AfrykaAzjaEuropaGadyWężeWęże jadowiteZwierzęta

Żmije (Viperinae)

Charakterystyka przedstawicieli z 3 kontynentów

Europa/Eurazja: Żmija zygzakowata (Vipera berus)

Oddzielny artykuł na temat żmii zygzakowatej znajdziecie tutaj: Żmija zygzakowata. Nie będziemy więc powielali informacji w tym miejscu.

Żmija zygzakowata (Vipera berus).

Afryka: Gałęźnica szorstołuska (Atheris squamigera)

Zamieszkuje zachodnią i centralną Afrykę, m.in.: Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghanę, południową Nigerię, Kamerun, Gabon, Kongo, Ugandę, Tanzanię. Preferuje lasy tropikalne, najczęściej przebywa w niskich i gęstych krzewach.

Budowa

Głowa spłaszczona, dosyć duża, wyraźnie zaznaczona granica z szyją. Oczy duże, pionowa źrenica. Zabarwienie nie różni się zbytnio między osobnikami. Przeważają różne odcienie zieleni – od jasnej, soczystej do ciemnej, oliwkowej. Zdarzają się odcienie błękitu i ciemnego brązu. Rzadkie okazy są żółte, czerwonawe lub ciemnoszare. Brzuch żółty lub bladooliwkowy, może być gładki lub nakrapiany czarnymi plamkami. Czubek ogona jest w kolorze kości słoniowej. Nowo narodzone gałęźnice mają ciemne ubarwienie: oliwkowe, oliwkowo-żółte. Brzuch nieco jaśniejszy, zielonkawy. „Dorosłych” kolorów nabiera po 3 – 4 miesiącach. Gałęźnicę wyróżniają nastroszone łuski, dzięki którym wygląda groźniej, nieco demonicznie.

Gałęźnica szorstołuska (Atheris squamigera).

Tryb życia

Prowadzi nocny tryb życia. W przeciwieństwie do Atheris ceratophora gałęźnica szorstkołuska nie wydaje brzęcząco-syczących dźwięków wywołanych przez pocieranie łusek.

Hodowla

Hodowla tego gatunku nie należy do łatwych, gałęźnica wymaga bowiem bardzo wysokiego poziomu wilgotności. Zaleca się trzymanie osobników w oddzielnych terrariach, ponieważ gatunek przejawia skłonności kanibalistyczne. W niewoli samice rodzą do 8 młodych.

Gałęźnica szorstołuska (Atheris squamigera).

Jad

Jad żmii jest potencjalnie groźny dla człowieka. Dawka śmiertelna wynosi 5 mg/kg. Zanotowano 2 zgony i co najmniej 1 przypadek powikłań po ukąszeniu.

Wielkość

Gałęźnica szorstkołuska osiąga 46 – 60 cm długości, choć może przekroczyć 78 cm. Samice są większe od samców.

Gałęźnica szorstołuska (Atheris squamigera).

Poprzednia strona 1 2 3 4Następna strona

Baza Dinozaurów

2 komentarzy

  1. ostatnio z klasą byliśmy na wycieczce do lasu, i spotkaliśmy tam żmije zygzakowatą 🙂 Fajnie by było gdybyście opisali żmije gabońską, nosorogą i efe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button