01 07 2017


Basenji – pies z charakterem

Autor:

|

20 listopada 2016

|

Edytowany: 20 listopada 2016

|

1 komentarz

|

Kategoria: Domowe / Psy / Ssaki / Zwierzęta

Basenji – pies z charakterem

Basenji

„Dzikus” wśród psów, którego temperament czasami trudno pohamować. Dla prawdziwych miłośników rasy, Basenji jest jednak oddanym kompanem i czułym przyjacielem. Kochający opiekun wie bowiem, że – mimo niewielkich gabarytów – jest to pies wymagający dużej dawki uwagi. W jego ruchliwym ciele drzemie energia, którą musi efektywnie spożytkować. Choć do wyszkoleniu go potrzeba wiele cierpliwości i konsekwencji, praca ta opłaca się, gdyż w zamian dostaniemy zrównoważonego, mądrego, ale i silnego psychicznie czworonoga o pomarszczonym czole.

Klasyfikacja FCI

 • Grupa 5: Szpice i psy ras pierwotnych
 • Sekcja 6: Psy ras pierwotnych
 • Próby pracy: Nie podlega
 • Kraj pochodzenia / Kraj patronacki: Afryka Centralna / Wielka Brytania
 • Inne nazwy: Congo Dog
Basenji

Basenji

Rys historyczny

Ślady psów podobnych do współczesnego Basenji odkryto w grobowcach egipskich. Widniejące tam rysunki naścienne sprzed ok. 5000 lat dokładnie przedstawiały sylwetkę narysowanego zwierzęcia.

Pierwotnie psy w typie Basenji pełniły rolę przewodników po lasach afrykańskich. Ich głównym zadaniem było ostrzeganie myśliwego o nadchodzącym drapieżniku, a następnie pomoc w zagonieniu go do pułapki.

W Anglii pojawił się w roku 1937, gdzie hodowcy „podrasowali” go, a następnie eksportowali na cały świat. Próby transportowania afrykańskich psów miały miejsce już wcześniej, jednak za każdym razem przewożone osobniki zaczynały chorować. Pierwszy miot amerykański pojawił się w roku 1941, rasa została uznana przez AKC 3 lata później.

Basenji

Basenji

Charakterystyka

Wygląd

Niezbyt duże, lecz muskularne, atletyczne ciało pokrywa gładka, krótka, błyszcząca sierść. Cechą charakterystyczną rasy jest wyraźna bruzda na czole oraz kufa (pysk) krótsza od czaszki. Zmarszczki na głowie są widoczniejsze i gęstsze u osobników młodych, które w ten sposób okazują emocje. Oczy mają kształt migdałów, a tęczówki nabierają koloru ciemnego piwa lub czekolady. Uszy są małe, sterczące, skierowane do przodu. Kończyny są proste i silne, ogon osadzony wysoko i zakręcony nad zadem.

Sierść może mieć kolor jednolitej czerni, miedzi, czerwieni lub rudości. Pojawia się też tzw. tricolour – kombinacja czerni, bieli i jasnego brązu lub czerni, bieli i pręgowanego wzoru. Na czole często widoczna jest biała strzałka, a wokół szyi biały kołnierz. Na ogonie również mogą występować białe akcenty.

Basenji

Basenji

Temperament

Ponieważ w przeszłości pełnił ważną funkcję pomocnika myśliwego, musiał wykazywać się (i nadal się wykazuje) czujnością, samodzielnością i energicznością. Jako pies rodzinny, jest również bardzo czułym i ciekawym świata zwierzęciem. Wykazuje ponadto wysoki poziom inteligencji, ale niską podatność na szkolenie.

W stosunku do obcych jest raczej zdystansowany, dlatego – aby uniknąć zachowań agresywnych względem nieznajomych – Basenji powinien przejść szkolenie z zakresu socjalizacji. Trzeba je rozpocząć jak najwcześniej i nie poddawać się przy pierwszych niepowodzeniach. Niestety (a może „stety”?) Basenji to pies, który czasem ignoruje polecenia opiekuna, jeśli uzna, że wie jak postąpić w danej sytuacji. Wysoki poziom samodzielności wynika z roli, jaką pełnił w przeszłości. Poszukiwanie drapieżników w gęstych lasach Afryki wymagało od tych zwierząt inicjatywy i szybkości w działaniu, bez poleceń człowieka.

Mimo pierwotnej, nieco dzikiej natury, tworzy silne więzi z członkami rodziny. Dobrze wychowany pies potrafi bawić się z dziećmi. Z pewnością jednak najodpowiedniejszym dla niego opiekunem będzie człowiek stanowczy i konsekwentny, a z drugiej strony czuły i nagradzający.

Basenji

Basenji

„Koci psiak”

Przepada za wilgocią, dlatego w czasie deszczu wcale się nie nudzi 😉 Ponadto lubi żuć różnego rodzaju przedmioty. Aby uniknąć zniszczeń, lepiej wyposażyć się w zabawki, na których Basenji będzie mógł się wyżyć.

Ponieważ potrafi i lubi się wspinać, teren domostwa należy otoczyć raczej wysokim ogrodzeniem.

Ciekawymi cechami Basenji jest to, że nie szczeka i myje się jak kot. Nie jest to jednak pies milczący – zamiast szczekać, zdarza mu się wyć lub wydawać odgłosy przypominające jodłowanie. Basenji określane są czasami „kocimi psami”.

Dla spokojnych, powolnych i łagodnych osób Basenji może być zbyt ruchliwy i przytłaczający. Pierwotnie jest to zwierzę szybkie, samodzielnie działające, posiadające władcze zapędy. Przepada za zabawą, dlatego człowiek cichy i mało energiczny nie „dogada się” z Basenji. Ze względu na duże zapasy energii psy tej rasy potrzebują codziennych długich spacerów i szeroko pojętej aktywności fizycznej.

Basenji

Basenji

Kondycja zdrowotna

Basenji ma skłonność do poważnych chorób oczu (głównie zaniku siatkówki), prowadzących do ślepoty. Spotyka się też przypadki zespołu Fanconiego (martwicy kanalików proksymalnych w nerkach), niedoczynności tarczycy, ogólnoustrojowych chorób jelit, anemii. Wrażliwa wątroba może reagować na środki chemiczne, stosowane w domach.

Basenji

Basenji

Szczegółowe dane / wymiary

Basenji

 • Wysokość w kłębie: 38-45 cm
 • Waga: 9-12 kg
 • Średnia długość życia: ponad 13 lat
Basenji

Basenji

Basenji – ciekawostki

 • Nazwa rasy powstała w Afryce. Wywodzi się z języka lingala, używanego wśród plemion Azande i Mangbetu, żyjących w północno-wschodnim Kongo. W języku tym psy były opisywane jako mbwá na basenzi, co tłumaczy się jako „psy dzikusów” lub „psy wieśniaków”.
 • Średnia długość życia Basenji jest o 1-2 lata dłuższa od innych ras podobnej wielkości.
 • Wg Stanley’a Corena Basenji jest jedną z najtrudniejszych do wyszkolenia ras.
Basenji

Basenji

Polecamy

____________________

Pomóż tworzyć DinoAnimals - wpłać 1 PLN
DinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Gazele (Gazella).
Największe i najcięższe ptaki na Ziemi – Top 10
Zebra – koń w paski?
Kot birmański
Żyrafa – najwyższe zwierzę na Ziemi
Marabut afrykański – najbrzydszy ptak świata?
Megafauna
Niedźwiedź polarny – król północy
Antylopy
Gończy polski, Pies Pawłusiewicza
Lygrys (Liger) – największy kot na Ziemi
Tygrys – największy kot
Kraby (Brachyura)
Palaeoloxodon – największy słoń w historii
Największe drapieżniki – Top 10
Bestia z Gévaudan
Żaby – 340 gatunków płazów
Mormi, kot złoty azjatycki, azjatycki kot złocisty
Rekin polarny, grenlandzki – długowieczny rekin
Narządy elektryczne zwierząt
Tygrys syberyjski, amurski

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

(1) Komentarz

 1. Aleksandra
  26 lutego 2017 at 01:09

  Fajny psiak, chociaż u nas basenji to nieco egzotyczna rasa i raczej rzadziej spotykana.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl