Rasa kota – Devon rex
Elf pośród kotów
Nazywany jest czasem elfem wśród kotów ze względu na duże, spiczaste uszy, wysokie kości policzkowe i ogromne owalne oczy o przeszywającym spojrzeniu. Klinowata głowa, wsparta na szczupłej, długiej szyi potęguje to wrażenie. Mityczny wygląd wspaniale więc współgra z jego pełną empatii i ciepła osobowością. Oto jeden z najweselszych i uspołecznionych kotów rasowych – Devon rex.
Klasyfikacja FIFe
- Kategoria III: Koty krótkowłose
- Kod EMS: DRX
- Inne nazwy: Alien cat, Pixie cat, Poodle cat
- Kraj pochodzenia: Anglia
Historia i pochodzenie rasy
Pierwszego znanego przedstawiciela rasy Devon rex odkryto w angielskim hrabstwie Devon w roku 1959. Młode znaleziono w nieczynnej kopalni cyny. Kirlee, bo tak miał na imię kociak, do złudzenia przypominał odkrytą dekadę wcześniej w Kornwalii rasę Cornish rex. Na początku uznano więc, że niezwykły wygląd Kirlee jest wynikiem tej samej mutacji genetycznej.
Testy wykazały jednak, że genetyczna mutacja Kirlee ma zupełnie inne podłoże, niż ta występująca w obrębie rasy Cornish rex. Kirlee rzeczywiście wyglądał dosyć niecodziennie – pokrywała go bardzo krótka, ale mocno skręcona sierść. Nie wiadomo jednak, skąd kot ten pochodził. Wiadomo, że jego matka była bezpańska, ojciec również był włóczęgą pokrytym niezwykłym, kręconym włosem.
Kota Kirlee uważa się dzisiaj za protoplastę rasy Devon rex. W roku 1968 rasa pojawiła się w USA, a 11 lat później została zarejestrowana przez organizacje felinologiczne.
Charakterystyka
Wygląd
Ulokowane na klinowatej głowie uszy są szeroko rozstawione i nisko osadzone. Czasami na ich czubkach rośnie pluszowa sierść. Cała sylwetka jest natomiast bardzo szczupła, ale umięśniona i raczej twarda. Kończyny są długie, zakończone małymi, okrągłymi łapami. Długi, cienki ogon zwęża się ku końcowi.
Najbardziej charakterystycznym elementem rasy Devon rex jest futro. Nie chodzi jednak tylko o jego długość i strukturę, ale także o warstwy. Devon rex pokrywają bowiem aż 3 warstwy włosa: rzadki i krótki włos okrywowy, warstwa środkowa oraz podszerstek. W dotyku sierść jest niezwykle miękka i delikatna. Najgęstsze futro widoczne jest na grzbiecie, po bokach ciała, na ogonie, kończynach, pyszczku i uszach. Niektóre osobniki pokryte są luźnymi lokami, u innych loczki są drobniejsze, bardziej zbite. Włos obrastający czubek głowy, klatkę piersiową i brzuch jest mniej gęsty i przypomina puch.
Kolorystyka
W obrębie rasy dopuszczalny jest praktycznie każdy wariant kolorystyczny, w tym: czarny, biały, czekoladowy, cynamonowy, niebieski, lawendowy, czerwony. Spotyka się także podpalania, pręgi, szylkret i wiele innych wzorów.
Temperament
Ulubionym miejscem Devon rexa jest to znajdujące się w pobliżu opiekuna. Przepada za ukochanymi ludźmi, przejawiając dodatkowo żywe zainteresowanie wszystkim co dzieje się wokół. Nie lubi być wykluczany z jakiejkolwiek działalności swych właścicieli. Trzeba więc liczyć się z tym, że Devon rex będzie pragnął przebywać cały czas w naszym pobliżu, wydając przy tym ciche dźwięki mające na celu nawiązanie kontaktu.
Choć z pewnością jest kotem z charakterem, nie boi się okazywać miłości członkom rodziny.
Wykazuje przy tym wysoką inteligencję. Nie jest też nadpobudliwy, więc nie musi być w ciągłym ruchu, choć chętnie uczy się nowych sztuczek, takich jak aportowanie. Lubi ponadto gry stymulujące umysł – bardzo pomagają one w odciągnięciu jego uwagi od nieobecności właścicieli.
Nie dziwmy się, jeśli w czasie rodzinnego obiadu Devon rex postanowi zasiąść do stołu. Kot ten uwielbia bowiem nie tylko swych właścicieli, ale także jedzenie. Należy zwrócić na to uwagę, ponieważ zbyt częste podjadanie smakołyków może skończyć się u niego nadprogramowymi kilogramami.
Jako kot dobrze uspołeczniony będzie także dążył do spania w łóżku opiekuna. Potrzebuje dużo ciepła i wygody, dlatego łóżko wydaje mu się najlepszym rozwiązaniem. Kot ten jest więc przeznaczony dla osób pogodnych, lubiących towarzystwo ciekawskich i inteligentnych zwierząt, które wymagają aktywności fizycznej i umysłowej.
Kondycja zdrowotna
W obrębie rasy spotyka się kilka schorzeń. Niektóre z nich mogą mieć podłoże genetyczne. U Devon rexów spotyka się zatem:
- Kardiomiopatię przerostową – choroba serca dziedziczna u niektórych rasy, np. Maine Coon. Dziedziczności tej choroby nie potwierdzono u rasy Devon rex.
- Dysplazję biodrową – wada rozwojowa panewki, prowadząca do poluźnienia stawu biodrowego.
- Łysienie dziedziczne – odpowiada za nie prawdopodobnie gen recesywny. Aby więc choroba ta ujawniła się u potomstwa, nosicielem tego genu musi być zarówno matka, jak i ojciec.
- Dziedziczną miopatię mięśni – prowadzi do znacznego osłabienia mięśni, co z kolei sprawia, że kot szybko się męczy.
- Zakażenia skóry drożdżakami z rodzaju Malassezia. Infekcja tymi drobnoustrojami prowadzić może m.in. do zapalenia ucha i świądu skóry.
- Pokrzywkę barwnikową – wywołuje ona nacieki i rany na ciele.
Szczegółowe dane
Devon rex
- Wysokość w kłębie: 25-30 cm
- Waga: 2,5-4 kg
- Długość życia: 9-13 lat
Devon rex – ciekawostki
- Nazwa rasy pochodzi od nazwy angielskiego hrabstwa Devon, w którym znaleziono pierwszego przedstawiciela nowej rasy. Słowo rex odnosi się do futra przypominającego to występujące u królików rasy rex.
- Devon rex to świetny skoczek, dlatego poszukuje najwyższych punktów w domu. Z tego też powodu często spotkać go można na półkach, w szafach czy… koszu na pranie.
- Devon rex słynie ze specyficznego okazywania uczuć względem właścicieli – uwielbia wchodzić im na głowę (dosłownie) lub na ramię niczym papuga. Kiedy opiekun leży, kot często kładzie się w zgięciu barku i szyi.
Dziwnie osobliwy ma wygląd,co jest niewątpliwym atutem–ale Rex jest tylko jeden..:) może powinien nazywać się kot cesarski?..rexem nazwałbym największego z kotów domowych.
Są nie i to mi się podoba są energicznie chcę mieć takiego kota devon rex który mnie zachęcił do kuna wyglądał tak jak ten wysoko pszy Menu te koty są piękne pozdrawiam Karol Sevilli fanka
Przepraszam za pomyłkę przy nie miało być nie są zwykłe