GadyPolskaŻółwieZwierzęta

Żółw – długowieczny gad

Żółwie pojawiły się na Ziemi ok. 255 mln lat temu

Żółwie należą do najbardziej długowiecznych stworzeń na Ziemi – niektóre gatunki mogą żyć ponad 200 lat. Rząd żółwi dzieli się na 2 podrzędy, 14 rodzin i obejmuje 328 gatunków oraz 124 podgatunki.

Klasyfikacja

  • Typ: strunowce
  • Podtyp: kręgowce
  • Gromada: gady
  • Rząd: żółwie
Pośród żółwi znajdziemy kolosy ważące kilkaset kilogramów…

Występowanie

Żółwie są gadami żyjącymi na wszystkich – z wyjątkiem Antarktydy – kontynentach, głównie w ciepłych morzach i oceanach. Zdecydowana większość gatunków jest roślinożerna.

Charakterystyka

Gady te słyną z długowieczności, powolnego poruszania się oraz zbudowanego ze zrogowaciałej skóry pancerza. W zależności od gatunku może on mieć różnorodne kształty, jednak zawsze spełnia to samo zadanie – chroni delikatne ciało żółwia przed atakiem.

W chwili zagrożenia zwierzę chowa głowę i nogi, prawie całkowicie kryjąc się pod skorupą, co najczęściej zniechęca przeciwnika do ponownego ataku. Dzięki skorupie żółwie uważane są za najlepiej opancerzone wśród współcześnie żyjących zwierząt. Posiadają ponadto masywnie zbudowane łapy, zakończone palcami z pazurami.

Żółwie niczego się nie boją 🙂

Żółwie z Galapagos

Najbardziej popularnym chyba gatunkiem są żółwie z Galapagos. Jeszcze 200 lat temu wody wokół tych malowniczych wysp obfitowały w słynne żółwie olbrzymy. Obecnie – w wyniku działalności człowieka – gatunek ten zagrożony jest wyginięciem.

Największe żółwie w historii Ziemi.

Największe znalezione dotychczas szczątki żółwia należą do późnokredowego żółwia morskiego Archelon z Ameryki Północnej, którego szkielet mierzy około 4,5 m długości. Rozpiętość przednich kończyn wynosiła ok. 5,25 m, a masa ciała została szacowana na ponad 2,2 tony. Niewiele mniejszym jest plioceński żółw Stupendemys geographicus należący do rodziny żółwi pelomeduzowatych. Jego skamieniałości odkopano w Wenezueli. Zamieszkiwał południowoamerykańskie rzeki 3 miliony lat temu i mógł mierzyć do 3 m długości i ważyć ok. 2 ton.

Żółw olbrzymi (Aldabrachelys gigantea) – jeden z największych żółwi na świecie.

Żółwie – Ciekawostki

  • Żółwie są jedynymi kręgowcami na świecie z zewnętrznym szkieletem.
  • Żółwie są zmiennocieplne.
  • Według wiarygodnych danych olbrzymie żółwie z Galapagos i Seszeli mogą żyć 200 i więcej lat.
  • Największym gatunkiem jest bliski wymarcia żółw skórzasty. Może on osiągać nawet 2 m długości i ważyć ponad 1 tonę.
  • Prędkość żółwich ruchów zależy od temperatury otoczenia: ciepło je rozleniwia, natomiast żwawo ruszają się w chłodzie.
  • U wodnych gatunków żółwi łapy przekształciły się płaskie wiosła.
  • Na lądzie żółwie poruszają się z maksymalną prędkością 3 km na godzinę, choć najszybsze z nich – żółwie trójpazurzaste (Trionychidae) – osiągają nawet 4.8 km/h.
  • Odnotowany rekord Guinessa prędkości poruszania się żółwia wynosił 1.01 km/h (0.28 m/s).
  • Żółwie nie mają zębów, zamiast tego na krawędzi szczęk znajduje się ostra, rogowa listwa.
  • 23 maja obchodzony jest Światowy Dzień Żółwia.
Cóż, nie ma to jak wejść rodzicom na głowę 😉

Żółw w kadrze filmowym

Poniżej krótki film prezentujący jednego z najrzadszych żółwi świata – żółw birmański, gwiaździsty (Geochelone platynota).

Polecamy:


Baza Dinozaurów

12 komentarzy

    1. Średnia waga żółwia słoniowego (Chelonoidis nigra) i żółwia olbrzymiego (Aldabrachelys gigantea) jest podobna. Jednak to pośród żółwi słoniowych zdarzają się większe i cięższe osobniki.

      Większy od nich jest z pewnością morski żółw skórzasty (Dermochelys coriacea) – największe osobniki ważą ponad 1000 kg.

  1. Mam pytanie:zastanawiam się nad kupnem żółwia wodno-lądowego i który byłby w tym celu najlepszy i jakiej byłby wielkości?

    1. Pośród żółwi wodno-lądowych najpopularniejsze to żółw żółtolicy oraz żółw czerwonolicy. Maksymalne rozmiary w przypadku obu tych żółwi są podobne do 30 cm karapaksu (czerwonolicy jest zazwyczaj nieco mniejszy ). W przypadku żółwi czerwonolicych problemem jest uzyskanie stosownych dokumentów do ich sprzedaży, zatem może być trudniej dostać takiego żółwia. Możesz zatem nie mieć zbyt wielkiego wyboru i pozostanie Ci żółw żółtolicy 🙂

    1. Z pewnością nie organizowalibyśmy wyprawy do parku narodowego aby filmować takiego małego żółwia (20-22 cm). Żółw sundajski występuje w Azji, więc i koszty takiej wyprawy byłyby ogromne. Do filmowania wybralibyśmy oranżerię lub ogród zoologiczny w Polsce.

  2. Czy informacja o maksymalnej predkosci zolwi na ladzie jest prawdziwa? Najszybszy zolw wedlug rekordu guinessa przeszedl 5.48m w 19.59sek co daje 1007 metrow na godzine co jest lekko ponad 1km/h.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button