HipopotamySłonieSsakiWymarłeZwierzęta

Platybelodon – słoń bez trąby

Platybelodon – połączenie słonia i hipopotama

Dziwaczny wygląd opisywanego wymarłego ssaka spowodował, że współcześni ludzie zaczęli zadawać mnóstwo pytań na jego temat. Na wiele z nich nie otrzymamy już odpowiedzi, kilku możemy się domyślać, a tylko nieliczne poparte są twardymi dowodami.

Niezwykłe połączenie hipopotama i słonia (nie tylko pod względem wyglądu, ale też trybu życia), to chyba najlepsze określenie Platybelodon – rzędu mioceńskich trąbowców.

Klasyfikacja

  • Gromada: ssaki
  • Rząd: trąbowce
  • Rodzina: gomfotery
  • Rodzaj: Platybelodon
  • Gatunki:
    • Platybelodon barnumbrowni
    • Platybelodon danovi
    • Platybelodon grangeri
    • Platybelodon loomisi

Datowanie i występowanie

Szacuje się, że Platybelodon żył od ok. 15 do 4 mln lat temu, czyli w epoce miocenu. Przebywał na terenach dzisiejszej Europy, Azji, Afryki i Ameryki Północnej.

Platybelodon
Platybelodon – szkielet.

Siedliska

W przeszłości sądzono, że te duże trąbowce prowadziły życie na bagnistych terenach. Miały tam wykorzystywać swoje specyficzne, spłaszczone dolne ciosy jako łopaty (a raczej jako łyżkowidelce) zbierające hydrofity – rośliny wodne.

Ślady na znalezionych zębach sugerują jednak, że dolne, zmodyfikowane siekacze miały za zadanie zdzierać korę z drzew oraz ścinać i wyrywać twarde rośliny lądowe.

Platybelodon
Platybelodon.

Charakterystyka

Paleontolog Henry Fairfield Osborn twierdził, że Platybelodon spędzał większość czasu w wodzie wykopując swymi łopatowatymi ciosami dolnymi rośliny wodne. Dzięki jednak pracy Lamberta i wielu innych naukowców wiemy, że ssak ten, jak większość jego krewnych, tylko w pewnym stopniu preferował życie wodne. Korzystał z wody w określonym celu, tak jak współczesne słonie.

W swej książce z 1936 r., noszącej tytuł Proboscidea, Osborn napisał, że Platybelodon został pozbawiony trąby, ale z pomocą ruchliwej górnej wargi (która spoczywała na całej długości żuchwy) mógł swobodnie zdobywać pokarm roślinny.

Platybelodon
Platybelodon – czaszka.

Czy Platybelodon miał trąbę, czy nie?

Borissiak stwierdził natomiast, że pysk Platybelodon przypominał nieco pysk hipopotama, choć u tego pierwszego był bardziej wydłużony. Sanders jednak zastanawiał się, jak zwierzę z wydłużonym pyskiem, ulokowanym daleko od warg, mogło wkładać pokarm do pyska. Naukowiec wywnioskował, że zwierzę musiałoby mieć bardzo długi język lub, co bardziej prawdopodobne, jednak trąbę, jak u dzisiejszych słoni.

Pojawia się również pytanie, czy mimo wspaniałego przystosowania do zdobywania pokarmu, szczęki Platybelodon nie przeszkadzały mu w czasie ucieczki przed drapieżnikiem. Sanders szczerze w to wątpił. Prawdopodobnie bowiem bardzo skutecznym odstraszaczem były rozmiary tego ssaka – miał tylko trochę mniejsze gabaryty od współczesnych słoni afrykańskich, a wiemy, że dorosłe słonie rzadko padają ofiarą największych afrykańskich drapieżników – lwów. Wiele wskazuje jednak na to, że również Platybelodon mógł mieć groźnego wroga – kreodonty (Creodonta).

Platybelodon
Nie wiadomo, czy Platybelodon posiadał trąbę.

Szczegółowe dane

Platybelodon

  • Długość ciała: 3 m
  • Waga: 2000 kg
  • Datowanie: 15-4 mln lat temu (miocen)
  • Miejsce występowania: Eurazja, Afryka, Ameryka Północna
Platybelodon
Platybelodon – szkielet.

Platybelodon – ciekawostki

  • Nazwę rodzajową można przetłumaczyć jako „płaski kieł/ząb”. Odnosi się ona do dwóch dolnych siekaczy przypominających łopaty.
  • Platybelodon to bliski krewny trąbowców z rodzaju Amebelodon.
  • Kreodonty, będące prawdopodobnie wrogami naturalnymi Platybelodon, to wymarły rodzaj ssaków drapieżnych wywodzących się od tego samego przodka co współczesne ssaki drapieżne z rzędu Carnivora.
  • Platybelodon został odkryty przez wspomnianego już Henry’ego Fairfielda Osborna. Paleontolog po raz pierwszy opisał go w roku 1932, podczas gdy Borissiak scharakteryzował Platybelodon danovi w 1928 roku, Osborn i Barbour dokonali opisu Platybelodon grangeri i Platybelodon loomisi w 1929 roku.
Platybelodon
Platybelodon – zęby.

Polecamy


Baza Dinozaurów

23 komentarzy

  1. Dobra słuchaj Artur,jeżeli miałem trąbę to tak,jeżeli nie to najprawdopodobniej to były ryki,tak jak u innych zwierząt 😉 .

  2. na 99,99% (moim zdaniem) miał trąbę porównałem czaszkę słonia z czaszką platybelodona obie miały otwór na trąbę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.

    1. Jeżeli nie znajdziemy jakiegoś zamarzniętego osobnik, to pewnie nigdy się nie dowiemy. To tkanka miękka i trudno o jednoznaczną rekonstrukcję, choć trąba byłaby logicznym rozwiązaniem.

      1. Kto jeszcze był pewny że ten obrazek i tekst to tylko dobra wkręta?

        (no bo jak to wygląda xD słoń z zębami z przodu pyska rodem z kreskówki 😀 )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button