Królestwo zwierząt – Owady, insekty (Insecta)
Lot
W przeciwieństwie do ptaków wiele małych owadów niesionych jest przez wiatr. Mszyce na przykład przenoszone są na duże odległości dzięki niskopoziomowym prądom powietrza. Wiele gatunków znanych jest jednak z celowej migracji.
Ewolucja skrzydeł owadzich do dziś jest przedmiotem dyskusji. Niektórzy entomolodzy sugerują, że wyodrębniły się z notum – grzbietowej części ciała owada, inna teoria głosi, że pochodzą z opłucnej, czyli zmodyfikowanych skrzeli. Sekret umiejętności lotniczych owadów próbują rozwiązać specjaliści od aerodynamiki, aby dowiedzieć się jak to możliwe, że niewielkie, cienkie skrzydła są w stanie udźwignąć ciężkiego owada.
Chód
Dorosłe owady używają sześciu nóg do chodzenia w specyficzny sposób zwany tripedalizmem (chodzenie na trzech nogach). Dzięki niemu zwierzę może przemieszczać się szybko, zawsze utrzymując balans. Najlepiej widać to u karaczanów. Chód przebiega następująco: najpierw w ruch idzie środkowa prawa noga, podczas gdy lewe przednie i tylne mają cały czas kontakt z podłożem. W tym czasie przednia i tylna prawa noga oraz noga lewa środkowa podnoszą się i przesuwają do przodu. Kiedy dotykają podłoża, tworzą stabilny trójkąt, dzięki któremu owad może podnieść pozostałe nogi.
Ten sposób chodzenia najłatwiej zaobserwować u szybko poruszającego się osobnika, jeżeli natomiast porusza się powoli i unika przeszkód, w czasie chodu podłoża trzymają się cztery lub więcej nóg. Owady potrafią jednak dostosować swój chód w sytuacji utraty jednej lub kilku kończyn.
Jednymi z najszybszych biegaczy wśród owadów są bez wątpienia karaczany. W czasie ucieczki mogą biegać na dwóch nogach, osiągając zawrotną prędkość w stosunku do wielkości ciała. Filmowany uciekający karaluch musi być rejestrowany z szybkością kilkuset klatek na sekundę, jeśli konieczne jest zaobserwowanie w zwolnionym tempie ruchu jego nóg. Bardziej stateczne są patyczaki (Phasmida). Kilka gatunków potrafi chodzić po wodzie, głównie przedstawiciele rodziny nartnikowatych (Gerridae). Niektóre z nich – nartnikowate z rodzaju Halobates potrafią żyć na powierzchni otwartych oceanów.
Pływanie
Duża część owadów spędza całe życie (chrząszcze wodne) lub jego część pod powierzchnią wody; gatunki najbardziej prymitywne żyją w wodzie zanim przeobrażą się w postać dorosłą. Wiele z nich posiada ciało i odnóża przystosowane do poruszania się pod wodą, np. nogi chrząszczy wodnych i pluskwiaków wyglądają jak wiosła. Nimfy (larwy) ważek poruszają się poprzez gwałtowne wyrzucenie wody z odbytnicy.
Nartnikowate przebywają natomiast na powierzchni wody dzięki specjalnie do tego przystosowanym pazurkom, które nie przebijają wodnego zwierciadła. Inne owady wydzielają z gruczołów specjalną substancję zmniejszającą napięcie powierzchniowe i umożliwiając poruszanie się po powierzchni; zjawisko to nazywane jest efektem Marangoniego.
Ale fajne „robaczki” 🙂
wITAM. Dziś widziałem pięknego zielonego owada… w locie wyglądał troche jak komar, jego skrzydła zielono-przezroczyste… miał również długie czułki 🙂 Czy wiecie (lub przypuszczacie) co to za owad? Prosze o odpowiedz 🙂
To mógł być złotook zwyczajny (Chrysopa carnea) lub złotook pospolity.
Tak to złotooka
Dziękuje 🙂 Czy mogą one ugryźć, jeśli tak to czy boli, jak wygląda takie ugryzienie itp.
Złotooki nie gryzą ludzi 🙂 Przynajmniej nic o tym nie wiemy 🙂
Może zacznijcie opisywać poszczególne GATUNKI owadów 🙂
Bez przesady, życia nam wszystkim by zabrakło 🙂
Eh, nieprzesadzam, niemówie o wszystkich gatunkach. Wiele blogów jest poświęconym owadom i opisuje najbardziej charakterystyczne gatunki (lub rodzaje) i nietylko 🙂
Weźmiemy to pod uwagę, może rzeczywiście coś ciekawego się z tego urodzi 🙂 W sumie szereg owadów już zostało opisanych: pszczoły, szerszenie, motyle, ćmy, mrówki, komary i moskity, muchy, termity, ważki, biedronki, szarańcza, modliszki, etc.
Nie używaj wykrzykników, bo musimy te komentarze odgrzebywać ze spamu (tak mamy system skonfigurowany) i czasami możemy coś przeoczyć 🙁
Jaki był najdłuższy owad w historii ?
Według dzisiejszych odkryć, to najprawdopodobniej Meganeura (ważka) była największym owadem w historii. Meganeura żyła ok. 300 mln lat temu i osiągała rozpiętość skrzydeł od 65 do 75 cm.
Ile długości swojego ciała umie przeskoczyć pchła ?
Nie chcemy się w tej kwestii wypowiadać autorytatywnie, gdyż jest wiele źródeł i rozbieżności w tej kwestii. Poczynając od skoków na odległość 33 cm (na wysokość 18 cm), na skokach o długości 1 metra kończąc. Długość tych skoków w odniesieniu do długości ciała pchły może osiągać zatem nawet 200-krotność. Niemniej, raczej maksymalne skoki nie przekraczają 100 długości ciała pchły.