BlogiDinozauryKredaPterozaury

Hatzegopteryx – dominujący drapieżnik

Hatzegopteryx thambema

Podczas ery dinozaurów, to teropody stały na podium łańcucha pokarmowego w środowisku lądowym a w wodach panowały prehistoryczne morskie bestie. Pterozaury pomimo różnorodności gatunków, raczej nie miały szans w konfrontacji z nimi o miano szczytowego drapieżcy. Jednak na wyspie Hateg, znajdującej się na prehistorycznym oceanie Tetyckim, to Hatzegopteryx stał się dominującym drapieżcą, który w swoim ekosystemie nie miał sobie równych.

Znacznie większy niż jakikolwiek teropod lądowy, w środowisku gdzie występowała karłowatość wyspowa, Hatzegopteryx odgrywał rolę drapieżnika znajdującego się na samym wierzchołku łańcucha pokarmowego. Mocna budowa anatomiczna i niebywałe, jak na pterozaura gabaryty, sprawiały że bez problemu mógł poradzić sobie z dużymi ofiarami…

Krzysztof i jego Czas Tytanów zapraszają na podróż do okresu kredy, na spotkanie z gigantycznym podniebnym drapieżcą

Hatzegopteryx thambema

Blogi DinoAnimals

W cyklu artykułów z  Waszych blogów, prezentujemy wybrane artykuły z blogów DinoAnimals, które tworzą czytelnicy DinoAnimals.

Cykl ten różni się od artykułów, które na co dzień prezentujemy w głównym serwisie – artykuły pochodzące z blogów zawierają bowiem komentarze autorów, często również prezentują mniej formalne spojrzenie na świat przyrody.

W cyklu tym przedstawiamy świat fauny i flory w ujęciu często subiektywnym, prezentowany nie tylko przez pryzmat opracowań naukowych, ale również widziany okiem obiektywów autorów opracowań.

Tematyka blogów jest bardzo szeroka – fauna i flora (żyjąca i wymarła), dinozaury, opowiadania, przemyślenia i człowiek jako część tego wspaniałego świata.

Hatzegopteryx

Polecamy


Baza Dinozaurów

11 komentarzy

  1. Przy okazji mamy prośbę do Jakuba. Jakub napisał do nas w kwestii prowadzenia blogu, ale niestety nie podał do siebie adresu e-mail, nie możemy mu więc odpowiedzieć. Jakubie, jeżeli chcesz prowadzić blog, to podaj w swoim zgłoszeniu adres mailowy 🙂

  2. Droga redakcjo, myślę że można by dać artykuł Krzysztofa na wykop. Nie wielu ludzi wie o pterozaurze wysokości żyrafy. Wielu byłoby w szoku.. 🙂 Jeśli się zgodzicie, koniecznie dajcie tam tą grafikę z żyrafą 🙂

    1. Na Wykopie trudno przebić się z artykułami o tematyce paleontologicznej. Twojego ostatniego artykułu o Megantereonie nie udało się niestety „wykopać”, choć zabrakło niewiele. Zobaczymy, co się da zrobić, ale pamiętajcie, że każdy, kto ma tam konto może dodać dowolny artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button