Koziorożec nubijski (Capra nubiana)
Występowanie
Koziorożec nubijski to zwierzę występujące na skalistych pustyniach w górskich obszarach Afryki. Można go spotkać więc w Egipcie, Etiopii, Erytrei, Izraelu, Jordanii, Arabii Saudyjskiej, Jemenie oraz Omanie. Kiedyś występowały także na terenie Libanu, jednak teraz są na tym obszarze wymarłe.
Charakterystyka
Sierść koziorożca nubijskiego ma zazwyczaj kolor piaskowy – z jaśniejszymi elementami, głównie na brzuchu.
Wielkość
Koziorożec nubijski jest nieco mniejszy niż koziorożec alpejski – jego wysokość w kłębie to od 65 do 75 centymetrów, a długość ciała od 105 do 125 centymetrów. Dłuższe są za to jego rogi, które osiągają nawet 120 centymetrów długości. Waga koziorożca nubijskiego waha się od 25 do nawet 70 kilogramów.
Imię jednej z bohaterek występującej w Biblii – Jael oznacza właśnie koziorożca nubijskiego. Tłumaczone jest także jako „moc Boga”.
Koziorożec nubijski jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem.

Czyli jednak będziecie dawać artykuły? Będę się bardzo cieszył jeśli będziecie je dawać.PS A śmierć tego klona to była bardziej wina genetyczna czy techniczna?
Maćku,
Pytanie dotyczące klona koziorożca pirenejskiego poniekąd dotyczy wątków, który podjąłeś przy artykułach dotyczących kecalkoatla, żurawia i największych gadów świata.
Przede wszystkim to kwestia właściwego DNA, pod wtóre to kwestia techniczna (z nią są ogromne problemy, o czym pisaliśmy we wspomnianych wcześniej komentarzach) a wynikiem tego jest niewłaściwe DNA, które uniemożliwia przeżycie klonów. Dzisiejsze modyfikacje genetyczne powodują, iż w ich wyniku powstają zwierzęta chore i bezpłodne.
Przed nami więc jeszcze trochę czasu, zanim będziemy w stanie zapanować nad sekwencjami genetycznymi i kreacją życia.
A będziecie jednak dawać artykuły?
Tak Maćku, będziemy publikowali artykuły, choć rzadziej niż dotychczas.
Nie możemy przecież zawieść jedynego fana naszego serwisu 🙂
To super!Bardzo się cieszę.
A kiedy zrobicie porównanie strusiowatych z człowiekiem?
Być może jeszcze w tym miesiącu.
Ja jestem drugim fanem 😀
Witamy drugiego fana 🙂
redakcjo chyba jescze coś odpisaliście mi ale zadużo jest nowych komentarzy i niewidze, powiecie w jakim artykule to było?
Pytałeś w artykułach: Tygrys sumatrzański, Baobab afrykański, Skorpiony, Kecalkoatl, Najbardziej jadowite węże i tam są odpowiedzi 🙂
już nieważne 🙂
KOMENTARZ BYŁBY POZYTYWNY, GDYBY PRZY WSZYSTKICH ZAMIESZCZONYCH ZDJĘCIACH DODANE BYŁY OPISY PRZEDSTAWIONYCH ZWIERZĄT. SAMO ZDJĘCIE STANOWI TYLKO WYGLAD I NIC WIECEJ. NIE WIADOMO, DO JAKIEJ GRUPY SIE JE ZALICZA, GDZIE WYSTĘPUJĄ, ROZMNAZANIE, CO JEDZĄ, ITD. TE PODSTAWOWE DANE POWINNY SIĘ TU ZNAJDOWAĆ. JEŚLI KTOŚ LUBI ZWIERZĘTA, TO WIADOMO, ZE CHCIAŁBY WIEDZIEĆ O NICH CO NIECO. WIKIPEDIA NIE ZAWSZE PODAJE RZECZYWISTĄ WIEDZĘ, WIĘC NA TAKICH BLOGACH POWINNA TEZ BYĆ I WIEDZA.
J55 o czym ty piszesz? Przeczytałeś aby artykuł?
Pisze projekt o koziorożcach