26 11 2016


Największe mięsożerne rośliny

Autor:

|

4 lutego 2015

|

Edytowany: 5 lutego 2016

|

9 komentarzy

|

Kategoria: Rośliny / Top 10

Największe mięsożerne rośliny

Największe mięsożerne rośliny

Borneo – raj, w którym rośliny zjadają zwierzęta…

Wyspa Borneo to istny raj nie tylko dla turystów szukających nowych zabytków, potraw i muzyki. To również miejsce idealne dla miłośników niezwykłych roślin, których oglądanie w naturalnym środowisku jest wspaniałym przeżyciem.

Dziś zabieramy Was w podróż do miejsca, gdzie rośliny zjadają… zwierzęta. W niniejszym artykule przybliżamy jedne z najbardziej egzotycznych roślin z wysp południowo–wschodniej Azji – największe mięsożerne rośliny świata.

Klasyfikacja

 • Królestwo: rośliny
 • Klad: rośliny naczyniowe
 • Klasa: okrytonasienne
 • Rząd: goździkowce
 • Rodzina: dzbanecznikowate
 • Rodzaj: dzbaneczniki:
 • Gatunki:
  • Nepenthes rajah
  • Nepenthes rafflesiana
  • Nepenthes attenboroughii
  • Nepenthes northiana
Nepenthes rajah

Nepenthes rajah.

Nepenthes rajah

Gatunek ten występuje wyłącznie na szczycie Kinabalu oraz Tambuyukon w malezyjskiej części wyspy Borneo (stan Sarawak). Rośnie tylko na glebie serpentynowej, głównie na terenach silnie nawadnianych wodami gruntowymi, gdzie podłoże jest luźne i stale wilgotne. Spotykany jest na dużych wysokościach między 1500 a 2650 m n.p.m., jest zatem zaliczany do roślinności wysokogórskiej.

Charakterystyka

Wygląd

Roślina może mieć łodygę wyprostowaną (głównie na terenach otwartych), ale też pnącą lub płożącą (wśród gęstej roślinności). Łodyga osiąga 3 cm grubości i 6 m wysokości, z reguły jednak nie przekracza 3 metrów. Nie produkuje rozłogów (wydłużonych pędów podziemnych), ale starsze okazy mogą posiadać pędy boczne.

Pofalowane na krawędziach liście rosną w regularnych odstępach wzdłuż łodygi. Posiadają rynienkowaty ogonek i długie wąsy czepne. Blaszki liściowe osiągają duże rozmiary (ok. 80 cm długości i 15 cm szerokości) i mają skórzastą powierzchnię.

Nepenthes rajah

Nepenthes rajah.

Dzbany

Nepenthes rajah posiada charakterystyczne dzbany, które pełnią funkcję pułapki zakrytej wieczkiem. Ochrona ta zapobiega przedostawaniu się wody deszczowej i, tym samym, rozcieńczaniu zawartej w dzbanie substancji – soków trawiennych. Na krawędzi dzbana widoczny jest zębaty rąbek, który ma za zadanie umożliwić owadowi naziemnemu wejście na krawędź pułapki. W dzbanach górnych (występujących rzadko) rąbek jest zredukowany, aby ułatwić owadom latającym wlot do wnętrza dzbana.

Roślina ta, podobnie do innych dzbaneczników, posiada bowiem 2 rodzaje dzbanów: dolne i mniejsze górne. Największy znany dzban dolny mierzył 41 cm długości, a jego pojemność oszacowano na 3,5 l. We wnętrzu tego ogromnego „pojemnika” znajdowało się ponad 2,5 l soków trawiennych. Większość tych tworów ma jednak pojemność nie większą niż 200 ml. Prawdopodobnie są one największe pod względem objętości spośród wszystkich przedstawicieli rodzaju Nepenthes. Porównywalne rozmiary mają tylko Nepenthes merrilliana, Nepenthes rafflesiana i Nepenthes truncata.

Dzbany dolne spoczywają na ziemi, często są delikatnie pochylone, ponieważ opierają się o inne rośliny lub obiekty. Na zewnątrz mają czerwonofioletowy kolor, ale wewnątrz są limonkowozielone lub fioletowe. Barwy te kontrastują wyraźnie z żółtozielonymi elementami rośliny. Starsze dzbaneczniki posiadają wspomniane już dzbany górne, które mają mniejsze rozmiary i bledsze kolory od swych dolnych odpowiedników.

Największe spośród wszystkich dzbaneczników jest także wieczko, osiągające 15-25 cm długości i 10-20 cm szerokości.

Nepenthes rajah

Nepenthes rajah

Kwiaty

Poza dzbanami Nepenthes rajah posiada brązowo-żółte kwiaty, które wydaje przez cały rok. Wytwarzane są one w postaci dużego grona wychodzącego z wierzchołka łodygi. Jeden kwiatostan może osiągać 80, a nawet 120 cm wysokości. Kwiaty wydzielają silny, słodki zapach, a pomarańczowobrązowe owoce osiągają 10-20 mm długości. Gatunek tej rośliny jest dwupienny, co oznacza, że pojedynczy okaz wytwarza kwiaty jednej płci.

Mięsożerność

Roślina może pochłaniać nie tylko owady, ale także małe kręgowce, w tym ssaki. Odnotowano kilka przypadków utopionych w dzbanie szczurów. Pierwsza taka informacja pochodzi z 1862 roku, a najnowsza z roku 2011.

Poza szczurami ofiarą rośliny padają żaby, jaszczurki, a nawet ptaki. Zdarzenia te odnoszą się jednak z reguły do chorych i zagubionych osobników poszukujących schronienia lub wody pitnej. Zazwyczaj bowiem Nepenthes rajah żywi się owadami latającymi i naziemnymi oraz innymi stawonogami. Przyciąga je słodkim zapachem nektaru, a kiedy zwierzę wpadnie do dzbana, soki trawienne rozpuszczają jego ciało.

Mimo to między zabójczą rośliną, a niektórymi zwierzętami, takimi jak ssak Tupaia montana (wiewiórecznik) istnieje relacja o charakterze mutualistycznym (z korzyścią dla obu stron).

Dzban wydziela bardzo dużo słodkiego nektaru, a odległość wieczka od wejścia ma prawie identyczną długość jak wspomniany ssak z rzędu wiewióreczników. Podczas zlizywania nektaru zwierzę wypróżnia się do wnętrza dzbana, co może być sposobem na znaczenie terytorium. Uważa się, że w zamian za dostarczanie pożywienia ssakowi roślina dostaje jego kał, który zapewnia odpowiednią ilość azotanów.

Nepenthes rajah

Nepenthes rajah.

____________________

Zwierzaki się ucieszą jeśli je polubiszDinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Tętno zwierząt – TOP 10
Najdłuższe wieloryby – Top 10
Agresywne rasy psów – TOP 10
Barszcz Sosnowskiego czyli „zemsta Stalina”
Wiktoria królewska, amazońska (Victoria amazonica)
Największe żółwie świata – Top 10
Największe krokodyle – Top 10
Najcięższe zwierzęta lądowe – Top 20
Najbardziej niebezpieczne węże świata
Najcięższe ptaki – Top 10
Najwyżej latające ptaki – Top10
Najbardziej zagrożone gatunki ptaków – TOP10
Plankton (planktós) – błąkający się
Największe pterozaury Top10
Najsilniejsze szczęki wśród ssaków – Top 10
Najbardziej zagrożone gatunki ssaków – Top 10
Rosiczka (Drosera) – mięsożerna roślina
Najgłębiej nurkujące ssaki
Największe pazury i szpony zwierząt – TOP10
Masowe mniejsze wymierania gatunków.
Największe ryby słodkowodne – TOP 10

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

(9) Komentarze

 1. Marysia
  5 lutego 2015 at 13:04

  Po obejrzeniu paru filmów, miałam wrażenie, że mogą istniec rośliny które rzeczywiście są w stanie zjeść człowieka 🙂 A tu okazuje się, że (na szczęscie) są jednak na tyle małe, że nas nie zjedzą 🙂

  • Marek
   5 lutego 2015 at 14:23

   Na filmach to rzeczywiscie trochę zaszaleli z wielkościa tych roslin 🙂

 2. norbert
  7 czerwca 2015 at 10:22

  zabrakło tam muchołówki amerykańskiej.

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   7 czerwca 2015 at 11:57

   Muchołówka jest dużo mniejsza od roślin opisanych w artykule, dlatego nie została scharakteryzowana.

 3. Papik
  5 lutego 2016 at 17:00

  Artykuł bardzo ciekawy nie miałem najmniejszego pojęcia ,że roślina może „zjeść” kręgowca podobały mi się również artykuły o kryptydach i chciałem zadać pytanie ,bo obiło mi się kiedyś o uszy o wielkiej mięsożernej roślinie która potrafi „zjeść” człowika ale nie pamiętam nazwy, czy pojawi się o niej artykuł jeśli tak to kiedy miej więcej ? Czekam na odpowiedź i składam serdeczne życzenia dla całej redakcji i sukcesów w poszukiwaniu czytających .

  • Papik
   5 lutego 2016 at 17:18

   Przypomniałem sobie chodzi o Umdhlebi .

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    5 lutego 2016 at 19:40

    Umdhlebi to roślina kryptobotaniczna znana z przekazu misjonarza G. W. Parkera. Dodaliśmy ją do sekcji ciekawostek niniejszego artykułu. Oddzielnego artykułu nie przewidujemy – zbyt mało informacji jest dostępnych na temat tej rośliny.

 4. Papik
  5 lutego 2016 at 21:47

  Dziękuje

 5. Decay
  16 czerwca 2016 at 22:33

  Wypadałoby wspomnieć o północnoamerykańskich kapturnicach (Sarracenia spp.) których pułapki mogą osiągnąć ponad metr wysokości (np. Sarracenia flava)

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl