DomowePsySsakiZwierzęta

Owczarek szkocki collie długowłosy

Owczarek szkocki collie długowłosy

Owczarek szkocki collie może pochwalić się nie tylko wyjątkową fizjonomią, ale również umiejętnościami, dzięki którym wspaniale współpracuje z człowiekiem. Współcześnie hodowany raczej dla wyglądu, ale we krwi owczarka collie nadal płynie instynkt pasterza i obrońcy.

Klasyfikacja FCI

  • Grupa 1: Psy pasterskie i zaganiające
  • Sekcja 1: Psy pasterskie
  • Typ: wilkowaty
  • Próby pracy: nie wymagane
  • Inne nazwy: collie, rough collie, rough coated collie
Owczarek szkocki collie długowłosy
Owczarek szkocki collie długowłosy.

Historia i pochodzenia rasy

Zarówno collie długowłosy, jak i krótkowłosy są potomkami pasterskich psów pochodzących z Walii i Szkocji. Psy szkockie były duże, silne i agresywne, a do ich głównych zadań należało zaganianie owiec. Odmiana walijska charakteryzowała się małymi rozmiarami, zwinnością, przyjaznym usposobieniem i domatorstwem. Ich praca polegała na zaganianiu kóz

Kiedy Anglicy poznali te psy, zaczęli je masowo krzyżować, tworząc odmiany zarówno krótko-, jak i długowłose. Nadal jednak krzyżówki te sprawdzały się jako psy pracujące, głównie w pasterstwie, ratownictwie wodnym, obronie stad krów i owiec.

Po rewolucji przemysłowej nowe psy stały się bardzo modne. W tamtym czasie wiele collie powstało z krzyżówki psów pasterskich z borzojami (chartami rosyjskimi), aby nadać ich głowom bardziej szlachetny wygląd. Do dzisiaj owczarek szkocki długowłosy może pochwalić się pięknym, smukłym pyskiem. Nie wiadomo jednak, czy krzyżówki z borzojem były główną linią hodowlaną rasy.

Owczarek szkocki collie długowłosy
Owczarek szkocki collie długowłosy.

Królowa Wiktoria i collie

Kiedy psami tymi zainteresowała się królowa Wiktoria, stały się one elementem angielskiej mody. Prowadzenie hodowli ukierunkowanej na poprawę wyglądu collie doprowadził do drastycznych zmian w tej materii. Psy z lat sześćdziesiątych XX wieku były o wiele wyższe od współczesnych osobników. Ponadto, w przeszłości collie były bardziej wytrzymałe – ponoć mogły pokonać dziennie nawet 160 km w czasie pracy ze zwierzętami hodowlanymi.

Współczesne collie

Dzisiejsze collie nie są już używane jako psy pasterskie, zastąpiły je border collie. Mimo to niektóre hodowle w USA i wielu krajach europejskich pracują nad poprawą rasy, aby mogła nadal pełnić swe dawne funkcje. Dzisiaj sprawdzają się jako psy poszukiwawcze, ratownicze, przewodnicy niewidomych, w zawodach z zakresu posłuszeństwa, w filmach oraz jako stróże.

Owczarek szkocki collie długowłosy
Owczarek szkocki collie długowłosy po lewej i owczarek szetlandzki po prawej.

Charakterystyka

Wygląd

Owczarek szkocki collie charakteryzuje się długim, szczupłym pyskiem, mądrym spojrzeniem i pięknym, długim futrem. Sierść jest bardzo gęsta, złożona z dwóch warstw: miękkiego i bardzo gęstego podszerstka oraz prostego, szorstkiego włosa okrywowego. Wokół głowy i szyi zauważyć można obfity kołnierz i grzywę. Głowę porasta jednak krótszy i gładszy włos, na całej powierzchni uszu również widać krótką sierść, ale u ich podstawy jest ona o wiele dłuższa. Na kończynach przednich widoczne są frędzle, na tylnych natomiast portki. Obficie owłosiony jest także ogon. FCI wyróżnia 3 rodzaje umaszczenia:

  • Śniade – od jasnego złota do mahoniu, zdarza się czarny nalot. U psów wystawowych nie akceptuje się odcienia jasnosłomkowego i kremowego.
  • Trikolor – czyli trójbarwne. Umaszczenie na całym ciele czarne z widocznym podpalaniem na nogach i głowie oraz elementami bieli, głównie na piersi, kołnierzu i łapach (skarpetkach).
  • Niebieskie marmurkowe – na srebrno–niebieskiej sierści występują czarne łatki i plamki. Zdarza się wyraźne podpalanie lub rudy nalot.

Choć zdarzają się osobniki praktycznie jednolicie białe, nie są one akceptowane przez FCI. Pożądane są jednak białe znaczenia na czole (strzałka), łapach (skarpetki), ogonie i kołnierzu.

Owczarek szkocki collie długowłosy
Owczarek szkocki collie długowłosy po prawej i krótkowłosy po lewej.

Temperament i użytkowość

Na tle innych ras wyróżnia się wysoką inteligencją, łagodnością i wiernością. Dobrze wychowany collie może żyć w harmonii z innymi zwierzętami. Wykazuje też instynkt pasterza, dlatego członków swej rodziny postrzega jako własne stado, którego musi bronić.

Bardzo lubi dzieci, jest w stosunku do nich cierpliwy i wyrozumiały, wykazuje też wysoką potrzebę ich chronienia. Dysponuje świetną orientacją w terenie, poza domem daje upust swej żywiołowości i dużej przyjacielskości. Dla owczarka szkockiego collie ważna jest socjalizacja, aby jego nieufność wobec obcych nie stała się problemem.

Choć nie wykazuje agresji względem nieznajomych ludzi, może być podejrzliwy wobec osób, które wysyłają niejednoznaczne sygnały. Mimo raczej łagodnego charakteru collie potrzebuje właściciela pewnego siebie, konsekwentnego i spokojnego, który potrafi określać zasady i stawiać nieprzekraczalne granice. Jeśli właściciel collie jest zbyt uległy i ślamazarny, pies stanie się bezczelny, uparty i leniwy.

Owczarek szkocki collie długowłosy
Owczarki szkockie collie długowłose.

Łagodne szkolenie

Na rasę najlepiej działa szkolenie pełne łagodności, ale z człowiekiem charyzmatycznym, z którym zwierzę zechce współpracować. Collie czystej krwi jest stosunkowo łatwy do wyszkolenia. Niektórzy właściciele twierdzą, że ich collie nie lubi wody ze względu na fakt, że mokre futro staje się bardzo ciężkie. Nie oznacza to jednak, że każdy przedstawiciel rasy unika wody, istnieją bowiem owczarki szkockie pracujące jako wodni ratownicy. Preferencje psa uzależnione są zapewne od jego usposobienia.

Podobne artykuły

Długie, grube futro i bardzo obfity podszerstek sprawiły, że collie dobrze sprawdza się w chłodnym klimacie. W Midwest (Środkowo – Zachodnie Stany Zjednoczone) psy te okazały się zdolnymi opiekunami gospodarstw w okresie zimowym. Ważne jest jednak, aby pies był stopniowo przyzwyczajany do surowych warunków.

Collie powinien mieć także zapewnione schronienie, syte posiłki i świeżą wodę. Ponieważ dobrze czuje się w chłodnym klimacie, uwielbia zabawy w śniegu. Dzięki temu jest wspaniałym kompanem dla dzieci.

Owczarek szkocki collie długowłosy
Owczarek szkocki collie długowłosy.

Kondycja zdrowotna

Rasa jest stosunkowo zdrowa, ale i ona ma swoje własne problemy. Zalicza się do nich tzw. anomalia oczu collie (CEA) – wrodzona, genetyczna choroba oczu obejmująca naczyniówkę i siatkówkę. Schorzenie to może powodować niedowidzenie, krwawienia wewnątrz gałki ocznej, a nawet ślepotę.

W obrębie rasy spotyka się także choroby krwi, występujące w okresie szczenięcym i z reguły doprowadzające do śmierci. Choroba ta czasem jest nazywana gray collie syndrome („syndrom szarego collie”), ponieważ rozwija się ona najczęściej u szczeniąt jasnoszarych, różowo – szarych lub beżowych.

Szczenięta, którym udało się przeżyć tę ciężką chorobę w dorosłym życiu borykają się często z zaburzeniami układu immunologicznego – z tego też powodu rzadko żyją dłużej niż 3 lata. Ponieważ collie to rasa raczej duża, w jej obrębie pojawia się także dysplazja biodrowa.

Wiele z tych chorób można wykryć bardzo wcześnie, dzięki testom przesiewowym. W przypadku jednak padaczki, alergii i chorób tarczycy nie da się przeprowadzić żadnych badań mogących wykryć ewentualną podatność na te choroby.

Owczarek szkocki collie długowłosy
Owczarek szkocki collie długowłosy.

Szczegółowe dane i wymiary

Owczarek szkocki collie długowłosy

  • Wysokość w kłębie:
    • psy: 56-61 cm
    • suki: 51-56 cm
  • Waga:
    • psy: 27-34 kg
    • suki: 23-29 kg
  • Długość życia: 12-15 lat lub więcej
Owczarek szkocki collie długowłosy
Owczarki szkockie collie długowłose.

Owczarek szkocki collie długowłosy – ciekawostki

  • Nazwa rasy pochodzi prawdopodobnie od słowa Colley lub Coll oznaczających „czarny”. Słowo ma związek z owcami o czarnych pyskach, których owczarki szkockie często pilnowały.
  • Owczarek szkocki długowłosy jest bardzo podobny do owczarka szetlandzkiego. Ten drugi jest jednak o wiele mniejszy.
  • Na całym świecie owczarek szkocki collie zdobył sławę dzięki książce i cyklowi filmów pt.: „Lassie”. Pierwszy film o Lassie nakręcono w roku 1943, a jego pełny tytuł brzmiał „Lassie, wróć!” (oryg. Lassie Come Home). Ostatnia ekranizacja książki Erica Knighta została stworzona w roku 2008. W pierwszych 6 (spośród 12) filmach głównym bohaterem był collie o imieniu Pal (żył 18 lat: 1940-1958).
Owczarek szkocki collie długowłosy
Owczarek szkocki collie długowłosy.

Polecamy:


Baza Dinozaurów

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button