EuropaGeografiaMiastaPodróże

Moskwa – stolica Rosji

Moskwa – największe i najbogatsze miasto Rosji

Prawdziwa caryca wśród rosyjskich miast. Jako jedna z nielicznych stolic dała sobie radę z atakami Niemców podczas II wojny światowej. Jest wszystkim tym, co kojarzy się z Rosją: znajdziemy tu dumny Plac Czerwony, najpiękniejsze i największe cerkwie, wszystkie najważniejsze ośrodki władzy.

W Moskwie wszystko jest „naj”, wszystko duże, majestatyczne, nawet ulice zdają się rozciągać w nieskończoność. To doskonałe miejsce dla turystów, którzy szukają wrażeń, wielkiej skali przeżyć i bogatego nocnego życia. Dziś to jedna z najbogatszych metropolii na całym świecie, stacje metra wyglądają tu jak dzieła sztuki, a na każdym kroku znajdziemy dowody bogactwa i wielkości. To właśnie tutaj zarejestrowane są prawie wszystkie firmy naftowe i gazowe. Trudno nie poczuć się w Moskwie nieco zagubionym i anonimowym, to miasto wciąga i oszołamia, ale z pewnością jest też jedyne w swoim rodzaju. Moskwę po prostu trzeba zobaczyć, przynajmniej raz w życiu.

Moskwa (Москва)

Miasto nad rzeką Moskwą

Pytanie o to, nad jaką rzeką leży miasto Moskwa pojawiło się już nawet w teleturnieju Milionerzy. Odpowiedź jest tak łatwa, że niektórych zbija z tropu: nad rzeką Moskwą. Ten ciek wodny ma długość prawie 500 kilometrów i ponad 17 tysięcy kwadratowych powierzchni dorzecza. Źródła rzeki znajdują się we wschodniej części Grzędy Smoleńsko-Moskiewskiej. Pod tą dziwną nazwą kryje się pasmo wzgórz w północnej części Niziny Wschodnioeuropejskiej.

Na pograniczu tej Grzędy leży również samo miasto Moskwa (w skład tego pogranicza geograficznego wchodzi również Równina Moskiewsko-Ocka i Nizina Mieszczorska). Miasto liczy prawie 13 milionów mieszkańców (samo miasto, ponieważ tereny całej aglomeracji moskiewskiej są jeszcze bardziej zaludnione) i zajmuje powierzchnię ponad 2500 kilometrów kwadratowych. Miasto dzieli się na 12 okręgów.

Właściwie każde miasto położone nad rzeką czerpie z jej zasobów i z Moskwą nie jest inaczej. Dzięki rzece Moskwie i położonym nad nią elektrowniom miasto czerpie energię. W górnym biegu rzeki leży też Zbiornik Możajski. Co ciekawe, Moskwa jest połączoną z drugą bardzo ważną rosyjską rzeką, czyli Wołgą. Łączy je Kanał… Moskiewski, a dokładniej Kanał imienia Moskwy.

Rejsy rzeką Moskwą są popularną atrakcją turystyczną, zwłaszcza w okresie letnim. Możliwość podziwiania miasta pod wieczór z pokładu wycieczkowego statku lub barki to magiczna przygoda.

Moskwa (Москва)

Kiedy najlepiej przyjechać do Moskwy?

Moskwa, jak każde duże miasto, jest oblegana tak naprawdę przez cały rok i bez względu na porę musimy być przygotowani na naprawdę spore tłumy. Miasto jest wielkie i przestronne, ale turystów są całe zastępy. Oczywiście najbardziej tłoczno jest w okresie wakacyjnym oraz w okolicach majówki. Spotkamy tu wówczas zarówno turystów podróżujących na własną rękę, jak i zorganizowane wycieczki (z całego świata).

Moskwa ma klimat kontynentalny, a to oznacza, że występują tu krótkie, dosyć cieple lata (zdarzają się potężne upały) oraz srogie i długie zimy z opadami śniegu. Średnie temperatury w wakacje oscylują wokół 20 stopni Celsjusza, natomiast w zimie około minus 5 lub 6. To oczywiście tylko średnia. W Moskwie potrafi być naprawdę lodowato – w końcu jesteśmy na wschodzie i w klimacie kontynentalnym, z daleka od wszelkich zbiorników wodnych. W grudniu zdarzało się tutaj poniżej minus 23 stopni, a przecież zima dopiero się rozkręcała.

Oczywiście w stosunku do Syberii to wciąż nie robi wrażenia, Rosjanie są zahartowani i przyzwyczajeni do trudnych warunków klimatycznych. Jeśli mamy ochotę zobaczyć miasto skute lodem i pod warstwą śniegu, warto wybrać się tu właśnie w styczniu lub lutym. Będzie trudniej zwiedzać, ale i turystów spotkamy nieco mniej.

Moskwa zapełnia się ludźmi w weekendy. Dzięki bezpośrednim połączeniom lotniczym wiele osób decyduje się na krótki wypad w dni wolne od pracy. Moskwa ma aż trzy wielkie lotniska: Moskwa-Szeremietiewo, Moskwa-Wnukowo, Moskwa-Domodiedowo.

Moskwa (Москва)

Największe atrakcje Moskwy

Kreml

Moskwa może się poszczycić długą i bogatą historią. Nie brakuje tu zatem wspaniałych zabytków i większość z nich jest po prostu tak ogromna, że onieśmiela już na pierwszy rzut oka. Oczywiście wśród turystów numerem jeden jest Kreml, czyli warowny gród znajdujący się na wschodnim brzegu rzeki. Znajdziemy tu zarówno cerkwie, jak i budynki użyteczności publicznej, przede wszystkim administracyjne.

Pierwsze ślady osadnictwa na tych terenach pochodzą aż z epoki brązu! Jako zespół warowny był budowany od XII wieku, a w XIV stał się siedzibą najpierw książąt, a potem carów rosyjskich. Od 1955 roku Kreml jest otwarty dla zwiedzających, a od 1990 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tu zabytki sakralne, świeckie oraz muzea. Cały Kreml to obecnie jedno ogromne muzeum.

Podobne artykuły
Moskwa (Москва)

Plac Czerwony

Drugim niezwykle popularnym zabytkiem jest oczywiście Plac Czerwony, znajdujący się niedaleko Kremla, w samym centrum Moskwy. Co ciekawe, Plac Czerwony nie ma nic wspólnego z Armią Czerwoną, tylko z określeniem piękny/krasny. Nie jest też jedyny w kraju, ponieważ wiele miast w Rosji ma swoje własne Place Czerwone. Na Placu znajduje się sobór Wasyla Błogosławionego, wielki Dom Towarowy oraz Mauzoleum Lenina (oraz inne mauzolea: Stalina, Breżniewa czy Dzierżyńskiego).

Cerkwie, gmachy

Moskwa pełna jest soborów, cerkwi i monastyrów, na pewno warto zobaczyć monastyr Doński czy sobór Chrystusa Zbawiciela. Nad miastem wznosi się dumnie wiele budynków podobnych do pałaców, w tym znane Siedem Sióstr, czyli gmachy przypominające Pałac Kultury i Nauki. Największy z nich to Uniwersytet Łomonosowa.

Moskwa (Москва)

Cmentarze

W Moskwie warto zwiedzić również cmentarze. Te najbardziej znane to cmentarz Nowodziewiczy, gdzie spoczywa wielu zasłużonych Rosjan (tuż obok wznosi się piękny monastyr o tej samej nazwie) oraz cmentarz Wagańkowski, jeden z największych, o powierzchni przekraczającej 50 hektarów. Z kolei miłośnicy sztuki powinni koniecznie zawitać do Teatru Bolszoj czy do Muzeum Sztuk Pięknych imienia Puszkina. Na Wzgórzach Worobiowych wznosi się natomiast gmach Uniwersytetu Moskiewskiego, znajdziemy tu też tarasy, z których rozpościera się wspaniały widok na miasto.

Zabytki, parki

Moskwa, choć pełna zabytkowych budynków i nowoczesnych apartamentowców, ma też kilka pięknych parków. To Park Zwycięstwa z miejscem Pamięci (Pokłonna Góra), Park Gorkiego, czyli najbardziej modne miejsce rekreacyjno-kulturalne (staw, plenerowe kino czy siłownia) oraz jeden z największych kompleksów rekreacyjnych na świecie, czyli Ogólnorosyjskie Centrum Wystawowe.

Z kolei dla spragnionych spacerów po najbardziej prestiżowych terenach miasta atrakcją na pewno okaże się Stary Arbat, uliczka, gdzie obejrzymy zarówno galerie sztuki, jak i kupimy wspaniałe pamiątki.

Moskwa (Москва)

Szerokie ulice i ogromne korki

Wielkie miasta mają zazwyczaj poważny problem z płynnością ruchu na ulicach. Moskwa nie jest tu wyjątkiem. Przy zarejestrowanych w mieście ponad dwóch i pół miliona samochodów sieć drogowa, choćby najbardziej rozbudowana, jest bez szans. Moskwa ma trzy wielkie obwodnice (tak zwane pierścienie: Bulwarowy, Sadowy i Transportowy) i czwarty w budowie, ale korki powstają nadal i są bardzo uciążliwe dla mieszkańców. Turyści wolą przesiadać się do tramwajów i przede wszystkim do metra, zamiast korzystać z sieci autobusowej czy mikrobusowej.

Metro

Metro w Moskwie to zjawisko samo w sobie. System ma 15 linii, ponad 400 kilometrów łącznej długości i prawie 240 stacji. Robi wrażenie nie tylko „ilościowo”, ale też jakościowo, bo każda stacja wygląda tu jak dzieło sztuki. Pod sufitami zobaczymy żyrandole, a same wnętrza mają więcej wspólnego z wystrojem pałacowym niż jakimkolwiek dworcem. Metro jest koszmarnie zatłoczone, codziennie jeżdżą nim miliony ludzi, a dla turystów pozostaje magiczną atrakcją, której nie można sobie darować. Tylko wtajemniczeni wiedzą, że w mieście jest też legendarna niezależna sieć metra numer dwa, przeznaczona tylko dla władzy i wojska. Ma prawdopodobnie 3 linie. Trudno ocenić, jak jest naprawdę.

Moskwa (Москва) – metro

Szczegółowe dane

Moskwa w liczbach

  • Moskwa liczy 12 655 050 mieszkańców
  • Aglomeracja: 17 400 000 osób
  • Gęstość zaludnienia: 4940 osób / km²
  • Powierzchnia Moskwy: 2561,5 km²
  • Miasto dzieli się na 12 okręgów i 123 rejony
  • Przepływająca przez miasto rzeka Moskwa ma prawie 500 kilometrów długości
  • Narodowości:
    • Rosjanie (84,8%)
    • Ukraińcy (2,4%)
    • Tatarzy (1,6%)
    • Ormianie (1,2%)
    • Azerbejdżanie (0,9%)
    • Żydzi (0,8%)
    • Białorusini (0,6%)
    • Gruzini (0,5%)
    • pozostali (3,1%)
    • nie podali swojej narodowości (4%)
  • Wyznania: Chrześcijanie (głównie prawosławni Patriarchatu Moskiewskiego), muzułmanie, żydzi, buddyści
Moskwa (Москва)

Moskwa – ciekawostki

  • Choć Moskwa kojarzy się przede wszystkim z wielką, zatłoczoną metropolią, ma ogromną liczbę terenów zielonych i rekreacyjnych. Parków i ogrodów jest tu więcej niż setka!
  • Moskwa to miasto najwyższych budynków i najwyższych zarobków. Żyje tu ponad 80 miliarderów.
  • Miasto znajduje się w rankingach najbardziej zatłoczonych miejsc na świecie (i prawie nigdy nie wypada z czołowej dziesiątki), ale tylko kilka procent ludności Moskwy to jej rdzenni mieszkańcy.
Moskwa (Москва)

Polecamy


Baza Dinozaurów

8 komentarzy

    1. W summie tak, ale Polacy wkroczyli do Moskwy w 1610 bez walki po wcześniejszym zwycięstwie w bitwie pod Kłuszynem, więc można to i tak interpretować, że walk o Moskwę nie było wówczas, więc i Moskwa nie została zdobyta.
      Gwoli uzupełnienia Polacy okupowali wówczas Moskwę 2 lata do 1612 roku, kiedy wybuchło w Moskwie powstanie i „Moskwicze” wyparli Polaków.

      1. Dziwna interpretacja na temat 1610 roku widzę iż autor bardzo kocha ten kraj a dinoanimals przed 11 listopada wstawia tekst o Moskwie. Przed 1 września proponuję tekst o Berlinie

        1. Jakikolwiek termin publikacji byłby zły, bo byłby przed czymś lub po czymś 🙂 3 listopada też jest przecież przed Bożym Narodzeniem i po Wielkanocy 😉 Czy wy ludzie wszędzie widzicie tę chorą politykę?
          A interpretacja Adama nie jest dziwna, tylko prawdziwa – zerknij do historii.

    1. Bangkok to totalna egzotyka dla Europejczyka, podobnie jak Japonia. Inna kultura, egzotyczne budowle a z drugiej strony nowoczesne wieżowce. A aglomeracja prawie tak duża jak Moskwy, choć sam Bangkok ma „tylko” 5.6 miliona mieszkańców.

  1. Co do Moskwy, to podobają mi się te ich tradycyjne budowle, imponujący jest Kreml i Plac Czerwony. Parki są fajne, Wołga. Duże wrażenie robi to ich City nad rzeką z tymi wieżowcami, które mają ponad 350 metrów wysokości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button