Park Narodowy Fiordland
Deszcz jest tu niemal stałym bywalcem, podobnie jak rzadkie egzotyczne ptaki. Rozległe jeziora, ciemne szczyty gór i gęste lasy malują przed oczami krainę spokoju i harmonii. Z pewnością PN Fiordland nie jest tak ruchliwy jak np. Yellowstone, w którym ziemia drży, a gorące podziemne wody wyrzucane są z ogromną siłą. Fiordland to połączenie majestatycznych gór z cichymi jeziorami i głębokimi zatokami. To także, a raczej przede wszystkim, kraina fiordów. Stworzony z uzupełniających się skrajności krajobraz to idealne miejsce dla osób poszukujących bardziej spokoju niż ekstremalnych wrażeń.
Podstawowe dane
Park ulokowany jest na Wyspie Południowej, będącej „składnikiem” Nowej Zelandii. Leży na południowo – zachodnim wybrzeżu, jakby w rogu wyspy.
PN Fiordland zajmuje 12 607 km2. Czyni to z niego największy park narodowy w kraju.
Założenie
Oficjalnie PN Fiordland powstał w 1952 r., kiedy to w Nowej Zelandii uchwalono ustawę o parkach narodowych. Jednak już w roku 1904 ówczesny premier, Thomas Mackenzi wraz z Johnem Hay’em domagali się, aby rezerwat przyrody Fiordland został uznany za park narodowy. Z pewnością panowie dostrzegli walory przyrodnicze tego rejonu, a także rozumieli, że liczne zagrożenia dla naturalnego ekosystemu nowozelandzkiego mogą w niedługim czasie go zniszczyć.
Kraina fiordów – Fiordland
Nazwa parku narodowego świadczy o ukształtowaniu terenu. PN Fiordland słynie bowiem z głęboko rzeźbionych fiordów. A czym jest fiord? Można powiedzieć, że jest to rodzaj głębokiej zatoki. Fiordy powstały w okresie lodowcowym lub polodowcowym. Ta forma rzeźby terenu kojarzy nam się głównie ze Skandynawią. Jak jednak widać, fiordy są znakiem rozpoznawczym krain o wiele egzotyczniejszych.
Największym, najbardziej znanym i najczęściej odwiedzanym fiordem w Parku jest Milford Sound. Rudyard Kipling uznał go za „Ósmy Cud Świata” i nie ma się czemu dziwić. Nowozelandzkie fiordy są niebywale malownicze i monumentalne, a pływanie między nimi pomaga doświadczyć głębokich wrażeń duchowych.
Do bardzo popularnych zaliczamy również Dusky Sound i Doubtful Sound. Na terenie PN Fiordland znajduje się łącznie 15 fiordów.
Mitre Peak – „Mitrowe Wzgórze”
Ulokowana w pobliżu Milford Sound, góra Mitre Peak uznawana jest za jedną z najpopularniejszych gór w Nowej Zelandii. Osiąga wysokość prawie 1700 m n.p.m. Ze względu na swą budowę, jest bardzo trudna do wspinaczki. Mimo to niektórzy śmiałkowie próbują swoich sił w starciu z tym pięknym i stromym szczytem.
Nazwa Mitre Peak ma związek z mitrą – nakryciem głowy chrześcijańskich duchownych (biskupów, kardynałów itp.). Przyglądając się tej górze można zauważyć, że rzeczywiście przypomina ona mitrę. Maorysi natomiast nazwali ten szczyt Rahotu.
Kilometrowe szlaki, rejsy pod wodospadami
Wędrowcy odnajdą tu kawałek osobistego nieba. PN Fiordland oferuje im bowiem trzy wielkie szlaki, tzw. New Zealand’s Great Walks: Milford Track, Kepler Track i Routeburn Track. Nietrudno się domyślić, że najbardziej popularny jest Milford Track. Jego długość wynosi 53 km, rozpoczyna się w Te Anau i oferuje zapierające dech w piersiach widoki.
Możemy podziwiać jeziora, a także rozległe doliny prowadzące do jednego z najwyższych wodospadów Nowej Zelandii – Sutherland Falls, którego wysokość wynosi 581 m. Na terenie PN Fiordland znajduje się kilka wysokich i imponujących wodospadów, np. Bowen Falls, Browne Falls czy Humboldt Falls.
Miłośnicy wody mogą popłynąć w rejs po jeziorach. Turyści pływają między fiordami i pod wodospadami (np. Bowen Falls), doświadczając naturalnej kąpieli. Do dyspozycji odwiedzających są również kajaki, loty samolotowe i helikopterowe. Akweny Fiordland nadają się idealnie do eksplorowania przez nurków.
Fauna i flora
Fiordland to chyba największy obszar pierwotnej (niemodyfikowanej przez człowieka) roślinności w Nowej Zelandii. Oszałamiają nas gęste lasy bukowe, porastające nierzadko strome zbocza pięknych gór. W lasach tych dominuje buk południowy, zwany bukanem, a także zastrzalinowate. Oprócz drzew podziwiamy niezliczone krzewy i kępy paproci. Dna lasów pokrywają natomiast mchy. Bogata szata roślinna wynika z warunków pogodowych – Fiordland znajduje się w rejonie, gdzie opady deszczu są bardzo częste. Niestety kilka zawleczonych gatunków zwierząt (jeleń szlachetny i lis workowaty) przyczynia się do niszczenia naturalnej flory.
Pośród różnorodnej roślinności spotykamy wiele gatunków zwierząt, w tym endemitów, takich jak zagrożona wyginięciem kakapo – jedyna na świecie nielotna papuga, pięknie ubarwiony nielot – takahe południowy czy mōhua – żółty kuzyn wróbla. Znakiem rozpoznawczym PN Fiordland są również: kiwi brunatny i pingwin grubodzioby.
Sanktuaria
Nie chodzi nam o kościoły, lecz o miejsca, w których zagrożone gatunki roślin i zwierząt mogą żyć spokojnie. W ramach PN Fiordland takich sanktuariów stworzono kilka; należą do nich przyległe wyspy, w tym Anchor Island (dom m.in. kakapo), Coal Island (azyl kiwi brunatnego) czy Resolution Island (schronienie dla mōhua i ryjkowcowatych z gatunku Hadramphus tuberculatus). Ogółem wysp – sanktuariów, należących do PN Fiordland, jest około 10.
Szczegółowe dane
Park Narodowy Fiordland
- Całkowita powierzchnia: 12 607 km2
- Rok założenia: jako rezerwat – 1904 r., jako park narodowy – 1952 r.
- Główne atrakcje:
- 15 fiordów
- Jeziora i rzeki, np. Jezioro Te Anau
- Długie i malownicze szlaki piesze
- Podziwienie rzadkich gatunków roślin i zwierząt
- Rekordy:
- Największy park narodowy Nowej Zelandii
- Najdłuższe fiordy: Doubtful Sound i Dusky Sound – 40 km każdy
- Fiordy o największej powierzchni: Doubtful Sound – 80 km2 i Breaksea Sound – 50 km2
- Najwyższe wodospady Nowej Zelandii i świata: Browne Falls – 619 lub 836 m, Sutherland Falls – 580 m, Humboldt Falls – 134 m, Lady Alice Falls – do 280 m
- Najpopularniejszy fiord – Milford Sound
- Drugie największe jezioro Nowej Zelandii (pod względem powierzchni): Te Anau – 344 km2.
PN Fiordland – ciekawostki
- PN Fiordland leży na terenie rezerwatu przyrody Te Wāhipounamu. W jego skład wchodzą jeszcze 3 parki narodowe: Aoraki / Mt Cook, Mt Aspiring i Westland.
- PN Fiordland jest najpopularniejszym parkiem narodowym w kraju. Co roku odwiedza go ponad pół miliona turystów z całego świata. Większość z nich skupia się niemal wyłącznie na północno-wschodnim rejonie parku – od miasta Te Anau do Milford Sound.
- Te Anau to nazwa zarówno jeziora, jak i miasta ulokowanego na terenie PN Fiordland.
- Mitre Peak jest jednym z najczęściej fotografowanych szczytów w kraju.
- Na terenie PN Fiordland myśliwi polują na jelenie za pomocą… helikopterów. Jelenie są gatunkiem obcym i niszczącym pierwotną przyrodę wyspy. Choć brzmi to okrutnie, myśliwi regularnie „tępią” te zwierzęta, aby naturalny ekosystem nie został zaburzony. Jelenie oraz lisy workowate są „bombardowane” dużymi ilościami pestycydów (głównie fluorooctanem sodu), choć opinia publiczna ostro sprzeciwia się tej metodzie.
Cudowne miejsce, szkoda, że na końcu świata 🙂
Bez dwóch zdań, jeden z najwspanialszych zakątków świata.
Pierwotnie, kiedy obejrzałem fotografie przedstawiające wodę (jezioro) na tle gór i wodospady miałem wrażenie, że to własnie tutaj kręcono sceny do najnowszej produkcji o King Kongu (Kong: Wyspa czaszki). Niemniej okazało się, że sceneria podobna ale kręcili to w Wietnamie.
Tak, plenery do filmu, o którym wspominasz były w Wietnamie i na hawajach. Jest kilka przepięknych zakątków na świecie i filmowcy chętnie je wykorzystują jako tło.
Pozdrowienia z Nowej Zelandii dla całej redakcji i czytelników DinoAnimals!
Jesteśmy tu teraz nam małej wyprawie. Najpierw byliśmy w Australii i teraz Nowa Zelandia. Fiordy dopiero przed nami. Nowa Zelandia i jej przyroda wydają się magiczne i nic dziwnego, że tyle filmów jest tu kręconych. Fajnie, że napisaliście o tym parku. Jak znajdę czas, to postaram się po powrocie coś więcej napisać na temat Australii i Nowej Zelandii, okiem turysty oczywiście i na bazie naszych obserwacji.
Pozdrawiam
Małgorzata
Bardzo dziękujemy za pozdrowienia z krańca świata 🙂 Życzymy udanej wyprawy, wspaniałych wrażeń i oczywiście czekamy po Waszym powrocie na parę słów na temat Oceanii.
Ale macie super, taka podróż to rzeczywiście podróż marzeń.