wodzie i to niebyt ciepłej, z wyjątkiem pingwina równikowego (Spheniscus mendiculus) z wysp Galapagos.

Pingwiny.

Cechy zewnętrzne

Podczas gdy u ssaków spotykamy włosy, a u gadów łuski, ptaki wykształciły u siebie pióra niezbędne podczas latania, zapewniające ochronę przed chłodem, termoregulację, zdobycie partnera i kamuflaż. Każde pióro wyrasta z tzw. pterylium, a ich rozmieszczenie ma wpływ na klasyfikację danego osobnika. Upierzenie zależne jest natomiast od statusu społecznego, płci, a nawet wieku ptaka.

Wszyscy przedstawiciele gromady zrzucają upierzenie regularnie, zwykle raz w roku i ma ono związek z zakończeniem okresu rozrodczego (upierzenie nierozrodcze/podstawowe) lub wprost przeciwnie, z jego rozpoczęciem (upierzenie rozrodcze/alternatywne).

Kilka gatunków pierzy się częściej lub rzadziej niż rokrocznie, np. duże ptaki drapieżne zmieniają upierzenie zaledwie co kilka lat. Aby jednak pióra należycie pełniły swe funkcje, muszą być czyszczone codziennie i pokrywane woskową wydzieliną produkowaną przez gruczoł kuprowy. Ptak najpierw zmiata dziobem zabrudzenia, by następnie nasmarować pióra ową substancją, która hamuje rozwój bakterii niszczących pióra.

Orzeł przedni, zys (Aquila chrysaetos).

Wesprzyj nas - pomóż zwierzakom

1 2 3 4 5Następna strona

15 komentarzy

  1. Niektórzy uważają że liczy się średnia waga a inni największa osiągnięta waga.Nie wszyscy myślą jednakowo.

   1. Tyle, że nie znamy odpowiedzi na pytanie, czy ten łabędź potrafił jeszcze się wznieść w powietrze, przy tej swojej rekordowej wadze.

  1. Bartku, obecnie żyje ponad 100 Kakapo (dokładnie 126 w 2014 roku; w 2005 roku było to 41 samic i 45 samców), wybór zatem raczej jest niewielki. Występują jedynie na kilku przybrzeżnych wyspach Nowej Zelandii Maud Island, Little Barrier, Codfish i Mana Island. Trwa program związany z próbą ich uratowania – Kakapo Recovery Plan.

 1. Nie oto chodzi. Chodzi o to, że napisaliście że neognatyczne obejmują wszystkie ptaki oprócz nielotów, a pingwiny to nieloty a należą do neognatycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.