Kot egipski mau – rasa kota
Królewski wygląd idzie w parze z arystokratycznym usposobieniem kota egipskiego mau. Nie przeszkadza mu to jednak w czerpaniu radości z życia. Przepada bowiem za rozmaitymi zabawami i aktywnościami, w których bierze udział najchętniej w towarzystwie opiekuna. Z niniejszego artykułu dowiemy się również między innymi, czy egipski mau to kot z Egiptu i co łączy go z gepardem.
Klasyfikacja FIFe
- Kategoria III: Koty krótkowłose i somalijskie
- Kod EMS: MAU
- Inne nazwy: Egyptian mau
- Kraj pochodzenia: Egipt
Historia rasy
Współczesna forma egipskiego mau powstała prawdopodobnie w 1952 roku we Włoszech, kiedy wygnana rosyjska księżniczka Natalia Trubecka spotkała tam egipskiego ambasadora. Poprosiła go, aby sprowadził dla niej kilka egipskich kotów, które potem zaczęła hodować. W Europie znano je już przed II wojną światową, ale po jej wybuchu rasa była na skraju wymarcia. Prawdopodobnie więc księżniczka Trubecka w znacznym stopniu przyczyniła się do odrodzenia egipskiego mau.
Czy rasa pierwotnie wywodzi się z Egiptu? Wiele wskazuje na to, że… nie. Na podstawie analizy DNA ustalono bowiem, że pochodzi raczej z Europy i Ameryki Północnej. Stwierdzono również, że najbliżej spokrewniona jest z Maine Coonem, koratem i amerykańskimi angorami tureckimi. Oznacza to, że egipski mau tak naprawdę pochodzi z Zachodu.
Wiadomo jednak, że jest to rasa powstała w sposób naturalny, a jej charakterystyczny wzór nie został zaplanowany przez hodowców ani genetyków.
W 1968 r. rasa została uznana przez Cat Fanciers Federation, a w 1977 r. przez CFA (Cat Fanciers’ Association). Współczesna rasa jest akceptowana przez większość federacji felinologicznych, w tym przez FIFe.
Charakterystyka
Wygląd
Koty tej rasy mają zazwyczaj muskularną, ale szczupłą sylwetkę. Od innych kotów domowych odróżniają je kończyny – przednie są nieco krótsze od tylnych. Z tego też powodu wydaje się, że mau poruszają się na palcach. Duże, okrągłe oczy mają z reguły odcień zielonego agrestu. Głowa ma kształt zaokrąglonego klina, którą wieńczą średnie lub duże uszy.
Na brzuchu, między kolanem a boczną częścią brzucha, widoczny jest fałd skóry podobny do tego jaki posiadają gepardy. Dzięki niemu mau mogą wykonywać większe kroki. Innym, wyjątkowym elementem wyglądu rasy jest długa i ciemna pręga grzbietowa, przebiegająca wzdłuż kręgosłupa, od głowy do ogona.
Sierść ma barwy srebra, brązu lub dymu (smoke – charakteryzuje się połączeniem jasnego srebra z czernią). Średniej długości futro jest w dotyku jedwabiście gładkie i delikatne. Na sierści tworzy się charakterystyczny wzór składający się z rozmaitych prążków i rozetek. Na czole widnieje znaczenie w kształcie litery „M”, na policzkach natomiast dostrzec można czarne linie. Ogon ozdabiają stosunkowo grube, czarne pierścienie. Jaśniejszy brzuch i pierś pokrywają charakterystyczne kropki.
Poza wymienionymi trzema odmianami kolorystycznymi egipski mau może mieć także umaszczenie czarne, srebrno – niebieskie, niebieskie cętkowane lub niebiesko – dymne (smoke). Odcienie te nie są jednak akceptowane u kotów wystawowych.
Temperament
Bardzo wyraźnie daje do zrozumienia, że jest w świetnym nastroju. Emituje rozmaite dźwięki, które działają przyjemnie na uszy opiekuna. Niektóre z nich przypominają wręcz chichot. Szczęśliwy mau porusza ogonem i ugniata łapami podłoże. Najlepiej czuje się z rodziną, której poświęca się bez reszty. Uwielbia także zabawy związane z pogonią i polowaniem.
Wykazuje średnią lub wysoką aktywność. Lubi skakać, wspinać się na wysokie drzewa, okna, drapaki, itp. Poszukuje często najwyższych obiektów na terytorium, aby obserwować z nich otoczenie. Ponadto przepada za zabawami w wodzie; może zanurzać łapkę w kałuży lub akwarium, odkręcać kran w łazience lub kuchni, a nawet pluskać się w zlewie.
Miłośnicy egipskiego mau opisują go jako kota lojalnego, który na ogół nie przepada za obcymi. Zależy mu bowiem na tym, aby miłością obdarzali go jedynie najbliżsi.
Szczegółowe dane
Kot egipski mau
- Wysokość w kłębie: 20-25 cm
- Waga: 3-4 kg
- Długość życia: 18-20 lat
Kot egipski mau – ciekawostki
- Nazwa rasy pochodzi z języka średnioegipskiego, a dokładniej od słowa mw, które dosłownie tłumaczy się jako „kot”.
- Egipski mau jest jednym z protoplastów współczesnego kota domowego.
- Egipski mau jest uważany za najszybszego kota domowego – potrafi biec z prędkością 48 km/h.
- Swego czasu brytyjscy hodowcy krzyżowali egipskiego mau z syjamami, kotami pręgowanymi i kotami abisyńskimi, jednak wyglądem w ogóle nie przypominały one prawdziwych egipskich mau. Krzyżówki te stały się za to podstawą nowej rasy – Ocicat.