14 09 2017


Chihuahua – najmniejsza rasa psa

Autor:

|

23 sierpnia 2015

|

Edytowany: 11 września 2015

|

18 komentarzy

|

Kategoria: Domowe / Psy / Ssaki / Zwierzęta

Chihuahua – najmniejsza rasa psa

Chihuahua – najmniejsza rasa psa

Słodki psiak o wielkich oczach i okrągłej główce rozczula niemal każdego. Nie dajmy się jednak zwieść słodkiemu wyglądowi chihuahua. Pod niewinnie wyglądającą powłoką pulsuje wielka energia, pewność siebie, ale też dystans do obcych i spora względem nich podejrzliwość. Chihuahua to zatem zwierzę potrzebujące wyjątkowego właściciela, który dostrzeże w nim coś więcej, niż milutkiego malucha noszonego w różowej torebce.

Klasyfikacja FCI

 • Grupa 9: Pasy ozdobne i do towarzystwa
 • Sekcja 6: Chihuahueño
 • Próby pracy: nie podlega
 • Typ: wilkowaty
 • Kraj pochodzenia: Meksyk
Chihuahua

Chihuahua.

Historia i pochodzenie rasy

Nie do końca poznano korzenie chihuahua. Na ten temat powstały za to 2 teorie. Pierwsza z nich głosi, że rasa wywodzi się od psów z Ameryki Południowej lub Środkowej, znanych pod nazwą Techichi. Psy te były wiernymi towarzyszami Tolteków, o czym świadczą liczne rzeźby datowane na IX wiek naszej ery. Rzeźby te przedstawiają psy podobne do dzisiejszych chihuahua, miały bowiem podobne uszy i zaokrągloną głowę. Do dzisiaj nie wiadomo, jaką rolę pełniły one wśród tych plemion meksykańskich. Kiedy Aztekowie podbili Tolteków, Techichi stały się elementem ich społecznych zachowań.

Wiele z tych psów przebywało w świątyniach, ponieważ wykorzystywano je do różnych rytuałów. Aztekowie wierzyli bowiem, że Techichi posiadały moc widzenia przyszłości, uzdrawiania chorych i przeprowadzania dusz na drugą stronę. Rytuały te nie były jednak zbyt humanitarne – w czasie ich przeprowadzania psy były zabijane a następnie palone wraz z ciałem zmarłego Indianina. Psy te również jadano i wykorzystywano ich skóry. Kiedy z kolei Aztekowie zostali rozgromieni przez Hiszpanów w wieku XVI, Techichi odeszły w zapomnienie.

Chihuahua

Chihuahua.

Historia nieco mniej barwna

Druga, krótsza teoria mówi nam, że małe bezwłose psy z Chin zostały sprawdzone przez hiszpańskich handlarzy do Meksyku, gdzie rozpoczęła się ich stała hodowla.

Psy znane dziś jako chihuahua zostały odkryte w roku 1850 w Meksyku, w stanie Chihuahua. Amerykanie odwiedzający Meksyk zabierali ze sobą te niewielkie psiaki.

W pokazach psów rasowych chihuahua po raz pierwszy wzięły udział w roku 1890, pierwszy przedstawiciel rasy został zarejestrowany przez AKC w roku 1904. Prawdziwą popularnością zaczęła się cieszyć w latach trzydziestych i czterdziestych XX wieku. Od lat sześćdziesiątych chihuahua jest jedną z najpopularniejszych psich ras.

Chihuahua

Chihuahua długowłose.

Charakterystyka

Wygląd

Głowa jest wyraźnie zaokrąglona, przypominająca jabłko. Krótki pysk jest szeroki u nasady, zwęża się jednak ku nosowi. Okrągłe oczy są duże, bardzo wyraziste, ale nie wyłupiaste. Tęczówka powinna mieć ciemny kolor, ale zdarzają się psy o jasnych oczach. Na szczycie głowy rosną duże, rozwarte, szerokie u nasady uszy, które zwężają się ku górze. W spoczynku są nachylone pod kątem 45o.

Z tyłu ciała widoczny jest oczywiście ogon, wysoko ulokowany, płaski, niezbyt długi; u nasady szerszy, ale zwęża się ku końcowi. W ruchu noszony jest wysoko, nieco zagięty lub tworzący półkole, w którym czubek skierowany jest ku lędźwiom.

Chihuahua

Chihuahua – szczeniak, odmiana krótkowłosa.

Dwie odmiany

W obrębie rasy występują dwie odmiany sierści: krótka i długa. Pierwszy typ sierści jest gładki, lśniący. Futro znajduje się blisko ciała, wokół szyi wyrasta kryza. Włos na głowie i uszach jest cieńszy, ogon natomiast obficie owłosiony.

Chihuahua długowłose również mają gładką sierść z tym, że włos może być prosty lub lekko skręcony. Na uszach, ogonie, szyi i po bokach ciała rosną najdłuższe włosy. Pojawia się też kryza, a na nogach widoczne są pióra. Kończyny tylne porasta długi włos tworzący portki, na brzuchu natomiast zauważymy falbanki.

Futro ma rozmaite odcienie i wzory. Spotyka się chihuahua jednokolorowe (np. czarne, białe, czekoladowe, szare), trójkolorowe, pręgowane, cętkowane, merle i wiele, wiele innych.

Chihuahua

Chihuahua.

Temperament

Jego temperament powoduje, że łatwo go sprowokować, dlatego nie zaleca się go ludziom posiadającym małe dzieci. Mimo to pies jest lojalny, ale raczej w stosunku do jednego z właścicieli, o ile mieszka z całą rodziną. Zdarza mu się chronić opiekunów, a nawet inne zwierzęta.

Dobrze sprawdza się w domu z dziećmi starszymi, czyli mającymi powyżej 13 lat. Mniejsze dzieci mogą mu niechcący zrobić krzywdę ze względu na jego niepozorne rozmiary. Nie zawsze też „dogada się” z innymi rasami psów. W tym przypadku w maleńkim chihuahua budzi się prawdziwy arystokrata preferujący towarzystwo przedstawicieli swej rasy.

Chihuahua lubi tworzyć swoistego rodzaju nory. Najchętniej formuje je wśród poduszek, ubrań i koców. Często przebywa więc w ciemności, bo tam czuje się najbezpieczniej. Swoje nory uważa bowiem za legowisko.

Chihuahua

Chihuahua.

W małym ciele wielki duch

Pomimo niewielkich rozmiarów, chihuahua to pies bardzo pewny siebie, posiadający zdolności stróżujące. Dzięki swej nieufności względem obcych i wszczynaniu alarmu w sytuacji nieznanej dla siebie, okazać się może świetnym „ochroniarzem”.

Nie zapominajmy jednak, że potrzebuje on dużo miłości i towarzystwa człowieka. Potrafi też zaprzyjaźnić się z gośćmi, jeśli został odpowiednio uspołeczniony i konfrontowany z nimi od najmłodszych lat. Zawsze kiedy do domu przyjdzie ktoś nowy, chihuahua będzie miał do niego spory dystans. Socjalizacja w okresie szczenięcym jest ważna również dlatego, aby w przyszłości pies nie miał problemów z nieśmiałością.

Nadaje się do życia w bloku, ale jak wszystkie psy wymaga aktywności fizycznej i przestrzeni. Łatwo o tym zapomnieć w przypadku chihuahua, który słynie ze swych miniaturowych rozmiarów. Potrzebuje codziennych spacerów. Jeżeli nie zostanie mu to zagwarantowane, może się u niego rozwijać wiele zaburzeń osobowości, w tym zachowania nerwicowe. Lubi ciepło, ale źle znosi chłód, dlatego zimą może mu być nieco ciężej.

Chihuahua

Chihuahua.

Kondycja zdrowotna

U psów rasy chihuahua spotyka się kilka charakterystycznych zaburzeń i chorób. Zaliczamy do nich:

 • szmery sercowe
 • zwężenie tchawicy
 • wodogłowie
 • ciemiączko
 • choroby neurologiczne, np. padaczka
Chihuahua

Chihuahua.

Najmniejszy pies świata

Najmniejszym dorosłym psem świata, który został wpisany w 2013 roku do Księgi Rekordów Guinnessa jest Milly, pies rasy Chihuahua. Mierzy on 9,65 cm wysokości. Najmniejszym psem pod względem długości jest również pies rasy chihuahua. Brandy została wpisana do Księgi Rekordów w roku 2005. Jej całkowita długość (od głowy do końca ogona) to 15,2 cm.

Szczegółowe dane/wymiary

Chihuahua

 • Wysokość w kłębie: psy i suki 15-25 cm
 • Waga: psy i suki 1,8-2,7 kg
 • Długość życia: 12-20 lat
Dog niemiecki

Chihuahua i dog niemiecki.

Chihuahua – ciekawostki

 • Chihuahua to najstarsza rasa kontynentu amerykańskiego (Ameryki) i zarazem najmniejsza psia rasa świata.
 • Nazwa rasy wywozi się od nazwy meksykańskiego stanu. Stolica stanu również nazywa się Chihuahua.
 • Według wzorca rasy FCI, niewielkie ciemiączko (nieskostniałe spojenie łączące kości czaszki) nie dyskwalifikuje zwierzęcia z pokazów.
 • W przeszłości ciemiączko u chihuahua świadczyło o czystości rasy.
 • Chihuahua często drżą. Nie poznano do tej pory przyczyny zjawiska. Zazwyczaj pojawia się ono, gdy pies jest podekscytowany, zestresowany lub gdy odczuwa chłód.
 • Aleks, czarny charakter z serialu Brzydula, posiada psa rasy Chihuahua.
Chihuahua

Chihuahua.

Polecamy:

____________________

Wesprzyj nas - pomóż zwierzakom
DinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Szakal (Canis) – dziki pies
Owczarek staroangielski, bobtail
Kot brytyjski długowłosy
Grzywacz chiński
Najbardziej inteligentne zwierzęta – TOP 10
Żmije (Viperinae)

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

(18) Komentarze

 1. norbert
  24 sierpnia 2015 at 08:56

  czy będzie artykuł o piesku boo bo wygląda jak miś

 2. psy vs koty
  31 sierpnia 2015 at 15:16

  psy i koty sa bodobne kupy robia isikaja tez

  • Robert
   31 sierpnia 2015 at 16:06

   Jakby tak dalej te analogie rozciągać, to ludzie także są do nich podobni 😉

 3. Bartek
  31 lipca 2016 at 22:49

  kto zna Toudiego?!

  • Ola
   31 lipca 2016 at 23:07

   Pewnie ktoś z Wrocławia zna Toudiego 🙂

 4. chihuahuafan
  1 lutego 2017 at 15:39

  ile lat żyła najstarsza chihuahua?

 5. chihuahua fan
  2 lutego 2017 at 08:48

  Chihuahua są super

 6. chihuahua fan
  2 lutego 2017 at 08:51

  A czy chihuahua kiedyś uratowała komuś życie?

 7. chihuahuafan
  2 lutego 2017 at 17:24

  chihuahua rządzi! 🙂

 8. chihuahuafan
  2 lutego 2017 at 17:25

  widziałem chihuahua z kamieniami w nerkach:-(

 9. chihuahuafan
  4 czerwca 2017 at 16:43

  Czemu niektórzy ludzie nie lubią chihuahua

  • Higgs
   4 czerwca 2017 at 17:11

   Znasz odpowiedź – nie każdemu podoba się to samo.

  • Elżbieta
   4 czerwca 2017 at 19:45

   Mnie się osobiście te psy od strony fizjonomii nie za bardzo podobają. Uważam, ze jest wiele ładniejszych ras. Na temat ich charakteru się nie wypowiem, ale z tego co o nich czytałam, to wynika, że mają charakterek i nie są jakoś szczególnie przyjazne. Oczywiście każdy może lubić coś innego, są więc i miłośnicy i przeciwnicy każdej rasy.

 10. ych
  4 czerwca 2017 at 18:19

  Chyba się znasz na chihuahua’ch, to czemu się innych geniuszu pytasz?!

  • karol
   12 czerwca 2017 at 19:13

   nie czepiaj się go może się myli

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl