DomowePsySsakiZwierzęta

Basset hound

Basset hound

Niski, długi pies o smutnym spojrzeniu i długich uszach jest jednym z najlepszych tropicieli w świecie psów. Choć jest raczej powolny, jego liczne talenty oraz urocze usposobienie czynią z niego skutecznego psa pracującego i kochającego członka rodziny. Przed nami naczelny niuchacz – basset hound.

Klasyfikacja FCI

  • Grupa 6: Psy gończe, posokowce i rasy pokrewne
  • Sekcja 1.3: Małe psy gończe
  • Typ: jamnikowaty
  • Inne nazwy: Basset
  • Kraj pochodzenia/Kraj patronacki: Wielka Brytania
  • Próby pracy: wymagane
Basset hound.
Basset hound.

Historia i pochodzenie rasy

Rasa posiada długą historię, w której pojawia się nie tylko Wielka Brytania, ale przede wszystkim Francja. Pierwsza wzmianka na temat basseta pojawiła się w XVI – wiecznej, ilustrowanej publikacji Jacquesa du Fouilloux. Według autora tekstu psy te wykorzystywano podczas polowań na borsuki oraz lisy. Typ basseta powstał właśnie we Francji, wywodzi się z 6 psów należących do św Huberta z Liège. Hodowlę rozpoczęto w benedyktyńskim, belgijskim opactwie św. Huberta.

Popularność rasa zdobyła o wiele później, bo w czasach panowania Napoleona III (XIX w.). W 1853 r. Emmanuel Fremiet stworzył rzeźbę basseta dla cesarza. 10 lat później bassety wzięły po raz pierwszy udział w wystawie psów rasowych, która odbyła się w Paryżu. Dzięki niej nowa rasa zwróciła na siebie uwagę ludzi z całego świata.

Basset jest bezpośrednim potomkiem psa św. Huberta, zwanego Bloodhoundem. Oba psy posiadają bardzo wrażliwy zmysł węchu, dlatego świetnie sprawdzają się do dzisiaj jako psy myśliwskie.

Basset hound.
Basset hound.

Charakterystyka

Wygląd

Basset jest niski, długi i stosunkowo ciężki. Głowa ma spore rozmiary jak na psa takich rozmiarów, zakończona jest dodatkowo masywnym pyskiem. Pies posiada małe, brązowe oczy o smutnym spojrzeniu. Wargi są okazałe i wiszące, wyraźnie widać także podgardle. Skóra na całym ciele jest raczej luźna, na głowie mogą tworzyć się nawet fałdy. Delikatne uszy są bardzo długie, nisko osadzone i obwisłe. Okazałą sylwetkę wspierają 4 krótkie, grube kończyny.

Ciało pokrywa twarda, gęsta, krótka, błyszcząca sierść. FCI nie przewiduje żadnych ograniczeń co do umaszczenia, zazwyczaj jednak psy te są dwukolorowe (biel z cytryną) lub trójkolorowe (biel czerń i rudości).

Basset hound.
Basset hound.

Temperament

Pies ten charakteryzuje się oddaniem, delikatnością oraz wrodzonym wewnętrznym spokojem. Dzięki wymienionym cechom dobrze odnajdzie się w rodzinie, która potrafi nim kierować. Basset jest psem przyjaznym, ale źle wychowany może być chimeryczny i oschły. Ma łagodny charakter, ale nie jest bojaźliwy, ponadto lubi okazywać czułość dzieciom i dorosłym.

Jeżeli właściciel jest zbyt pobłażliwy, basset może stać się uparty. Potrzebuje zatem pewnego siebie, konsekwentnego właściciela, który nie da sobie wejść na głowę.

Choć może na to nie wyglądać, bardzo potrzebuje towarzystwa ludzi. Jeżeli przez dłuższy czas pozostaje sam, może czuć się opuszczony i zacząć wyć.

Basset hound.
Basset hound.

Dobry stróż

Mimo niewielkich rozmiarów szczeka donośnie i melodyjnie. Z tego też powodu trudno włamać się na posesję pilnowaną przez tego niepozornego czworonoga. Jeżeli zwierzę zbyt często szczeka, można go tego oduczyć dzięki treningom opartym na pozytywnym wzmocnieniu (nagradzaniu).

Bardzo dobrze działa szkolenie, w którym pies nagradzany jest pachnącym przysmakiem – dzięki temu nie rozkojarzy się obcym aromatem. Po odpowiednim treningu basset staje się bardzo posłuszny, ale gdy wyczuje ciekawy zapach, może stać się głuchy na polecenia i z nosem przy ziemi poszukiwać źródła zapachu.

Choć pies ten lubi leniuchować, powinien codziennie wychodzić na spacer, aby uniknąć np. otyłości (o co nietrudno przy jego pasji do jedzenia). Jako pies myśliwski ma dobrą kondycję, dlatego podobają mu się długie wyprawy na łono natury.

Podobne artykuły
Basset hound.
Basset hound.

Kondycja zdrowotna

U psów tej rasy mogą występować infekcje uszu lub świerzb uszny wywołany obecnością pasożytów – roztoczy. Powodem częstych chorób tego organu jest utrudniona cyrkulacja powietrza, co u psów z uszami mniejszymi lub sterczącymi nie jest problemem. Uszy basseta wymagają zatem dokładnej pielęgnacji – powinny być myte i osuszane. Jeżeli zwierzę ciągnie uszy po ziemi, brudzi je jedzeniem, może się to skończyć nawet głuchotą.

Szczeniaki mogą często potykać się o własne uszy lub przygryzać je sobie podczas jedzenia. Zachowania te również mogą prowadzić do rozmaitych infekcji. Aby temu zapobiec, należy usuwać nadmiar woskowiny, często myć wnętrze i wierzch uszu oraz sprawdzać czy zwierzę nie ma na nich ran.

Basset hound.
Basset hound.

Karłowatość

W obrębie rasy stosunkowo często spotyka się przypadki karłowatości. Zaburzenie to wywołane jest chorobą genetyczną zwaną osteochondrodysplazją. Jest to schorzenie charakteryzujące się nieprawidłowym rozwojem kości i chrząstek. Karłowatość tego rodzaju nazywana jest achondroplazją. Występuje nie tylko u bassetów, ale również u jamników i buldogów angielskich.

Szczenięta i stare osobniki nie powinny skakać z wysokości, ponieważ są są zbyt niskie. Przez budowę ciała i krótkie nogi może dojść u nich do skrzywienia bioder, kręgosłupa i złamań kończyn. Z powodu takich obrażeń wiele starych bassetów musi zostać poddanych eutanazji. Jeśli szczenię dozna któregoś z wymienionych urazów, mogą one pozostawić trwały ślad w ciele.

Basset hound.
Basset hound.

Szczegółowe dane i wymiary

Basset hound

  • Wysokość w kłębie: psy: 33-38 cm, suki: 28-36 cm
  • Waga: psy: 23-29 kg, suki: 20-27 kg
  • Długość życia: 11-16 lat
Basset hound.
Basset hound na wesoło 🙂

Basset hound – ciekawostki

  • Nazwa Basset pochodzi od francuskiego słowa bas, oznaczającego „niski”.
  • Rasa znana jest ze swego muzykalnego szczekania. Dysponuje szeroką gamą zabawnych dźwięków, ponadto wyje bardzo niskim, głębokim głosem.
  • Basset znajduje się na 2 miejscu w rankingu psów o najbardziej wyczulonym węchu. Lepszy od niego jest tylko bloodhound.
  • Bassety często występują w reklamach. Firma obuwnicza Hush puppies wykorzystuje wizerunek tego psa jako logo.
  • W początkach telewizji, w programie The Steve Allen Show, Elvis Presley zaśpiewał Hound Dog do psa rasy basset o imieniu Sherlock.
Basset hound.
Basset hound z przymrużeniem oka 🙂

Polecamy:


Baza Dinozaurów

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button