DomoweKotySsakiZwierzęta

Ocicat – kot podobny do ocelota

Ocicat – rasa kota

Ta wyhodowana sztucznie rasa nie była w planach jej twórczyni. Niezwykle umaszczony kot okazał się bowiem „efektem ubocznym” krzyżówek genetycznych dwóch innych ras. Nikt nie spodziewał się, że z połączenia kota syjamskiego i abisyńskiego powstanie wzorzysty kot o wspaniałym, pełnym radości charakterze. Dziki i przez to nieprzystępny wygląd ocicata nie powinien zatem zniechęcać. Pod surową powierzchownością kryje się bowiem zwierzę rodzinne, radosne i otwarte.

Choć podobny do ocelota, to w przeciwieństwie do savannah nie płynie w nim krew dzikiego kota.

Klasyfikacja FIFe

  • Kategoria III: Koty krótkowłose
  • Kod EMS: OCI
  • Inne nazwy: Ocikat
  • Kraj pochodzenia: Stany Zjednoczone
Ocicat
Ocicat

Historia i pochodzenia rasy

Twórczynią rasy była Virginia Daly, mieszkanka Berkley w stanie Michigan. Pierwotnie chciała ona wyhodować Syjama o umaszczeniu kota abisyńskiego. W roku 1964 na świat przyszło pierwsze pokolenie takich kociąt. Rzeczywiście przypominały koty abisyńskie, ale w drugim pokoleniu pojawiły się nie tylko Syjamy o umaszczeniu Abisyńczyków, ale również jedno młode pokryte sierścią w kolorze kości słoniowej, ozdobioną dodatkowo złotymi plamkami. Kociak otrzymał imię Tonga, ale córka hodowczyni nadała kociakowi pseudonim „ocicat”.

Kota wysterylizowano i sprzedano jako zwierzę domowe. Kolejne krzyżowania rodziców Tongi również doprowadziły do powstania podobnych mu braci. Stało się to podstawą do stworzenia odrębnego programu hodowlanego dla nowej rasy. Z czasem inni hodowcy zaczęli powielać schemat, według którego na świecie miały pojawić się wzorzyste kocięta: najpierw krzyżowano kota syjamskiego z abisyńskim, a ich potomstwo ponownie krzyżowano z kotami syjamskimi.

Hodowcy z CFA dołączyli do planu hodowli kota brytyjskiego krótkowłosego, nadając nowej rasie bardziej krępą sylwetkę i sierść w odcieniach srebra. Współcześnie rasa jest akceptowana przez wszystkie duże federacje felinologiczne.

Ocicat
Ocicat.

Charakterystyka

Wygląd

Sylwetka jest raczej okazała, silna i muskularna, wsparta na mocnych nogach, zakończonych dużymi, owalnymi łapami. Głowa ma kształt klina – jest dłuższa niż szersza. Oczy mają migdałowaty kształt, a duże uszy nachylone są pod kątem 45o.

Ocicat charakteryzuje się jednak przede wszystkim cętkowanym futrem. Wpłynęły na to geny abisyńskiego przodka, który, jak wszystkie Abisyńczyki, posiada sierść w kolorze aguti. To dzięki dwukolorowym włosom powstać może pręgowany wzór. Atletyczna, szczupła sylwetka to natomiast spadek po Syjamach.

Wzór na sierści przypomina ten u ocelota – krótkie i miękkie futro pokrywają po bokach tułowia okrągłe plamy, przypominające czasem odciski palców. Wzdłuż kręgosłupa przebiegają 3 rzędy podobnych plamek, kończących się u nasady ogona. Na powierzchni ogona widać natomiast duże pierścienie, jego czubek jest natomiast czarny. Na kończynach także widoczne są pierścieniowate wzory, a na czole widnieje znak w kształcie litery „M” (prawie jak z Bonda ;)).

Odmiany kolorystyczne

W obrębie rasy sklasyfikowano 12 odmian kolorystycznych, m.in.: czekoladową, cynamonową, niebieską, lawendową, płową, srebrną, a także ich kombinacje.

Ocicat
Ocicat.

Temperament

W przypadku tego kota nie warto sugerować się dzikim wyglądem. Nie idzie on bowiem w parze z bardzo rodzinnym usposobieniem. Ocicat to zwierzę oddane, kochające i lubiące czułość. Często wita przybyłych gości, nie stroni więc od nowych ludzi a wręcz przeciwnie – może im wskakiwać na kolana. Ponieważ jednak każdy kot ma inny charakter, w obrębie rasy spotyka się oczywiście mniej i bardziej śmiałe osobniki. Dotyczy to wszystkich ras, bez względu na ogólny, pożądany przez hodowców charakter.

Jest pasjonatem zabaw, można go również uczyć chodzenia na smyczy, o ile rzeczywiście tego chce. Wykazuje wysoką inteligencję – szybko uczy się nowych sztuczek, ponadto przepada za różnego rodzaju łamigłówkami, które dobrze stymulują jego umysł i dają zajęcie. Stosunkowo szybko zaczyna reagować również na swoje imię. Jego inteligencja idzie jednak w parze ze sprytem, dlatego lepiej nie otwierać przy nim szafek, w których trzymamy cenne rzeczy. Ocicat, zaciekawiony nowym obiektem z pewnością szybko „załapie”, jak otworzyć nieznane drzwi.

Choć jego syjamscy potomkowie często emitują rozmaite dźwięki, ocicat nie jest aż tak głośny. Potrafi dostosowywać się do nowych okoliczności, ale nie lubi samotności. Jeżeli więc domownicy często są poza domem, ocicat powinien mieć do towarzystwa innego kota lub miłego psa.

Ocicat
Ocicat.

Kondycja zdrowotna

Ocikat może cierpieć na:

  • progresywny zanik siatkówki prowadzący do ślepoty.
  • kardiomiopatię przerostową, będącą powszechnym problemem wielu kotów, nie tylko rasowych.
  • amyloidozę nerek (ze względu na pokrewieństwo z abisyńczykami) oraz choroby przyzębia.
Ocicat
Ocicat.

Szczegółowe dane

Ocicat

  • Wysokość w kłębie: 22-27 cm
  • Waga: kotki 2-4 kg, kocury 4-6 kg
  • Długość życia: 10-15 lat
Ocicat
Ocicat.

Ocicat – ciekawostki

  • Nazwa „ocicat” podkreśla podobieństwo tej rasy do dzikiego krewnego – ocelota.
  • Usposobieniem ocicat przypomina czasami psa. Wiele przedstawicieli tej rasy można uczyć aportowania, siadania, leżenia i innych, typowo psich sztuczek.
  • Niektóre ocicaty lubią wodę.
Ocicat
Ocicat.

Polecamy


Baza Dinozaurów

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button