Jangczuanozaur (Yangchuanosaurus)
Jangczuanozaur (Yangchuanosaurus)
Azjatycki wojownik
Wiele wskazuje na to, że Jangczuanozaur należał do drapieżników inteligentnych. Czy, jak sądzą niektórzy, był w stanie planować swoje działania? Z wiadomych względów nie dowiemy się już prawdy, ale nie oznacza to, że nie możemy na ten temat tworzyć mniej lub bardziej wiarygodnych teorii.
Opisany poniżej teropod to jeden z przedstawicieli azjatyckich allozauroidów. Podobnie do swych krewnych był mięsożercą i ze względu na swą wielkość siał strach pośród roślinożernych dinozaurów. Dziś zatem cofamy czas o 160 mln lat i zabieramy Was w krótką podróż do Azji z okresu jurajskiego.
Klasyfikacja
- Gromada: zauropsydy
- Nadrząd: dinozaury
- Rząd: dinozaury gadziomiedniczne
- Podrząd: teropody
- Nadrodzina: allozauroidy
- Rodzina: sinraptory
- Rodzaj: jangczuanozaur
- Gatunki:
- Yangchuanosaurus magnus
- Yangchuanosaurus shangyouensis
- Yangchuanosaurus zigongensis
Datowanie i występowanie
Dinozaur ten żył na terenach dzisiejszych Chin ok. 160-150 mln lat temu, czyli w późnej jurze. Rozmiarami i wyglądem przypominał północnoamerykańskiego allozaura, którego tak dobrze poznaliśmy dzięki Wielkiemu Alowi.
Niemal kompletny szkielet tego teropoda odkryto w roku 1977 w chińskim powiecie Yongchuan (prowincja Syczuan). Skamieniałe szczątki zwierzęcia znajdowały się w formacji geologicznej Shaximiao. Odkrywcą dinozaura był Zhang Yihong pracujący dla Muzeum Historii Naturalnej w Chongqingu. Opisem znaleziska zajęli się natomiast Dong, Chang i Zhou, tworząc nazwę gatunkową Yangchuanosaurus shangyouensis.
Charakterystyka
Wygląd
Długość czaszki Yangchuanosaurus shangyouensis wynosi 82 cm, a całkowitą długość ciała oszacowano na ok. 8 m. Przedstawiciele gatunku Yangchuanosaurus magnus mogły mierzyć jeszcze więcej – ponad 10 m długości (znaleziona czaszka mierzy 111 cm).
Jangczuanozaur był dinozaurem potężnym, chodzącym na dwóch silnych nogach zakończonych 3 palcami uzbrojonymi w duże pazury. Przednie kończyny, podobnie do innych teropodów, były natomiast krótkie, trójpalczaste. Na silnej, niezbyt długiej szyi ulokowana została okazała głowa wyposażona w mocne szczęki. Duże zęby miały ząbkowane krawędzie. Na szczycie pyska znajdowała się charakterystyczna narośl, a także mniejsze rogi i żłobienia.
Klasyfikacja
Jangczuanozaur został zaklasyfikowany do infrarzędu karnozaurów ze względu na budowę czaszki oraz ułożenie kości biodrowej.
W przeszłości dinozaur ten nie należał do rodziny sinraptorów, ale megalozaurów. Do tej drugiej grupy klasyfikowano jednak rodzaje niepewne, które trudno było dopasować do jakiejkolwiek innej grupy. Pod pewnymi względami opisywany teropod był jednak podobny do megalozaura (budowa zębów i kości szczękowej), ale posiadał także pewne różnice (inny kształt otworów żuchwowych).
Szczegółowe dane/wymiary
Jangczuanozaur (Yangchuanosaurus)
- Długość ciała: 7-10,8 m
- Waga: do 3,4 t
- Datowanie: 150-160 mln lat temu
- Okres: późna jura
- Wiek: oksford, ewentualnie kimeryd
- Występowanie: Chiny, prowincja Syczuan, powiat Yongchuan
Jangczuanozaur (Yangchuanosaurus) – ciekawostki
- Nazwa rodzajowa odnosi się do miejsca odkrycia szkieletu teropoda.
- Pierwszy szkielet jangczuanozaura został odkryty przez pracownika budowlanego, pracującego przy budowie zapory w prowincji Syczuan.
- U jangczuanozaura rozwinęło się tzw. podniebienie wtórne (kostno-mięśniowo-błoniasta przegroda oddzielająca jamę gębową od jamy nosowej). Oznacza to, że teropod mógłby oddychać z zanurzoną pod wodą paszczą.
- Ze względu na stosunek wielkości ciała do wielkości mózgu spekuluje się, że jangczuanozaur był dinozaurem bardzo inteligentnym. Niektórzy twierdzą nawet, że był on w stanie planować ataki na swe ofiary.
Polecamy
- Najdłuższe dinozaury drapieżne – TOP 10
- Najcięższe dinozaury drapieżne – TOP 10
- Abelizaur
- Mażungazaur
- Allozaur
- Tyranozaur
- Tarbozaur
Cudny jaszczur, a dało by się zrobić coś o kredowych stegozaurach, najlepiej żeby to było coś takiego ogólnego np. najpóźniejsze stegozaury, ale o konkretnych gatunkach ja Regnozaur Wuerhozaur, czy Darwidozaur, bo ostatnio jest dużo o drapieżnikach. A kredowe stegozaury są ciekawe z uwagi na to że występowały rzadko i tylko w zachodniej Europie i wschodniej Azji.
Jest artykuł na temat jurajskich stegozaurów. Na razie, jak wiesz, nie możemy wiele obiecać, ale dopisaliśmy to do listy życzeń 🙂
Mam kolejne pytanie
Czy wataha deinonychów byłaby w stanie powalić tyranozaura ? Czy deinonych planował swe ataki ( strategie )?
Zacznijmy może od tego, że gady te raczej nigdy się nie spotkały, gdyż żyły w różnych okresach. Deinonychy we wczesnej kredzie, a tyranozaury w późnej kredzie. Dzieliło je kilkadziesiąt milionów lat.
Uważam, że deinonychy były zbyt małe aby porywać się z motyką na słońce. Deinonych miał 80-90 cm wysokości w biodrach i ważył 75 kg, a T. rex 4 metry wysokości biodrach i ważył 7 ton lub więcej. W kontekście planowania, to wiadomo,że polowały stadnie. Można zatem przyjąć, że podobnie do wataha wilków posługiwały się planem polowania.
Nie, nawet pięć deinonychów zapewne nie da rady pokonać t.rexa.