DinozauryPterozauryTop 10

Największe pterozaury Top10

Największe pterozaury – Top10

Dziś krótkie uzupełnienie artykułu, w którym dokonaliśmy szczegółowej charakterystyki pterozaurównajwiększych gadów latających jakie żyły na naszej planecie. Przez miliony lat panowały niepodzielnie w przestworzach. Tylko jeden ptak mógłby się z nim mierzyć – argentawis.


Pterozaury o największej rozpiętości skrzydeł – Top10

 1. Arambourgiania philadelphiae 7-13 m
 2. Hatzegopteryx thambema 10–11 m
 3. Quetzalcoatlus northropi 10–11 m
 4. Nieopisany pterozaur z Mongolii 10 m
 5. Nieopisany pterozaur UNCUYO-LD 350 9.1 m
 6. Tropeognathus mesembrinus 8.2 m
 7. Geosternbergia maysei 7.25 m
 8. Arambourgiania philadelphiae 7 m (lub 10-13)*
 9. Coloborhynchus capito 7 m
 10. Moganopterus zhuiana 7 m
 11. Pteranodon longiceps 6.25 m
 12. Tupuxuara longicristatus 6 m
 13. Santanadactylus araripensis 5.7 m
 14. Cearadactylus atrox 5.5 m
 15. Caulkicephalus trimicrodon 5 m
 16. Istiodactylus latidens 5 m
 17. Lacusovagus magnificens 5 m
 18. Liaoningopterus gui 5 m
 19. Phosphatodraco mauritanicus 5 m

*Szacunki dla Arambourgiania philadelphiae są niestety rozbieżne ze względu na znikomość materiału kopalnego oraz wykonane szacunkowe obliczenia porównawcze. Szereg analiz wskazuje, iż Arambourgiania mógł być pterozaurem porównywalnym z Quetzalcoatlus northropi lub nawet większym (Frey i Martill 1998 r. – 12-13 m), co czyniłoby z niego największego pterozaura wszech czasów (pośród dotychczas odkrytych). Część analiz „zmniejszyło” nieco jego wymiary, nawet do 7 metrowej rozpiętości.

Kecalkoatl , Quetzalcoatlus - porównanie wielkości z człowiekiem i żyrafą.
Kecalkoatl  (Quetzalcoatlus) – porównanie wielkości z człowiekiem i żyrafą.

Polecamy

Wesprzyj nas - pomóż zwierzakom

33 komentarzy “Największe pterozaury Top10”

 1. Ten tropeognathus mesembrimus w waszym top 10 nie ma prawa istnieć,gdyż został uznany za gatunek z rodzaju ornitocheirus, a konkretnie ornitocheirus mesembrinus 🙂 Więc proszę zmienić.

  1. Rzeczywiście nie ma Ornithocheirus giganteus. Mamy z tym problem zarówno jeśli chodzi o wielkość, jak i klasyfikację: Ornithocheirus giganteus=Pterodactylus giganteus=Rhamphorhynchus muensteri=Cimoliornis diomedeus=Lonchodraco giganteus (obecnie).

  1. Nie mamy tu wiarygodnego źródła, a rozbieżności w przypadku Tapejara są dość spore. National Geographic dla przykładu podaje 3-4 metry rozpiętości skrzydeł, zatem nie mieści się na naszej liście powyżej 5 metrów. Niemniej warto o nim wspomnieć – dziękujemy za uzupełnienie. To naprawdę cenne uwagi.

  1. Trudno, żeby źródła nie były z angielskiego. 99% prac naukowych jest pisane po angielsku.
   Tylko prace naukowe są wiarygodnymi źródłami. 🙂

 2. Pterozaury od zawsze fascynowały ludzi 🙂 O ile Hatzegopteryx miał największą rozpiętość skrzydeł, o tyle Quetzalcoatlus był tuż za nim. Pozostało jeszcze napisać ranking najmniejszych pterozaurów 🙂

  1. Z tymi najmniejszymi to jest poważny kłopot. W jednym ze swoich wykładów amerykański paleontolog Jack Horner przedstawia zabawną historię, jak do roku mniej więcej 1975 w muzeach nie było w ogóle małych dinozaurów 🙂

   Ludzi fascynują dinozaury, gdyż były duże (ogromne), wymarły i różniły się bardzo od nas i od tego z czym mamy do czynienia obecnie.
   Każde muzeum chciało więc mieć dinozaura, a każdy badacz chciał nazwać swojego dinozaura (najlepiej jak największego), aby zostać zapamiętanym. Wielu jak wiemy posuwało się nawet do oszustw (np. Bruhathkayosaurus matleyi). Te małe nikogo w praktyce nie obchodziły i były traktowane po macoszemu 🙂

   Od połowy lat 70-tych XX-wieku można zaobserwować delikatny zwrot, niemniej i tak idąc do muzeum, czy oglądając filmy to te największe przykuwają naszą wyobraźnię, a o tych małych albo zapominamy, albo jest na ich temat niewiele danych…

 3. Podobnie, jak współczesne zwierzęta. Najwięcej filmów przyrodniczych powstało na temat ssaków… głównie dużych. Jednak jakby poszperać w odmętach Empiku, można znaleźć takie cuda jak chociażby „Ukryte Królestwa” (ang. Hidden Kingdoms). Nigdy nie poznamy wszystkich wymarłych (i współczesnych) organizmów, więc warto na razie zainteresować się tym, co jest 🙂 Ajć, troszkę zboczyłem z tematu głównego… więc dla was co stoi na przeszkodzie do zrobienia TOP najmniejszych pterozaurów? Krytyka? Choć takich pterozaurów może i mało znamy, bo kruche mają te kości… ale jakby złapały się na smołę? Wtedy jest największa szansa, że szkielet dotrwa do naszych czasów w nienaruszonym stanie.

  1. Obecnie bierzemy na warsztat wiele tematów – popularne i te mniej również. Na przeszkodzie niektórym tematom stoją często trudności w zdobyciu źródeł i czasochłonność ich przygotowania. Przygotowanie zestawień Top 10 często wymaga sporej pracy, aby zweryfikować wszystkie dane. Będziemy mieli jednak na uwadze Twoją propozycję. Wiesz, że większość propozycji naszych czytelników realizujemy 🙂

 4. A przy okazji, dlaczego pisaliście, że nie opiszecie takahe, bo mało ludzi o nim wie? Przecież informacji jest tysiąc, a o mało znanych trzeba pisać (I jednak opisaliście…)!

  1. Z jednej strony masz rację, ale jest pewne ale 🙂 Obecnie, kiedy mamy już sporo opracowanych artykułów sięgamy po mniej popularne tematy i staramy się realizować pomysły naszych czytelników (takahe był chyba sugestią Maćka, który swoją drogą gdzieś zniknął :)).

   Problem jednak z tego typu artykułami jest taki, że czyta je niewiele osób. Są artykuły czytane przez dziesiątki tysięcy i takie, które czyta kilka osób.

   Stąd częściej wybieramy te popularniejsze zwierzaki do opisania. A wspomniany takahe, choć bardzo interesujący nie cieszy się wielkim zainteresowaniem.

 5. Co do wielkości pterozaurów: Arambourgiania to jest taki „Amphicoelias” jeśli chodzi o pterozaury. Znany jest jeden kręg szyjny, ale ogromny. Na jego podstawie oszacowano rozpiętość Arambourgiania na 11-13 m. Oczywiście to tylko jeden kręg, ale jakim cudem „zmniejszono” te szacunki dla tego pterozaura na 7 m ? Nie wiadomo bo nie podano metody…

  Nie jestem znawcą pterozaurów, ale sądzę, że to właśnie ten pterozaur może być numerem 1 (no ale oczywiście to jest to samo jak i w wypadku Amphicoelias fragillimus)

  On the Size and Flight Diversity of Giant Pterosaurs, the Use of Birds as Pterosaur Analogues and Comments on Pterosaur Flightlessness
  Winton & Habib 2014

  1. W kontekście tego pterozaura podawany jest zakres rozpiętości skrzydeł w granicach od 7 do 13 metrów. Pierwsza ze znalezionych kości zaginęła. Druga niekompletna (kręg szyjny) oszacowana została przez Freya i Martilla na 78 cm. Była mniejsza niż u Quetzalcoatlus. Dokonując ekstrapolacji oszacowano wówczas długość szyi Arambourgiania philadelphiae na ok. 3 metry. Późniejsze szacunki są jednak bardziej zachowawcze i podawana rozpiętość skrzydeł oscyluje raczej koło 7 metrów. Pereda-Suberbiola, Xabier i inni „A new azhdarchid pterosaur from the Late Cretaceous phosphates of Morocco” (2003).

   1. Szacunki dla Arambourgiania typu 7 metrów- są nie poparte obliczeniami, jak donoszą Winton i Habib (2014) nie mają żadnego uzasadnienia. Sugerują również, że był to pterozaur prawdopodobnie zbliżonych rozmiarów do kecalkoatla. Oszacowania kości, wynikają z tego, że nie były one kompletne, w przypadku Arambourgiania oszacowano na 78 cm a u kecalkoatla na 66 cm (stąd oszacowania dla Arambourgiania 11-13 m). Nie jest to pewne, ale zmniejszenie rozmiarów tego pterozaura do 7 m, jest bezpodstawne (Winton i Habib 2014 oraz Veldmeijer, Witton, Nieuwland 2012) Jak donoszą Winton i Habib masa 13 metrowego pterozaura (gdyby użyć prostej alometrii) byłaby ponad 2 krotnie większa niż u 10 metrowej rozpiętości. Dlatego sugerują, że Arambourgiania pewnie była bliżej 10-11 m jak kecalkoatl czy Hatzegopteryx niż miałaby osiągać 13 m. Tak czy inaczej sądzę, że jest bardzo możliwe, że Arambourgiania to jeden z największych pterozaurów o ile nie największy.

  1. Jest kilka „starych” pterozaurów – np. odkryty w Chinach Kryptodrakon sprzed 163 mln lat. Daleko mu jednak to jednego z najstarszych – Eudimorphodon. Eudimorphodon odkryty został w 1973 roku koło Bergamo we Włoszech. Szacuje się, że pterozaur ten żył w późnym triasie (210-203 mln lat temu).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.