Szop z Wyspy Cozumel.
Szop z Wyspy Cozumel (Procyon pygmaeus).
Szop z Wyspy Cozumel, często ze względu na swoją wielkość nazywany jest szopem karłowatym. Sama wyspa, na której żyje ten zagrożony gatunek, oznacza w języku Majów, Wyspę Jaskółek. Bohater naszej dzisiejszej opowieści to zatem najmniejszy z szopów, pochodzący z Wyspy Jaskółek.
Klasyfikacja.
- Rząd: drapieżne
- Rodzina: szopowate
- Rodzaj: Procyon
- Gatunek: Procyon pygmaeus
Występowanie.
Gatunek endemiczny, zamieszkujący Wyspę Cozumel zlokalizowaną na Morzu Karaibskim, ok. 20 km na wschód od Półwyspu Jukatan. Żyje w lasach namorzynowych i na mokradłach.
Charakterystyka.
Jest znacznie mniejszy od krewnych ze stałego lądu. Ma węższy pysk i krótszą sierść, wokół oczu widnieją charakterystyczne czarne pręgi, typowe dla przedstawicieli rodzaju Procyon. Pierścienie na ogonie są mniej wyraźne, niż u szopa pracza, odcień sierści na ogonie różni się od reszty futra. Szop jest szaro-czarno-biały, natomiast ogon przybiera barwę brązu z domieszką czerwieni. U samców sierść na karku ma odcień zbliżony do odcieni na ogonie.
Tryb życia.
O trybie życia wiadomo niewiele. Na pewno prowadzi nocny i samotniczy tryb życia, choć czasem tworzy grupy rodzinne składające się z matek i ich młodych. Nie jest zbyt terytorialny, zauważono, że grupy żyją obok siebie i nie zwalczają się, jeśli na danym obszarze pożywienia jest pod dostatkiem. Samice rodzą najczęściej między listopadem a styczniem, drugi miot pojawić się może w miesiącach letnich.
Odżywianie.
Żywi się owocami, krabami, jaszczurkami, żabami i owadami. Jest zatem wszystkożerny, ale pond 50% diety stanowią kraby. W porze deszczowej zjada więcej owoców i zielonych roślin, w porze suchej zwraca większą uwagę na kraby, jaszczurki i owady. Z powodu zamiłowania do skorupiaków szop przebywa najczęściej w pobliżu zbiorników wodnych.
Dane/wymiary.
- Długość: 58 – 82 cm
- Długość ogona: 23 – 26 cm
- Masa: 3 – 4 kg.
- Samce są o ok. 20% cięższe od samic.
Zagrożenia.
Gatunek jest zagrożony wyginięciem w stopniu krytycznym ze względu na mały obszar występowania, rozwój branży turystycznej na Wyspie Cozumel, jak również z powodu chorób i pasożytów przenoszonych przez koty domowe i psy.
Wielkość populacji szopa z Wyspy Cozumel wynosi jedynie około 250 – 300 sztuk.