Park Narodowy Doliny Śmierci
Death Valley National Park
Park narodowy Doliny Śmierci (Death Valley National Park)
Nieprzystępne, suche tereny, charakterystycznie spękana ziemia i najwyższe temperatury na Ziemi. To wszystko sprawia, że Dolina Śmierci jest jednym z najgroźniejszych dla nieprzygotowanych turystów miejsc w USA, a zarazem miejscem fascynującym. Nic więc dziwnego, że właśnie tutaj kierują się przybywający do Kalifornii miłośnicy dzikiej przyrody, dużych przestrzeni i ci, których męczy zgiełk i atmosfera ciągłej zabawy, jaka panuje na kalifornijskim wybrzeżu. A jest w Dolinie Śmierci, co oglądać, bo choć to obszar nieprzystępny i groźny, na co wskazuje już sama nazwa, to także teren niebywale piękny.
Lokalizacja i klimat
Park narodowy Doliny Śmierci to duży, bo obejmujący aż 13 650 kilometrów kwadratowych teren usytuowany na granicy stanu Kalifornia i Nevada. Tak duża powierzchnia sprawia, iż jest to największy park narodowy w obrębie połączonych ze sobą stanów.
Gorący i suchy zwrotnikowy klimat sprawia z kolei, że to także najbardziej gorący z amerykańskich parków narodowych. Klimat ten sprawia także, iż mamy tu do czynienia z charakterystyczną rzeźbą terenu. Odwiedzający ten park skupiają się przede wszystkim na podziwianiu pięknie uformowanej rzeźby skalnej.
Punktem obowiązkowym każdej wycieczki do tego parku narodowego jest także wizyta przy słonym jeziorze Badwater, którego nazwa oznacza, iż znajdująca się w nim woda jest niezdatna do picia.
Badwater to także drugi najniżej położony punkt na zachodniej półkuli, w którym najgłębszy punkt znajduje się 86 metrów poniżej poziomu morza.
Najważniejsze atrakcje turystyczne
Racetrack Playa
Mimo nieco przerażającej nazwy, Park Narodowy Doliny Śmierci co roku przyciąga wielu turystów. Wśród najchętniej odwiedzanych miejsc znajduje się między innymi Racetrack Playa – miejsce po polsku nazywane potocznie torem wyścigowym. To dno wyschniętego słonego jeziora, które swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym, poruszającym się kamieniom.
Paleta Artystów (Artist’s Palette)
Innym miejscem równie chętnie odwiedzanym przez turystów jest tak zwana Paleta Artystów (z ang. Artist’s Palette), czyli grupa pięknie komponujących się skał o różnych barwach.
Badwater
Odwiedzając Park narodowy Doliny Śmierci nie można też ominąć miejsca zwanego Badwater (w polskich opracowaniach czasami funkcjonuje nazwa Zła woda). Miejsce to jest drugim najniżej położonym punktem na zachodniej półkuli Ziemi.
To niewielkie, wyschnięte, z charakterystycznymi płatami solnymi o boku ok. 2 metrów długości. Płaty powstały, kiedy dolina wyschła. Samo Badwater powstało ok. 3000 lat temu, kiedy wyschły wody jeziora znajdującego się w tym miejscu. W 1919 roku zanotowano tutaj najwyższą temperaturę na Ziemi wynoszącą 56.7 °C.
Charcoal Kilns (piece do wypalania węgla drzewnego)
Warto również zobaczyć charakterystyczne piece do wypalania węgła drzewnego, które zostały zbudowane w drugiej połowie XIX wieku (1867 r.). Węigel wykorzystywany był przy wytopie rud metali.
Pole golfowe diabła (Devil’s Golf Course)
Turyści odwiedzający Park narodowy Doliny Śmierci powinni także dotrzeć do miejsca nazywanego Polem golfowym diabła (angielska nazwa to Devil’s Golf Course), czyli znajdującego się na pustyni Mojave solniska.
Ubehebe Crater
Wreszcie wśród atrakcji turystycznych tego parku narodowego należy wymienić także krater wulkaniczny Ubehebe, którego głębokość wynosi ponad 230 metrów.
Zabriskie Point
Punkt widokowy Zabriskie Point, to miejsce z którego rozciąga się przepiękna panorama na niezwykle interesujące formacje skalne zwane tu badlands (złe ziemie).
Zamek Scotty’ego (Scotty’s Castle) / Ranczo Doliny Śmierci
Warto również odwiedzić malowniczą posiadłość, którą rocznie odwiedza ponad 100 tysięcy turystów i poznać historię pewnego oszusta, który ją sobie przywłaszczył – Walter Edward Perry Scott.
Flora (rośliny) Doliny Śmierci
Chociaż nazwa Doliny Śmierci sugerować by mogła, iż trudno jest spotkać tu jakiekolwiek organizmy żywe, również w tym nieprzystępnym terenie znaleźć można bardzo ciekawe gatunki fauny i flory. Warto przy tym dodać, iż dzięki bardzo dużym różnicom wysokości (od 86 metrów poniżej poziomu morza w jeziorze Badwater do 3368 metrów nad poziomem morza na szczycie Telescope Peak) mamy w Parku narodowym Doliny Śmierci do czynienia ze zróżnicowanymi warunkami biologicznymi.
Jednym z najbardziej charakterystycznych gatunków roślin, jakie można znaleźć w na niżej położonym obszarze Doliny Śmierci jest Larrea tridentata. To pustynna roślina, która rozrasta się w wyniku powstawaniu zewnętrznych odrostów i zamierania tych znajdujących się wewnątrz, co z biegiem czasu tworzy charakterystyczne elipsy. Najstarszy znany obecnie egzemplarz tej rośliny znajduje się właśnie na terenie pustyni Mojave
Innym popularnym w tych rejonach gatunkiem roślin jest jadłoszyn, czyli małe drzewo strączkowe. W niższych partiach Doliny Śmierci znaleźć też można czteroskrzydły słonawiec, wiecznie zielony krzew, który szczególnie dobrze radzi sobie w trudnych warunkach, jakie panują w Dolinie Śmierci oraz wiele gatunków bylic, w tym przede wszystkim Artemisa tridentata.
Na terenach położnych wyżej zaobserwować można z kolei jukkę krótkolistną (Yucca brevifolia), której popularna nazwa to drzewo Jozuego. Ponadto występuje tu także jałowiec (Juniperus) oraz sosna giętka (Pinus flexillis). Największe skupiska roślinności znajdują się oczywiście w miejscach, w których występuje woda. Pozostałe tereny, zwłaszcza te najbardziej zasolone pozostają niezasiedlone przez rośliny.
Fauna (zwierzęta) Doliny Śmierci
Dolina Śmierci to także obszar, na którym żyje wiele gatunków zwierząt. Wśród nich do najbardziej charakterystycznych należą owce kanadyjskie (muflony kanadyjskie (Ovis canadensis) – jeden z najrzadszych gatunków owiec górskich, a także rysie, lisy długouche czy pumy. Szacuje się, iż obszar Parku Narodowego Doliny Śmierci zamieszkuje obecnie około 50 gatunków ssaków, ponad 300 gatunków ptaków a także niewiele gatunków gadów, płazów, a nawet ryb, w tym charakterystyczny, objęty dziś ochroną karpieniec diabli.
Szczegółowe dane
Park Narodowy Doliny Śmierci
- Nazwa angielska: Death Valley National Park
- Lokalizacja: USA, stany Kalifornia i Nevada
- Powierzchnia: 13 650 km2
- Data ustanowienia: 31.10.1994 r.
- Liczba odwiedzających: 1.3 mln (2017 rok)
Ciekawostki
- Dolina Śmierci jest uznawana za najgorętsze miejsce na ziemi. W 1919 roku odnotowano tu temperaturę powietrza wynoszącą 56,7 stopni Celsjusza, co stanowi światowy rekord.
- W okolicach jeziora Badwater rozgrywany jest jeden z najtrudniejszych ultramaratonów, podczas których zawodnicy pokonują trasę 217 km w temperaturze nierzadko osiągającej 50 stopni.
- Choć Dolinę Śmierci odkryli poszukiwacze złota, wiemy dziś, iż tereny te były zasiedlone już 10000 lat temu przez plemiona indiańskie, m.in. plemiona Timbisha czy Nevares.
- Dolina Śmierci jest uznawana za jedno z najlepszych miejsc, w których obserwuje się nocne niebo.
Mnie się zawsze to kojarzyło z tym słonym jeziorem, na którym bite są rekordy prędkości samochodów.