Ameryka PnAzjaEuropaOrłyPolskaPtakiPtaki drapieżneZwierzęta

Orzeł przedni, zys (Aquila chrysaetos)

Orzeł przedni – galeria

Orzeł przedni, zys (Aquila chrysaetos).
Orzeł przedni, zys (Aquila chrysaetos) – atak na lisa.
Orzeł przedni, zys (Aquila chrysaetos).

Polecamy.

Poprzednia strona 1 2 3

Baza Dinozaurów

57 komentarzy

  1. Tak, zanotowano jeden przypadek, w którym kazuar zabił dorosłego człowieka. Stąd do kazuarów przylgnęło określenie najniebezpieczniejszych ptaków świata, które im w 2007 roku przypisali autorzy Księga Rekordów Guinnessa.

   Rzecz jednak w tym że jest to jedyny potwierdzony przypadek tego typu, na dodatek kazuar działał w samoobronie – to człowiek bowiem zaatakował kazuara, chcąc go zabić.

   Niemniej jednak taki fakt miał miejsce i należy mieć na względzie, że kazuary są niebezpiecznymi ptakami.

   Więcej na ich temat można znaleźć w artykule: Kazuary.

   ____________

   Inny przypadek, to atak łabędzia niemego na mężczyznę w kajaku. Rzecz miała miejsce na jeziorku w Chicago w 2012 roku. Rozzłoszczony łabędź zaatakował kajakarza i atakował tak długo, aż ten utonął…
   Kajakarz wypał z kajak w ubraniu i nie posiadał kamizelki ratunkowej.

   Najprawdopodobniej, gdyby miał kamizelkę, dziś by żył…To taka przestroga dla wszystkich, którym się wydaje, że świetnie pływają…

  1. Być może kiedyś taka sytuacja miała miejsce (jeśli hipotetycznie to raczej w stosunku do dziecka), ale współcześnie brak doniesień o takim przypadku.

   To musiałby być splot nieszczęśliwych zdarzeń, obrona gniazda, etc. Orły nie polują na ludzi. Najcięższe z nich ważą ok. 6 kg, podczas gdy dorosły człowiek waży przeciętnie 80 kg.

   Ten „atak”, który widzisz na zdjęciu to wyreżyserowana scena. To orzeł wykorzystywany w sokolnictwie i kamerzysta.

  1. Teoretycznie tak, choć nie ma takich badań, które udzielałyby w tej kwestii jednoznacznej odpowiedzi. Musielibyśmy namówić te ptaki do udziału w zawodach w „podnoszeniu ciężarów”, aby móc jednoznacznie stwierdzić jaki jest „udźwig” maksymalny danego ptaka. Jak się domyślasz trudno by je było do tego namówić, więc nikt takiego zestawienia nie opublikował 🙂

  1. Tak, takie zdarzenie miało miejsce w 2011 roku, a informacja na ten temat pojawiła się we wrześniu 2013 roku w „Journal of Raptor Research”. Zdjęcia z tego zdarzenia i nieco więcej informacji zamieściliśmy w artykule powyżej.

  1. Maćku, nie będziemy tu powielali definicji GMO i opisu zastosowań – znajdziesz je bez trudu w Wikipedii.

   Odpowiedź na pytanie czy GMO jest dobre, czy złe należy udzielić przez pryzmat potencjalnych skutków ubocznych roślin i zwierząt poddanym modyfikacjom genetycznym. Wiadomo nie od dziś, że za GMO są koncerny biotechnologiczne i wielki biznes, który upatruje w tym dodatkowe źródło zysku i możliwość tańszej produkcji.
   Część kół naukowych również popiera GMO.

   Przeciw wypowiada się np. Greenpeace i niektóre koła naukowe.

   Osobiście nie mamy nic przeciwko pracom w zakresie GMO, pod warunkiem, że służą one całej ludzkości, a nie tylko wielkim firmom do generowania większych zysków kosztem np. zatajania potencjalnie negatywnych skutków ubocznych.

 1. Maciek ja uważam że GMO jest szkodliwe ma zastosowania biochemiczne jednak zapraszam cie na wikipedie i inne stronki internetowe gdzie dojdziesz do skutku i sam stwierdzisz kwestie 🙂

 2. Czy orzeł przedni może upolować młodą czy dorosłą sarnę?Nie odpowiadajcie mi w komentarzu tylko w artykule napiszcie że może upolować sarnę.

     1. Maćku, choć możemy przypuszczać, że orzeł przedni jest w stanie upolować sarnę, zwłaszcza, że mamy udokumentowane polowanie na jelenia, to nie dotarliśmy do żadnego wiarygodnego źródła, że to czyni. Zasada jaką przyjęliśmy tworząc DinoAnimals, to wiarygodność źródeł na których opieramy publikację danych. Jeśli ktoś z czytelników wskaże nam takie wiarygodne źródło, wówczas taką informację zamieścimy. Nie chcemy jednak spekulować. DinoAnimals to nie blog, ani felietony. Jeśli zatem masz Maćku takie źródło, to prosimy o jego podanie.

  1. Orlika krzykliwego puchacz mógłby zaatakować (to ptaki o podobnych rozmiarach), puchacz atakuje np. myszołowy. Nie czyni tego jednak – atakuje ofiary od niego słabsze. Orła przedniego z pewnością nie zaatakuje – ten ptak jest zbyt duży i puchacz nie miałby ani zbyt wielu okazji ani szans do przeprowadzenia takiego ataku. Ponadto orzeł przedni z takiego starcia wyszedłby raczej zwycięsko, jeśli nie nastąpiłby jakiś dziwny przypadek.

 3. Czytam komentarze i odnoszę wrażenie, że Maciek jest chyba Maćkiem z klanu, ale bez urazy pozdrawam miłośników orłów

 4. Jakiej wielkości są zazwyczaj orły przednie zyjące w Polsce?

  Który ptak jest większy – orzeł przedni czy bielki amerykański?

  1. orły przednie żyjące w Polsce zazwyczaj osiągają 2 – 2,5 metra rozpiętości skrzydeł i ważą do 6 kilogramów.

   bielik amerykański raczej jest większy od orła przedniego.

    1. bielik olbrzymi jest większy od bielika amerykańskiego, nie mniej jednak bielik amerykański jest większy od orła przedniego.
     osiąga długość do ponad stu centymetrów oraz masę 7,5 kilograma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button