DomowePsySsakiZwierzęta

Boerboel – „syn lwa”

Boerboel – molos z Afryki

Arystoteles nazywał przodków tych psów Leontix – „Synowie lwów”. Pradziadami Boerboela są bowiem europejskie molosy – potężne, silne i nieustraszone. Brały udział w polowaniach na grubą zwierzynę, walczyły z lwami, a także uczestniczyły w wojnach.

Czasy się zmieniły. Zmienił się również cel hodowli ras bojowych, takich jak Boerboel. Nie muszą one już walczyć z lwami czy niedźwiedziami, nie muszą polować na potężne dzikie zwierzęta. Mocny charakter Boerboela musi mieć jednak ujście. Ujściem tym jest stróżowanie i obrona terytoriów, a także towarzyszenie swym mądrym opiekunom.

Klasyfikacja

Póki co, rasa Boerboel nie jest akceptowana przez FCI. Rejestruje ją jednak KUSA – południowoafrykański związek kynologiczny, który z kolei jest respektowany przez FCI.

Boerboel, african boerboel, south african mastiff

Historia rasy

Zaliczany do grupy molosów Boerboel powstał w RPA jako mieszanka ras europejskich i afrykańskich, w tym: buldoga, bulmastifa i rhodesiana ridgebacka.

Pod koniec lat 30. XX w. firma zajmująca się wydobywaniem diamentów sprowadziła bulmastify na tereny RPA, aby ochraniały tamtejsze tereny wydobycia. Pierwsze europejskie rasy dużych mastyfów przybywały tam jednak o wiele wcześniej, bo od wieku XVII, po przypłynięciu Holendrów, Francuzów i Anglików.

Za moment kształtowania się rasy Boerboel uważa się rok 1652. Wtedy to na tereny południowe Czarnego Lądu przybyli osadnicy holenderscy, na czele z Janem van Riebeeckiem i jego wielkim molosem – bullenbijterem. Grupa tych osadników (oraz ich psy) byli założycielami Kapsztadu.

W wieku XIX potomkowie Europejczyków, tzw. Afrykanerzy (lub Burowie) wyruszyli w głąb Afryki, aby przeciwstawić się brytyjskim rządom. W tamtym momencie na kontynencie panowało niemałe zamieszanie, więc nie interesowano się zbytnio psami. Rasa Boerboel stanęła na krawędzi wymarcia. Stabilna i raczej odizolowana dotąd rasa afrykańsko-europejska zaczęła się niekontrolowanie krzyżować z rozmaitymi rasami, napotykanymi w czasie tzw. Wielkiego Treku.

Choć rasa uznawana jest za starą, jej wzorzec opracowano dopiero w latach 80. XX wieku. Do stworzenia wzorca wybrano 72 psy, które miały być protoplastami oficjalnie hodowanych czworonogów.

Boerboel, african boerboel, south african mastiff

Charakterystyka

Wygląd

Dzięki silnej, masywnej sylwetce jest to idealny pies stróżujący. Kościec jest ciężki, mięśnie dobrze rozwinięte. Boerboel, podobnie do innych mastyfów, posiada dużą, szeroką i kwadratową głowę, spłaszczoną nieco na skalpie i pokrytą fałdowaną skórą. Cechą charakterystyczną rasy są również obwisłe, duże wargi.

Oczy mają kolor brązowy (dowolny odcień), kolor niebieski natomiast uważany jest za wadę. Uszy są średniej wielkości i grubości, mają kształt litery „V”; są lokowane raczej wysoko i skierowane ku przodowi, gdy zwierzę nasłuchuje. Sylwetkę wieńczy wysoko osadzony ogon. W niektórych krajach jest on skracany.

Sierść jest gęsta, ale krótka i gładka. Dominują na niej odcienie płowe i rude, a także pręgowanie. Na twarzy pojawiać się może ciemna maska.

Boerboel, african boerboel, south african mastiff

Temperament

Zachwyca odwagą, a niektórych przytłacza dominująca osobowością. Mimo to bardzo potrzebuje towarzystwa opiekunów; jest im oddany, zwłaszcza dzieciom (oczywiście pod warunkiem, że jest osobnikiem dobrze wychowanym). Jego dużą zaletą jest zatem lojalność oraz posłuszeństwo, które pomagają w szkoleniu i uspołecznianiu. Posłuszny i lojalny będzie jednak tylko wobec osoby mocnej osobowościowo, konsekwentnej i stabilnej. Osoby spolegliwe może lekceważyć, a sam zacząć zachowywać się jak przywódca ludzkiego stada.

Podobne artykuły

Dla dobra psa i jego otoczenia warto zafundować mu trening z zakresu socjalizacji. „Zdziczały”, pozostawiony sam sobie może bowiem przejawiać agresję i zaborczość.

Ułożony Boerboel jest godnym zaufania stróżem i obrońcą. Przepada również za zabawami z ukochanymi (i uszanowanymi) ludźmi. Lubi zabawy z piłką i mimo ogromnej siły fizycznej, w trakcie zabaw jest delikatny.

Boerboel, african boerboel, south african mastiff

Łagodna strona natury

Jego łagodna strona natury przejawia się również w dobrej kooperacji z innymi psami oraz kotami (a nawet mniejszymi zwierzętami, takimi jak ptaki). W obliczu niebezpieczeństwa będzie jednak nieustraszonym obrońcą rodziny i własności. W ostateczności może oddać życie w walce z wrogiem. Tak drastyczne sytuacje nie zdarzają się często, jednak warto pamiętać o sile i oddaniu, jakie drzemią w Boerboelu.

Kiedy pies znajduje się sam na terenie domu, nie pozwoli wejść nikomu obcemu. Jeżeli zna daną osobę, zrobi wyjątek. W kontaktach z przyjaciółmi rodziny nie powinien przejawiać agresji czy przesadnego dystansu, ale nie zrobi się to „samo”. Uspołecznianie psa od najmłodszych lat to recepta na mądrego, zrównoważonego i lojalnego stróża.

Boerboel to zatem rasa raczej wymagająca. Nie każdy miłośnik psów nadaje się na jego pana.

Boerboel, african boerboel, south african mastiff

Szczegółowe dane / wymiary

Boerboel

  • Wysokość w kłębie:
    • psy 64-70 cm
    • suki 59-65 cm
  • Waga:
    • psy 65-80 kg
    • suki 50-65 kg
  • Średnia długość życia: 10 lat
Boerboel, african boerboel, south african mastiff

Boerboel – ciekawostki

  • Boerboel to jeden z największych psów rasowych na świecie.
  • Słowo boerboel pochodzi od słowa z języka afrikaans i / lub holenderskiego – boer, czyli „rolnik”/”farmer”. Słowo boel oznacza natomiast po prostu „pies”. W wolnym tłumaczeniu nazwa rasy brzmi: „pies pracujący”, „duży pies” lub „pies farmerski”.
  • Współcześnie, poza państwem pochodzenia, rasa nadal uważana jest raczej za rzadką. Mimo to zdobyła całkiem sporą popularność w Rosji i Wielkiej Brytanii. Spotykamy ją również w Niemczech, Belgii, Norwegii oraz Holandii.
  • W Polsce Boerboel nie jest zbyt dobrze znany. Brał jednak udział w polskiej wystawie psów rasowych.
  • W 2010 roku rasa Boerboel w Danii została nałożona ograniczeniami ze względu na fakt, że uznawana jest tam za rasę bojową, czyli niebezpieczną.
  • Rasa jest raczej zdrowa, ale ze względu na wagę i rozmiary spotyka się u niej przypadki dysplazji stawów łokciowych i biodrowych. Czasem diagnozuje się także problemy z powiekami (wywinięcie lub wwinięcie).
Boerboel, african boerboel, south african mastiff

Polecamy


Baza Dinozaurów

6 komentarzy

  1. Poprawcie, proszę, „osoby spolegliwe” na „osoby uległe”. „Spolegliwy” oznacza „ten, na którym można polegać”…

    1. Masz rację Konradzie, ale jeśli zerkniemy do słownika języka polskiego, to znajdziemy tam również potoczne znaczenie tego słowa, według którego osoba spolegliwa, to ktoś, kto łatwo ustępuje i podporządkowuje się innym.

  2. Witam.
    Od września 2018 posiadam pieska tej rasy.
    Jest socjalizowany od początku i chodzi do szkółki dla psów.
    Nie zamienię na żadnego innego.
    Jest rewelacyjny. Jeśli ktoś będzie kupował to radzę kupić od hodowcy i z rodowodem.
    Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button