AfrykaAntylopyAzjaRogateSsakiZwierzęta

Gazele (Gazella).

Charakterystyka wybranych przedstawicieli.

Gazela Thomsona (Gazella thomsonii).

Najbardziej rozpoznawalna gazela. Jej nazwa wywodzi się od badacza – Josepha Thomsona. Określa się ją również jako „tommie” („tomi”).

Występowanie – Afryka.

W Afryce Wschodniej najłatwiej spotkać właśnie ten gatunek. Preferuje obszary łąkowe i sawanny, głównie na terenie Serengeti, Kenii i Tanzanii. Najchętniej przebywa pośród krótkich, suchych traw, ale często przemieszcza się na łąki z wysoką roślinnością oraz do gęstych lasów.

Menu.

Ich menu jest zależne od pory roku: w wilgotne miesiące zajadają się świeżymi trawami, a w okresie suchym wolą spożywać liście krzewów i koniczynę.

Gazela Thomsona (Tomi) (Gazella thomsoni).

Wygląd.

Ubarwienie brązowe na grzbiecie z biało-czarnymi akcentami po bokach ciała, brzuch i zad biały. Rogi „karbowane”, długie o delikatni falującym kształcie. Ogon krótki, w ciemnym kolorze. Pysk wielobarwny, sierść wzdłuż nosa w odcieniu jasnobrązowym, na czole biała czuprynka. Sierść wokół oczu biała, pod oczami występują czarne pręgi, wyglądające jak łzy. Uszy długie, sterczące, spiczaste. Po wewnętrznej stronie można zauważyć czarno-biały wzorek, przypominający liść. Oczy czarne, duże, okrągłe.

Ze względu na podobieństwo gazela Thomsona jest często mylona z gazelą Granta (Gazella granti).

Zagrożenia.

Jej zagrożeniem jest gepard (Acinonyx jubatus), ale gazela Thomsona potrafi mu uciec, ponieważ osiąga imponującą prędkość na długich dystansach. Gepard jest natomiast typem sprintera.

Poza gepardem, ochotę na mięso z tej gazeli mają również hieny i lwy, jednak i one nie mają szans dogonić pędzącej ofiary. Największym zagrożeniem są natomiast działające z zaskoczenia krokodyle (u wodopoju) oraz pytony.

Gazela Thomsona (Gazella thomsonii).

Dane/Wymiary.

  • Wysokość: 55 – 82 cm
  • Długość: 80 – 120 cm
  • Waga: samice: 15 – 25 kg; samce 20 – 35 kg

Populacja.

Wielkość populacji szacuje się na ok. 500 000 osobników.

Gatunek jest bliski zagrożenia wyginięciem ze względu na rozbudowaną turystykę, liczne pożary i niszczenie siedlisk.

Gazela Thomsona (Tomi) (Gazella thomsoni).

Poprzednia strona 1 2 3 4 5Następna strona

Baza Dinozaurów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button