PtakiPtaki wodneZwierzęta

Głuptaki, głuptakowate (Sulidae)

Przedstawiciel rodzaju Sula

Głuptak białobrzuchy (Sula leucogaster)

Zajmuje wyspy i wybrzeża klimatu tropikalnego na Oceanie Atlantyckim i Spokojnym. Obleganym terenem lęgowym jest Zatoka Meksykańska i wyspy Morza Karaibskiego. Gniazduje w dużych koloniach, tworząc gniazda naziemne, do budowy których wykorzystuje części muszli oraz rośliny.

Górna część ciała razem z głową jest pokryta ciemnobrązowymi lub czarnymi piórami, brzuch jest natomiast śnieżnobiały. Osobniki niedojrzałe mają szaro-brązowe upierzenie z ciemniejszą głową, ogonem i skrzydłami. Ptak zazwyczaj milczący, ale udało się kilka razy zarejestrować dźwięki przypominające chrząkanie i kwakanie.

Głuptak białobrzuchy (Sula leucogaster).

Dziób jest ostry, piłowaty, skrzydła są długie, a ogon zwęża się ku końcowi. Dymorfizm płciowy często widoczny: samice osiągają 80 cm długości ciała, 150 cm rozpiętości skrzydeł i 1,3 kg masy. Samce natomiast mierzą ok. 75 cm, rozpiętość skrzydeł sięga 140 cm, a masa „dobija” do 1 kg.

Para głuptaków białobrzuchych łączy się na kilka sezonów lęgowych. Podczas zalotów wykonują wspomniany wcześniej rytuał „przytulania”, samce popisują się dodatkowo umiejętnościami nurka – wbija się w tafle wody z bardzo dużą prędkością. Żywi się z reguły rybami i kalmarami, które zagania w grupy skoncentrowane blisko powierzchni i może je złapać w dziób sunąc po wodzie. Mimo dużych i elastycznych lotek jest niezdarny podczas starowania i lądowania, wykorzystuje zatem silne wiatry, aby efektywnie odrywać się od ziemi.

Głuptak białobrzuchy (Sula leucogaster).

Poprzednia strona 1 2 3 4 5Następna strona

Baza Dinozaurów

14 komentarzy

 1. Racja. Wszystkie ptaki są piękne, nawet marabuty. Tylko poco dzieliliscie ten artykuł? Przecież macie na swojej stronie wiele dłuższych artykułów których niedzieliliscie (np. eukaliptusy).

  1. Dla wielu osób tak długi artykuł jak większość naszych tekstów jest zwyczajnie zbyt obszerny aby go przeczytać w całości, dlatego część artykułów dzielimy na bloki tematyczne. Dzisiejsze czasy ewoluują w kierunku komiksu – obrazek i dwa zdania (na więcej czytelnik nie ma czasu, stąd tak wielka popularność memów). Na tym tle nasz serwis jest mocno anachroniczny z obszernymi opracowaniami…:)

   Abyś miał świadomość – wcale nam nie odpowiada to dzielenie artykułów 🙂

  2. Z poglądem, że wszystkie ptaki są piękne można polemizować. Akurat wspomniany marabut, czy niektóre sępy do najpiękniejszych z pewnością nie należą. Są ptaki przepiękne jak papugi, czy mandarynki, głuptaki zwyczajne, żurawie, i wiele innych ale nie marabuty 🙂 Przynajmniej w moim subiektywnym odczuciu 🙂

  1. Spójrz teraz na dwa zdjęcia – różnica jest widoczna wyraźnie. Głuptak czarnoskrzydły ma białą głowę i czarne skrzydła – jest największym z głuptaków. Głuptak niebieskonogi ma skrzydła w odcieniu brązu, głowa zaś najczęściej jest białobrązowa.

 2. Jak jest ta tabełla taka i jest tak: POPULARNE – NOWE – KOMENTARZE no wiecie to jest problem – nie mogę tam kliknąć taki problem 🙁 naprawcie jak najszybciej i powiedzcie w czym problem 🙂

 3. Problem postanowił sam się naprawić 🙂 Co do głuptaków, ci ludzie co je tak nazwali byli naprawdę głupi… Swoją drogą, będzie artykuł o Bieliku Madagaskarskim?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button