Pekin (Beijing)
Choć miasto kojarzy się przede wszystkim z nowoczesnością, światową gospodarką i handlem, warto pamiętać, że ta azjatycka stolica ma ponad 3000 lat, czyli jest tak stara jak niektóre europejskie wielkie miasta, jak choćby Londyn. Oprócz wysokich wieżowców i mnóstwa ścieżek rowerowych (pod tym względem Pekin bije na głowę nawet Amsterdam, uchodzący na mekkę cyklistów) znajdziemy tu zabytki na skalę światową, jak choćby pozostałości Wielkiego Muru Chińskiego czy kompleks cesarski o nazwie Zakazane Miasto.
Życie toczyło się w Pekinie już ponad 700 tysięcy lat temu! Dowodem na to są znalezione skamieniałości szkieletów człowieka z gatunku Homo erectus. Stolicą Chin (i drugim największym miastem po Szanghaju) Pekin pozostaje od ponad 700 lat, wielokrotnie zmieniał też nazwy, które miały go odróżnić od innych ważnych ośrodków na terenie Chin.
Jeśli ktoś pragnie ujrzeć i doświadczyć zderzenia nowoczesności i szybkiego tempa życia z historią z zamierzchłych czasów i jej pięknymi zabytkami, Pekin jest miejscem doskonałym. Będziemy mieli okazję podziwiać tutaj aż 7 zabytków znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Miasto w dużej skali
Pekin jest stolicą Chin, a dokładniej Chińskiej Republiki Ludowej. Kraj sam w sobie jest naprawdę potężny, zarówno jeśli chodzi o powierzchnię, jak i – przede wszystkim – liczbę mieszkańców. W Pekinie mieszka duży odsetek spośród wszystkich ludzi z Chińskiej Republiki Ludowej, a samo miasto znajduje się w na liście 3 najbardziej zaludnionych na świecie (a jeśli chodzi o same stolice – plasuje się na samym szczycie).
To między innymi z tego powodu Pekin ma tak rozbudowaną sieć ścieżek i cały autostrad rowerowych, z których chętnie korzystają zarówno lokalni mieszkańcy, jak i turyści, aby uniknąć korków. W Pekinie nie tylko bez problemu zwiedzimy całe miasto na dwóch kółkach, ale także znajdziemy wygodne miejsce do zaparkowania. Pod tym względem Pekin od jakiegoś czasu prześciga nawet Amsterdam.
Pekin dzieli się na aż 16 dzielnic. Większość z nich jest miejska, ale są także podmiejskie, a nawet – na największych rubieżach – wiejskie. Oczywiście dla turystów najważniejsze są okolice centrum miasta, gdzie znajduje się najwięcej zabytków i gdzie tętni życie przez 24 godziny na dobę. Aby z kolei obsłużyć tylu chętnych do odwiedzenia miasta, Pekin ma aż 3 lotniska, w tym jedno jest drugim co do wielkości lotniskiem na świecie. Tutaj znajdują się też najważniejsze ośrodki polityczne, gospodarcze, biznesowe, dyplomatyczne oraz kulturalne. Imponująca – i wyjątkowo przeciążona – jest także sieć metra.
Północna stolica
Nazwa Beijing, używana obecnie niemal na równi z nazwą Pekin, zawiera w swojej budowie słowo „stolica”. To bardzo popularny zabieg, jeśli chodzi o nazywanie głównych miast w Azji, zwłaszcza Wschodniej. Dzięki temu dla lokalnej ludności nazwa stolicy jest od razu powiązana z rangą miasta. To także tradycja. Podobnie jest ze stolicami Japonii czy Korei Południowej.
Nawet jeśli stolice w ciągu lat się zmieniały i przenoszono je do innego miasta, człon oznaczający rangę takiego miejsca pozostał w nazewnictwie na wieki. Beijing oznacza zatem Północną Stolicę (w odróżnieniu od dawnej stolicy Chin – Nankin – oznaczającej Południową Stolicę). Pekin nosił także inne imiona, w zależności od panującej kiedyś dynastii, po swojemu ochrzcili go też Mongołowie.
Przypuszczalna data założenia miasta to połowa XI wieku. Miasto ma powierzchnię przekraczającą 16 tysięcy kilometrów kwadratowych, ma 16 okręgów administracyjnych (nazywanych dzielnicami) oraz aż 152 okręgi miejskie.
Położenie Pekinu
Pekin znajduje się zarówno w północno-wschodniej części Chin, jak i Azji. Choć nie jest tu wysoko, sporą część stolicy zajmują malownicze wzgórza, rozciągające się na północy i zachodzie. Kiedy spojrzy się na mapę, nad Pekinem, czyli na północy, znajdują się góry Yan Shan – swoista granica dla Niziny Chińskiej. To niewysokie pasmo, liczące średnio 700 – 1000 metrów n.p.m. Tym, co je wyróżnia, są liczne przełęcze, zbiegające się właśnie w Pekinie, co miało i wciąż ma duże znaczenie w kwestii transportu, handlu i turystyki. Z kolei łukiem zamykającym miasto od strony zachodniej są wzniesienia Jundu.
Miasto leży w miejscu, które geolodzy lubią określać Zatoką Pekinu, wchodzącą z kolei w skład ważnych punktów na styku Niziny Chińskiej, gór Taihang Shan oraz doliny rzeki Huang He. Stolicę opływa kilka sporych rzek, ale przez miasto nie płynie żadna z nich. Zbiorniki zapewniają jednak zapasy słodkiej wody dla całej metropolii. Do najbliższego morza – Morza Żółtego, a konkretniej Zatoki Bohai – jest 110 kilometrów w linii prostej w kierunku północno-zachodnim. Miastem-stolicą leżącym na podobnej szerokości geograficznej co Pekin jest choćby Ankara w Turcji.
Klimat
W Pekinie panuje klimat kontynentalny, więc występują bardzo duże różnice temperatur. Cechą klimatu kontynentalnego jest upał w lecie (w przypadku Pekinu powyżej 40 stopni) oraz mróz w zimnie (zdarzają się temperatury sięgające niemal minus 20). Jest to jednak również podtyp monsunowy, co oznacza, że jest o wiele bardziej wilgotno niż w zwykłym klimacie kontynentalnym. Dzięki temu jest także trochę cieplej w zimie. Znajdujące się na północy góry to także naturalna granica dla arktycznych mas powietrza znad Syberii.
Pekińska zima jest długa, stosunkowo mroźna (temperatury spadają zdecydowanie poniżej zera, choć rzadko się zdarza, aby było tu zimniej niż minus 12) i przychodzi już w okolicach października. Wraz z marcem nadchodzi krótka wiosna, by zaraz po niej rozpoczęło się upalne i wilgotne lato. Najcieplejszy i najbardziej deszczowy jest lipiec, kiedy akurat większość turystów wybiera się na wakacje. Lepszą opcją jest zaplanować urlop w sierpniu albo nawet we wrześniu – będzie i chłodniej, i nieco luźniej.
Pekin ma kapryśny klimat i może się zdarzyć, że trafimy akurat w taki okres, kiedy opadów jest malutko. Innym razem o tej samej porze nadejdzie akurat wielodniowa ulewa. Jeśli z kolei wybieramy się do stolicy w okolicach wiosennych, warto pamiętać, że nie tylko mocno tu wtedy wieje, ale zdarzają się też burze pyłowe, które przybywają do Pekinu znad Mongolii. Nawet gdy nie ma burz pyłowych, powietrze w Pekinie jest raczej marnej jakości, zwłaszcza podczas suchego lata, kiedy smog tworzy nad stolicą grubą, toksyczną warstwę. Wszystko przez bardzo intensywny ruch uliczny oraz przemysł.
Największe atrakcje Pekinu
Zakazane Miasto
Największą, najbardziej spektakularną i z tego powodu popularną atrakcją turystyczną jest Zakazane Miasto. To gigantyczny kompleks pałacowy, który zbudowano już w XV wieku na polecenie cesarza z dynastii Ming, który przeniósł stolicę właśnie do Pekinu i potrzebował tam odpowiedniego przepychu architektonicznego.
Powstał kompleks zajmujący 32 hektary, wszystko lśni w kolorach złota i purpury, a liczba budynków robi imponujące wrażenie. To 980 budowli i 9000 pomieszczeń, w tym przepiękne świątynie. Zakazane Miasto otacza fosa, (ma 52 metry szerokości i 6 głębokości) oraz mur (8 metrów wysokości). Budynki zbudowano na linii północ-południu według specjalnych zasad przepływu energii. Kiedyś wejście było tu zabronione, potem utworzono muzeum, odrestaurowano zniszczone podczas japońskiej inwazji budynki i w 1965 udostępniono całość turystom.
Chiński Mur
Z Pekinu dostępny jest także jeden z odcinków Wielkiego Muru Chińskiego. To atrakcja, która od zawsze robi wielką furorę. Kiedyś był to wał, który chronił przed obcymi i wrogimi plemionami, teraz stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych na świecie. Z dawnych 7600 kilometrów zachowało się 2400 km.
Mur posiada także liczne odgałęzienia i jest piękne umiejscowiony na wzniesieniach sięgających 1000 metrów n.p.m. W Pekinie możemy zwiedzić Mur z miejsca o nazwie Badaling (około godzina drogi od stolicy) oraz Mutianyu (dwie godziny drogi, ale zdecydowanie warto, bo jest mniej tłumów, za to więcej prawdziwych fragmentów Muru, które nie są repliką).
Pałac letni
Pałac letni to kolejna atrakcją, której nie można przegapić. Jak sugeruje nazwa, była to letnia rezydencja cesarzy, którzy wypoczywali od upałów i zgiełku. Tak naprawdę to cały kompleks ogrodowo-pałacowy, gdzie znajdziemy jeziora, wzgórza, pawilony, galerie oraz oczywiście pałacowe wnętrza. Wszystko mieni się tysiącami kolorów. Pałac zaczął powstawać w XVIII wieku, był dobudowywany i odrestaurowywany po licznych najazdach. To, co oglądamy dzisiaj, z budowlami oryginalnymi nie ma już wiele wspólnego. Zdecydowanie jednak warto go obejrzeć i zarezerwować sobie na tę wycieczkę cały dzień, bo do oglądania jest mnóstwo.
Inne atrakcje
Będąc w Pekinie warto obejrzeć także Plac Tian’anmen, Akademię Cesarską, Obserwatorium Astronomiczne, liczne świątynie (w tym hinduskie) i muzea, a także liczne parki (Beihai, Jingshan czy Daguanyuan) oraz Ogród Zoologiczny.
Szczegółowe dane
Pekin w liczbach
- Miasto ma powierzchnię ponad 16 410 km2
- Liczba ludności Pekinu to niemal 21 893 000
- Miasto składa się z 16 okręgów administracyjnych oraz 152 okręgów miejskich
- Pierwsze ludy mieszkały tu już 700 000 lat temu
- Pekin jest stolicą Chin od ponad 700 lat
- Średnia temperatura to 15 stopni Celsjusza
Pekin – ciekawostki
- Około 100 kilometrów od Pekinu znajduje się Pustynia Gobi i mieszkańcom trudno o tym zapomnieć. Jesienią, kiedy wieją silne wiatry, nad miasto nawiewane są naprawdę spore ilości piasku. Zdarzają się też burze piaskowe.
- W Pekinie trzeba umieć postawić na swoim, bez względu na to, czy chodzi o wepchnięcie się do metra, do kolejki po bilet, czy o targowanie się podczas zakupów.
- W chińskiej stolicy wszystko pachnie słodko i ma słodkawy posmak. Dotyczy to chleba, produktów mlecznych czy kosmetyków. Lepiej się na to przygotować.
- Pekin jest miastem, w którym odbyły się dwie olimpiady: XXIX Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2008 roku i XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2022 roku.
Takie wielkie aglomeracje są przytłaczające. Nie wiem jak można się przyzwyczaić do życia w 20-milionowy mieście. Korki, hałas, zgiełk, smog, stres – chyba psychika po pewnym czasie siada. Człowiek potrzebuje chyba większego spokoju, chociaż pewnie tak naprawdę, to ludzie żyją tylko w pewnej części miasta, do innych się nawet nie zapuszczają.