DinozauryDinozaury roślinożerneJura

Najmniejsze dinozaury cz II – Lesothosaurus

Lesotozaur (Lesothosaurus) „jaszczur z Lesotho”

Lesothosaurus to rodzaj niewielkiego dinozaura ptasiomiednicznego występującego w dolnej jurze. Opisał go Peter Galton w 1978 roku. Jego nazwa oznacza „jaszczur z Lesotho”. Obejmuje jeden gatunek – Lesothosaurus diagnosticus.

Lesotozaur był małym, prymitywnym dinozaurem, o krótkich przednich łapach i długich kończynach tylnych. Jak u większości zwierzęcych szybkobiegaczy, najsilniej wydłużone były dolne części nóg. Podudzie lesotozaura było o 25%  dłuższe od uda, a trójpalcowa stopa równie długa jak podudzie.

Nie większy od dużego psa, Lesothosaurus miał małą głowę, być może z niewielkimi mięsistymi policzkami. Posiadał zęby policzkowe z grzebieniem i rogowy dziób na żuchwie.

Roślinożerca ten odznaczał się lekką budową ciała – posiadał smukłą szyję, puste w środku kości, długie nogi oraz krótkie przednie łapki o chwytnych rękach z pięcioma palcami. Ogon, stanowiący przeciwwagę dla reszty ciała, usztywniony był skostniałymi ścięgnami. U takich właśnie małych dinozaurów ptasiomiednicznych ukształtował się plan budowy ciała późniejszych wielkich dwunożnych roślinożerców.

Lesothosaurus mierzył prawdopodobnie około 1 m długości. Długi ogon był usztywniony skostniałymi ścięgnami i stanowił przeciwwagę dla reszty ciała. Czaszka miała duże oczodoły i okna zapewniające miejsca przyczepu mięśni szczęk.

Lesotozaur (Lesothosaurus) miał prawdopodobnie około 1 m długości.

Lesotozaur (Lesothosaurus)

Wielkość:
Długość: 1 metr
Wysokość: 45 cm
Waga: 2 kg

Żył:
199-189 mln lat temu

Epoka:
Wczesna Jura

Pokarm:
niska roślinność

Występowanie:
Afryka (Lesotho, RPA), Ameryka Południowa (Wenezuela)

Klasyfikacja:
Nadrząd: dinozaury
Rząd: dinozaury ptasiomiedniczne
Rodzaj: lesotozaur
Gatunek: Lesothosaurus diagnosticus

Polecamy:


Baza Dinozaurów

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button