Żaby (Ranidae)
Do żabowatych należy ok. 340 gatunków
Żaby zamieszkują wszystkie kontynenty z wyjątkiem Antarktydy. Mnogość ich gatunków jest ogromna. Są żaby, które zmieniają barwę niczym kameleon, takie które latają, a pewien afrykański gatunek potrafi ryć w ziemi niczym prosięta…
Najliczniejsze płazy
Żaby należą do najliczniej występujących płazów na naszej planecie. Zamieszkują wszystkie kontynenty z wyjątkiem Antarktydy. Zwierzęta te lubią ciepło i wilgoć, dlatego większość gatunków żyje w tropikalnych rejonach między zwrotnikami.
Czym żywią się żaby?
Żaby żywią się głównie owadami, większe gatunki polują również na ryby, jaszczurki a nawet… drobne ptaki. Gdy płaz dostrzeże potencjalną ofiarę, błyskawicznie wyrzuca w jej stronę pokryty lepką substancją język, którym chwyta ją i szybko wciąga do pyska. Ze względu na nie najlepsze zmysły słuchu i węchu w czasie polowań żaby kierują się głównie wzrokiem.
Żaby prowadzą bardzo zróżnicowany tryb życia. Większość gatunków nigdy nie opuszcza wody lub jej brzegów, jednak są też takie, które wodnych kąpieli zażywają wyłącznie w czasie składania jaj. Z jaj wylęgają się przypominające małe rybki tzw. kijanki, które do dorosłych żab upodabniają się dopiero po przeobrażeniu.
Kumkanie
Chyba najbardziej charakterystyczną cechą tych płazów jest kumkanie. Dźwięk ten ma istotne znaczenie w czasie żabich godów oraz w oznaczaniu terytorium – wskazuje on odległość w jakiej znajdują się poszczególne osobniki tego samego gatunku.
Latająca żaba
Jednym z najciekawszych gatunków jest tzw. żaba latająca, która nie składa jaj w zbiornikach wodnych, lecz na liściach drzew, na których mieszka. Wbrew nazwie płaz ten nie potrafi latać, jednak dzięki błonom między palcami oraz płaskiemu kształtowi ciała jest w stanie szybować na znaczne odległości w trakcie przeskakiwania z gałęzi na gałąź lub z jednego drzewa na drugie. Gdy wybrane drzewo wygląda dostatecznie zachęcająco, żaba ta może „polecieć” nawet na odległość 15 m. Wyginając odpowiednio ciało potrafi nawet zmieniać kierunek lotu.
Przezroczysta żaba
Hyalinobatrachium pellucidum – znana jest jako glass frog lub see-through frog (ang.), czyli przezroczysta żaba. Jej skóra jest przezroczysta do tego stopnia, że widać przez nią organy wewnętrzne. Powodem tego jest brak pigmentacji. Żaba ta występuje w Ekwadorze. Jej naturalne siedliska to subtropikalne i tropikalne wilgotne góry i rzeki. Żaba ta jest wielkości paznokcia.
Do rodziny żabowatych należy 16 rodzajów płazów:
• Amolops
• Babina
• Clinotarsus
• Glandirana
• Huia
• Humerana
• Hylarana
• Lithobates
• Meristogenys
• Odorrana
• Pelophylax
• Pseudorana
• Pterorana
• Rana
• Sanguirana
• Staurois
Spośród 340 gatunków żab występujących na świecie, w Polsce żyją następujące gatunki:
• Żaba dalmatyńska (Rana dalmatina)
• Żaba jeziorkowa (Pelophylax lessonae)
• Żaba moczarowa (Rana arvalis)
• Żaba śmieszka (Pelophylax ridibundus)
• Żaba trawna (Rana temporaria)
• Żaba wodna (Pelophylax esculentus)
Żaby – ciekawostki. Czy wiesz, że…
- Największa żaba na świecie – Goliat płochliwy (żyjąca w rzekach Kamerunu żaba goliat) (Conraua goliath) osiąga 33 cm długości i wagę do 3 kg!
- Najmniejsza żaba na świecie występująca na wyspach Papua Nowa Gwinea osiąga wielkość 7,7 mm
- Istnieją żaby, które w przypadku wyschnięcia wodnego zbiornika zagrzebują się w mule i zapadają w letarg. Przedstawiciele tego gatunku śpią do momentu, gdy spadnie deszcz.
- W Afryce żyje tzw. żaba marmurkowana, zwana też prosiakiem, gdyż posiada ryjkowaty nos, którym… kopie nory.
- Istnieje gatunek żab, które nie posiadają języka. Przy pożeraniu zdobyczy pomagają sobie przednimi łapkami.
- Żaby zamieszkujące rwące potoki Gór Skalistych, z powodu nieustannego szumu płynącej z góry wody są głuche.
- Niektóre gatunki potrafią zmieniać kolory. Niczym kameleon zmieniają ubarwienie ciała, dopasowując je do otoczenia.
- Żaby włochate (ich nazwa pochodzi od długich, cienkich wyrostków na skórze) posiadają ostre pazury, którymi mogą podrapać rękę do krwi.
- Większość gatunków żab nie potrafi pić – potrzebną organizmowi wodę wchłaniają poprzez skórę podczas wodnych kąpieli.
- Tzw. żaba Darwina swoje młode przechowuje w… pysku. Robi to do chwili, gdy żabki będą w stanie samodzielnie zdobywać pokarm.
- Niektóre z gatunków żab, jak ropuchy, nie skaczą, lecz chodzą.
A ile minut żaba może wytrzymać na lądzie bez wracania do wody?
To jest zależne od gatunku żaby. Niektóre z tych płazów np. żaba moczarowa (Rana arvalis) występująca również w Polsce, są doskonale przystosowane do życia na suchych obszarach. Można je spotkać nie tylko podczas deszczu jak większość żab, ale również podczas słonecznej pogody.
Jaki jest największy gatunek żaby w historii naszej planety?
W późnej kredzie (70–65,5 mln lat temu) żyły żaby Beelzebufo (diabelska żaba) na terenie obecnego Madagaskaru. Żaby te były nieco większe od współcześnie największej żaby – goliata. Goliat osiąga do 32 cm długości, a Beelzebufo osiągały do 40 cm.
Czy Goliat i Bullfrog to ten sam gatunek? Widziałem na youtube jak żaba pożerała skorpiona żywcem. Ja to jest możliwe że żaba może przeżyć coś takiego (skorpion mógłby chyba ukłuć ją kolcem jadowym od środka)?
Bullfrog to zwyczajowa angielska nazwa odnosząca się do dużych, agresywnych żab, niezależnie od gatunku. Może być zatem przypisana również goliatowi.
Kiedy żaba złapie ofiarę (dla przykładu skorpiona czy pająka), szybko go gryzie, ogłuszając w ten sposób. Żaba zamyka usta i miażdży miękkie tkanki ofiary. Żaba upewnia się również, że jej ofiara nie porusza się już, trzymając ją między podniebieniem a językiem, nim zostanie połknięta. Podczas gdy ofiara znajduje się w jamie ustnej, żaba wytwarza bardzo dużą ilość enzymów trawiennych, którymi oblewa ofiarę. Ogłuszona, zmiażdżona i pokryta enzymami trawiennymi ofiara (pająk lub skorpion) nie mają szans na użądlenie czy ugryzienie.
Ciekawostki o goliacie plowchliwym
tzw. żaba Darwina nie przechowuje młodych w pysku, acz PRZECHOWYWAŁA, gdyż jest to gatunek wymarły.
Nie bardzo wiemy na jakiej podstawie twierdzisz, iż żaba Darwina (Rhinoderma darwinii) jest gatunkiem wymarłym. My nie posiadamy tego typu informacji. IUCN Red List klasyfikuje ją jako gatunek zagrożony, ale z pewnością nie wymarły.
Odnoszę wrażenie że kol.”Creepu” myli Żabę Darwina z australijskim Gęborodem.
Gęboród również połyka zapłodniony skrzek ale trafia on nie do worków rezonatora(jak u Żaby Darwima) ale wprost dp żołądka! Na czas opieki nad potomstwem metabolizm żaby ulega zmianie.Żołądek przestaje wydzielać kwasy trawienne i wypełnia się neutralną cieczą o własnościach odżywczych.W tej „zupie” kijanki spokojnie dorastają do stadium małych żabek-wtedy Gęboród je „wypluwa”.Oczywiście do tego czasu pości zużywając zapasy tłuszczu…
Ta niezwykle interesująca żaba została odkryta stosunkowo niedawno.Niestety jej środowisko życia (mokradła pn.Australii) zawłaszczyła agresywna i żarłoczna ropucha Aga lekkomyślnie sprowadzona do Australii 70 lat temu.Od 10 lat nie spotkano Gęboroda w środowisku naturalnym-prawdopodobnie wymarł całkowicie „wygryziony” przez ropuchy…Wielka szkoda bo drugiej takiej żaby na świecie nie było!
Żaba Darwina jakoś jeszcze się trzyma.Na razie.
P.S.łacińska nazwa Gęboroda to „rheobrathus silus”.
P.P.S.ostatnie egzemplarze gęboroda obserwowano w naturze nie 10 ale aż 30 lat temu.Czyli jest gorzej niż myślałem.
Czytałem, że w 2013 roku naukowcom z University of New South Wales, pracujących w ramach projektu Lazarus, którego celem jest opracowanie technologii, pozwalającej przywracać do życia wymarłe gatunki zwierząt, udało się odtworzyć materiał genetyczny żaby gęborodnej (Rheobatrachus silus) i doprowadzić do rozwinięcia się żywych embrionów. Niestety, z tego co wiem, wszystkie ze stworzonych w laboratorium embrionów obumarły po kilku dniach…
Obecnie stosowane techniki klonowania są bardzo niedoskonałe.Nawet jeśli zarodek się rozwinie nie ma gwarancjii czy dorosły osobnik będzie zdrowy i zdolny do prawidłowej reprodukcji.Jak będzie rozwjać się jego potomstwo z setnego czy dwusetnego pokolenia..?
Poza tym nie wiadomo jak będą rozwijać się jaja poza specyficznym środowiskiem jakim jest żołądek matki.Jeśli to będzie niemożliwe to otrzymamy „żabi”paragraf 22-nie będzie młodych bo nie będzie żołądka dorosłego a nie będzie żołądka bo nie będzie młodych!
fajowe
jak wyglądał bullfrog
hmmm!
Bullfrog to po prostu duża, agresywna żaba.
jak sie nazywa wasz szef
Ile lat żyją żaby (te występujące w Polsce)?
To zależy od gatunku, ale np. żaba trawna żyje 6-8 lat.
Czy znacie jakąs strone gdzie są napisane nazwy wszystkich 340 gatunków możecie mi ją podać błagam
Dlaczego nikt mi nie odpisuje
Najwyraźniej poza literaturą naukową nie ma takiego zestawienia.
Czy w Warszawie na młcinach są rzekotki? (wiem że to nie żaba)