Park Narodowy Everglades
Park Narodowy Everglades to największy obszar dzikiej przyrody o charakterze subtropikalnym w Stanach Zjednoczonych i trzeci, co do wielkości, park narodowy w kontynentalnej części USA. Chroniony jest tutaj największy las namorzynowy na półkuli północnej i jedno z najważniejszych miejsc rozrodu tropikalnych ptaków brodzących. Woda pitna całej południowej części Florydy pochodzi właśnie stąd.
Położenie geograficzne
Park Narodowy Everglades położony jest w południowej części stanu Floryda, w Stanach Zjednoczonych, niedaleko Miami.
Historia
Tuż obok wielomilionowej metropolii zachowała się fascynująca dzika przyroda. Zanim powstał tu Park Narodowy, mieszkańcy osuszali bagna i budowali na nich hotele, osiedla willowe i sadzili gaje pomarańczowe. Obecnie Everglades to zaledwie 1/5 pierwotnego obszaru.
Park Narodowy Everglades został utworzony w 1934 roku. W 1976 roku został uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery, a w 1979 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Zarządzany jest przez National Park Service.
Klimat
Subtropikalny, wilgotny i gorący klimat Florydy sprawia, że latem bywa tu niezmiernie duszno.
Pora sucha w Parku Everglades trwa od grudnia do marca. W tym okresie temperatura powietrza waha się od 12 st. C w nocy do 25 st. C w dzień. Wilgotność powietrza jest tu wówczas stosunkowo niska, ale obniża się też wtedy poziom wody i zwierzęta gromadzą się w środkowej części parku, gdzie wody jest najwięcej.
W porze wilgotnej, trwającej od maja do listopada, temperatura powietrza utrzymuje się powyżej 33°C, a wilgotność powietrza przekracza 90%. Często występują też obfite deszcze.
Przyroda
Park Narodowy Everglades jest jedynym w Ameryce subtropikalnym Parkiem Narodowym, z ogromną różnorodnością flory i fauny. W zaroślach Everglades kryje się egzotyczna zwierzyna, którą można fotografować.
Liczne ścieżki i dostępność łodzi pozwalają na własną rękę udać się w rzadziej odwiedzane zakątki Parku.
Nie ma tu wysokich gór i rozległych pustyń. Park Narodowy Everglades to bezkresne morza traw pokrywających bagna, w których mieszka wiele gatunków ptaków oraz aligatory. To rozlewisko rzeki, pośród którego znajdują się także lasy cyprysowe, namorzynowe i sosnowe zagajniki.
Pośród lasów mangrowych możemy spotkać pantery florydzkie, wydry, jaszczurki, żółwie, szopy pracze, żaby i ponad 350 gatunków ptaków, mi. in.: flamingi, ibisy, łyżkodzioby, pelikany, żurawie, czaple i kormorany, a także 300 gatunków ryb, 40 gatunków ssaków i 50 gatunków gadów.
Na bagnach Florydy żyje 26 gatunków węży, w tym 4 jadowite, m.in. grzechotnik diamentowy. Pośród dzikiej przyrody panuje aligator – symbol Florydy i krokodyl amerykański. Aligator postrzegany jest jako agresywny gad, choć stara się unikać obecności człowieka i hałaśliwych miejsc, jednak sprowokowany lub głodny potrafi być bardzo niebezpieczny.
W wodach pojawiają się także delfiny i manaty.
Łodzie Airboat
Airboat Tour to popularne wycieczki łodziami motorowymi napędzanymi śmigłami zamontowanymi z tyłu pojazdu. Turyści wyruszają na przejażdżki z małej miejscowości o nazwie Coopertown. Tutaj też otwarto pierwsze na Florydzie biuro, oferujące takie wycieczki po rozległych bagnach i rozlewiskach.
Płynąc, należy stosować się do kilku zasad: nałożyć słuchawki chroniące przed hałasem, nie wystawiać rąk poza burtę, nie dotykać wody i wystających z mokradeł korzeni, które mogą okazać się głowami mieszkających tam aligatorów… Więcej na temat możliwych przygód w Parku Everglades przeczytać można w artykule Łowcy krokodyli.
Aligatory
Everglades to ogromna, zalana wodą łąka, o głębokości około 60 cm, w której żyją krokodyle amerykańskie i aligatory, największa atrakcja Parku Narodowego Everglades. Jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie oba te gatunki żyją na jednym terenie. W parku wyznaczono szlaki i ustawiono platformy widokowe, z których można obserwować zwierzęta.
Te wielkie gady spokojnie wylegują się w słońcu na wysepkach porośniętych mangrowcami, więc można je swobodnie fotografować. Niejednokrotnie można je też spotkać podczas samotnych wypraw na szlaku pieszym, rowerowym, czy kajakowym.
Kilka kilometrów od wjazdu do Parku mieści się prywatna farma aligatorów, Everglades Alligator Farm, gdzie jest ich około dwóch tysięcy. Można tu dotknąć małego aligatora lub wziąć udział w prelekcji na temat życia tych zwierząt.
Bagna
Bagna Everglades na Florydzie to ostoja dzikiej zwierzyny i ptactwa, cyprysowych lasów i mangrowych zagajników. Woda, trzcina, wysepki i pagórki porośnięte drzewami mahoniowymi, to ogromny podmokły obszar egzotycznego i fascynującego świata. Są to tereny lęgowe wielu zagrożonych wyginięciem gatunków.
Rzeka traw
Ten podmokły teren Indianie nazwali “rzeką traw” i rzeczywiście, można dostrzec tu ogromne, bagniste przestrzenie. Jest to najwolniej na świecie płynąca rzeka, której szerokość dochodzi do 80 km. W ciągu miesiąca rzeka przepływa przez południową Florydę, od jeziora Okeechobee do Zatoki Florydzkiej.
Turystyka
Park Everglades można zwiedzać na wiele sposobów: pieszo, rowerem, łodzią lub tramwajem elektrycznym, samodzielnie albo w grupie, co wydaje się bezpieczniejsze.
Park składa się z trzech części oferujących inne atrakcje:
Południowe Everglades – główny wjazd od Homestead
Umieszczona tu platforma widokowa „Pa hay okee” umożliwia obserwację dzikiej zwierzyny w jej naturalnym środowisku, w bezpieczny sposób. Można odbyć rejsy łodzią w dzikie obszary Parku i na otwarte wody Zatoki Florydzkiej, a także wypożyczyć sprzęt wodny.
Północne Everglades – Gulf Coast Entrance
Z tego miejsca wyruszają rejsy po malowniczej Krainie Tysiąca Wysp.
Północne Everglades – Shark Valley, wjazd od strony Miami
Stąd wyruszają wycieczki z przewodnikiem tramwajem elektrycznym, pieszo lub na rowerze, po dolinie lezącej w depresji, 7 stóp poniżej poziomu morza. W połowie drogi znajduje się wieża obserwacyjna, z której można podziwiać rozległe tereny parku.
Wraz ze strażnikiem parku można wybrać się też na spacer po dzikiej części Parku Narodowego, gdzie brodzi się w wodzie i doświadcza trudów prawdziwej wyprawy.
Szczegółowe dane
- Nazwa angielska: Everglades National Park
- Data założenia: 30.05.1934 r.
- Powierzchnia: 6106 km²
- Ilość turystów: 600 tys. rocznie (2018 rok)
Ciekawostki
- Żyje tu 200 000 sztuk aligatorów, spośród 1,5 miliona występujących na całej Florydzie.
- Jest to ostatnie schronienie pantery florydzkiej. Żyje tu około 200 sztuk tych zwierząt.
- Relikt zimnej wojny – baza rakietowa – jest udostępniona do zwiedzania.
Cześć, a czy w tym parku są pumy?
Tak – są tam pantery florydzkie (podgatunek pumy).