Ile ważyły największe tytanozaury?
Na to pytanie nie ma i zapewne nigdy nie będzie dokładnej odpowiedzi. Szacunki masy dla dinozaurów różnią się bowiem dość znacznie. Dziś Krzysztof (Shahen) postara się korzystając z matematycznej analizy ustalić szacunkową masę dla dwóch gigantycznych tytanozaurów – argentynozaura (Argentinosaurus) oraz puertazaura (Puertasaurus). Wcześniej wielokrotnie podawana była ich masa, niemniej nie była ona poparta szczegółową analizą. Dziś zatem zmierzymy się z dinozaurami z wykorzystaniem modeli matematycznych. Zapraszamy na wędrówkę z dinozaurami okresu kredowego, a w tej wędrówce towarzyszyć nam będzie królowa nauk – matematyka.
Wraz z Krzysztofem zapraszamy na spotkanie z największymi dinozaurami na blogu Shahen – świat dinozaurów:
Blogi DinoAnimals
W cyklu artykułów z Waszych blogów, prezentujemy wybrane artykuły z blogów DinoAnimals, które tworzą czytelnicy DinoAnimals.
Cykl ten różni się od artykułów, które na co dzień prezentujemy w głównym serwisie – artykuły pochodzące z blogów zawierają bowiem komentarze autorów, często również prezentują mniej formalne spojrzenie na świat przyrody.
W cyklu tym przedstawiamy świat fauny i flory w ujęciu często subiektywnym, prezentowany nie tylko przez pryzmat opracowań naukowych, ale również widziany okiem obiektywów autorów opracowań.
Tematyka blogów jest bardzo szeroka – fauna i flora (żyjąca i wymarła), dinozaury, opowiadania, przemyślenia i człowiek jako część tego wspaniałego świata.
Czytaliście o odkryciu tęczowego dinozaura Caihong juji w Chinach?
C. juji nie jest pierwszym zarejestrowanym dinozaurem, który miał opalizujące pióra. Mikroraptor, czteroskrzydły dinozaur, również posiadał lśniące pióra, ale żył około 40 milionów lat po C. juji , więc nowo zidentyfikowany dinozaur jest zdecydowanie najstarszym dinozaurem, który miał opalizujące upierzenie.
Ja na serio nie słyszałam musiał być przepiękny
Wow,to zapewne jedno z najbardziej uderzających odkryć,dzięki za tą wielką nowinę 😉 .
Może nie jedno z najbardziej uderzających, ale jedno z najnowszych opisanych w 2018 roku 😉
Nieźle się rozpoczął rok 2018. Połowa stycznia a tu już dwa dinozaury otrzymały swoje oficjalne nazwy.
A drugi, to jaki dinozaur otrzymał nazwę?
Diluvicursor pickeringi
Tak, w skrócie:
Ponad 10 lat po odkryciu skamielin wystających z platformy skalnej w południowo-zachodniej Wiktorii (Australia), naukowcy zidentyfikowali nowego dinozaura, który niegdyś wędrował po „zaginionym świecie” między Australią a Antarktydą.
Skamieniałości stóp i ogonów znalezione w skałach sprzed 113 milionów lat w pobliżu Cape Otway w 2005 roku doprowadziły do odkrycia roślinożernego dinozaura wielkości indyka, który żył w australijsko-antarktycznej dolinie szczelinowej.
Dinozaur – zwany Diluvicursor Pickeringi – był dwunożny i prawdopodobnie ważył od 3 do 4 kilogramów.