AfrykaKotowateLwySsakiZwierzęta

Białe lwy

Białe lwy

Przez ludy afrykańskie uznawane za boskie, przez ludzi Zachodu traktowane jak wybryki natury, które nie powinny żyć na wolności. Ich wyjątkowość jest jednak kwestią oczywistą bez względu na wyznawane poglądy.

Czy białe lwy rzeczywiście są kalekami przyrody, których miejsce znajduje się w niewoli? A może biała sierść to rzeczywiście przejaw boskiego pierwiastka? Jakbyśmy na to nie patrzyli, z pewnością warto dowiedzieć się co nieco o lwach w kolorze blond 🙂

Białe lwy warto zestawić z białymi tygrysami oraz czarną panterą o których pisaliśmy już wcześniej.

Biały lew
Biały lew.

Białe lwy w stanie dzikim

Białe lwy nie są traktowane jako odrębny podgatunek. Uważa się jednak, że wraz z innymi lwami południowoafrykańskimi są odmianą lwa żyjącą na terenach Afryki Południowej, głównie w rejonie Timbavati, gdzie według tubylców spotykane są od wieków.

Białe lwy spotyka się również w wielu rezerwatach przyrody, głównie w RPA. Pierwsza udokumentowana obserwacja takiego osobnika na wolności pochodzi z roku 1938, ale po raz pierwszy białe lwy zwróciły publiczną uwagę w latach siedemdziesiątych XX wieku, po wydaniu książki Chrisa McBride’a pod tytułem: The White Lions of Timbavati („Białe lwy Timbavati”).

Do roku 2009, czyli do momentu ponownego wprowadzenia białych lwów do naturalnego środowiska sądzono, że nie mają one szans przetrwać w stanie dzikim. Prawdopodobnie z powodu tego poglądu większość białych osobników została zamknięta w ogrodach zoologicznych.

Do dzisiaj wielu krytyków uważa, że białych lwów nie powinno się wprowadzać do naturalnego ekosystemu, ponieważ w stanie dzikim będą one uskuteczniać kojarzenie krewniacze, do którego zostały przyzwyczajone w niewoli.

Biały lew
Białe lwy.

Czy białe lwy to albinosy?

Biała sierść lwa to nie objaw albinizmu (brak pigmentu w skórze, włosach i tęczówkach oczu), ale leucyzmu (niedobór ciemniejszych pigmentów w skórze i sierści, ale nie w tęczówkach oczu). Powodem występowania tego zaburzenia jest mutacja genu odpowiedzialnego również za albinizm, ale w przypadku leucyzmu jest to lżejsza postać tej mutacji.

Dlatego też nie wszystkie białe lwy są białe jak śnieg. Wiele osobników ma sierść i skórę w kolorze blond, kremowym i niemal czysto białym. Ponieważ mutacja ta nie wywołuje braku pigmentu w tęczówkach oczu, lwy te mają najczęściej oczy w kolorze bursztynu, piwa, złota, zdarzają także oczy niebieskoszare, zielone i szare (dzięki selektywnej hodowli w ogrodach zoologicznych spotyka się także białe lwy o niebieskich oczach). Poduszki łap i wargi również pokryte są pigmentem, co u albinosów nie nie ma racji bytu.

Biały lew
Biały lew.

Rozmnażanie

Ponieważ białe lwy są w wielu miejscach na świecie traktowane jako atrakcja turystyczna, są one często selektywnie hodowane w ogrodach zoologicznych i rezerwatach przyrody.

Aby zaplanować urodzenie białego lwiątka, trzeba doprowadzić do zjawiska chowu wsobnego, zwanego też kojarzeniem krewniaczym. Jest to zatem nic innego jak kojarzenie blisko spokrewnionych ze sobą osobników. Konsekwencją takich działań jest z kolei zjawisko depresji inbredowej – obniżenie witalności osobników powstałych z kojarzenia krewniaczego. Przejawia się ona w różnego rodzaju wadach genetycznych i fizycznych oraz w osłabionej płodności.

Pracownicy ogrodów zoologicznych nie są zbyt zadowoleni, kiedy biały lew krzyżuje się z lwem zwykłym. Obawiają się bowiem wygaśnięcia alleli odpowiedzialnych za niezwykły kolor sierści. Obawy te są jednak bezpodstawne, ponieważ gen wywołujący biały kolor futra i skóry jest recesywny. W związku z tym lwiątko mające białego i brązowego rodzica, jest nadal nosicielem genu bieli, zatem w przyszłości będzie mogło mieć białe potomstwo, o ile zostanie skrzyżowane z białym osobnikiem.

Biały lew
Biały lew.

Białe lwy w niewoli

  • Park Narodowy Krugera i Hluhluwe–iMfolozi, RPA – 3 mioty w roku 1979 w Parku Narodowym Krugera, 1 biały lew spotkany w rezerwacie Hluhluwe–iMfolozi
  • West Midland Safari Park, Anglia – w 2004 r. 4 białe osobniki (1 samiec i 3 samice) zostały przywiezione do angielskiego West Midland Safari Park. Są to jednocześnie jedyne białe lwy w Wielkiej Brytanii. W roku 2008 jedna z samic urodziła 4 białe młode. Pod koniec 2012 roku ogłoszono, że czworaczki te zostały sprzedane do japońskiego cyrku, choć wysłano je biznesmenowi Jimowi Clubbowi, właścicielowi ogrodu zoologicznego w Chipping Norton w hrabstwie Oxfordshire.
  • Ogród zoologiczny Lory, RPA – obecnie na jego terenie żyją 2 dorosłe białe lwy o imionach Daniel i Heidi. Są rodzicami 8 lwiątek: pierwsze 3 urodziły się w roku 2012, kolejnych 5 przyszło na świat rok później.
  • Ogród zoologiczny Jurques, Francja – w maju 2007 r. na świat przyszły 4 białe lwiątka, które musiały być karmione przez ludzi, ponieważ matka nie opiekowała się nimi odpowiednio.
  • Ogród zoologiczny w Belgradzie, Serbia – w tamtejszym ZOO znajduje się aż 12 białych lwów.
  • Ogród zoologiczny w Tbilisi, Gruzja – W grudniu 2013 roku na świat przyszły 4 białe lwy, kolejne 3 przyszły na świat w maju 2014 r.
  • Ogród zoologiczny Pafos, Cypr – w 2011 r. ZOO otrzymało 2 siedmiomiesięczne białe lwy.
  • Ogród zoologiczny na Węgrzech – właściciele prywatnego ZOO nabyli 2 młode białe lwy: samca i samicę.
  • Ogród zoologiczny Toronto, Kanada – w 2012 roku do kanadyjskiego ogrodu zoologicznego przywieziono 3 białe lwy.
  • Singapore Night Safari – ostatnio właściciele tego przybytku nabyli białego samca i samicę.
  • Królestwo Syjonu, Nowa Zelandia – nowozelandzkie sanktuarium dzikiej przyrody i ochrony lwów nabyło 6 samców i 4 samice białych lwów.
Biały lew
Białe lwy.

Białe lwy – ciekawostki

  • Rdzenni mieszkańcy Afryki uważają białe lwy za zwierzęta święte.
  • Wbrew powszechnej opinii, białe umaszczenie lwów nie wpływa negatywnie na ich życie w środowisku naturalnym. Według GWLPT (Global White Lion Protection Trust), białe osobniki wprowadzone na nowo do naturalnych ekosystemów potrafią sprawnie polować i rozmnażać się bez ingerencji człowieka.
  • Łacińska nazwa Panthera leo krugeri nie odnosi się wyłącznie do białych lwów. Stosowana jest ona w odniesieniu do wszystkich podgatunków lwów południowoafrykańskich, znajdujących się głównie w Parku narodowym Krugera i sąsiadujących z nim rezerwatach.
Biały lew
Małe, białe lwy…:)

Polecamy


Baza Dinozaurów

21 komentarzy

  1. Nie napisaliście,że białe lwy hodowane są także w ogrodzie zoologicznym w Borysewie.Kiedyś urodziły się trzy lewki a nie dawno dwa.

        1. Nie ma takiej prawidłowości. Można by było odnieść takie wrażenie, gdyż większość białych lwów jest hodowana i ma dobry dostęp do pożywienia, ale genetycznie predyspozycje do osiągania wzrostu mają podobne, jak lwy płowe.

  2. Białe lwy są z pewnością piękne i wyjątkowe, ale mimo wszystko nie jestem pewna, czy ich „odmienność” trochę nie utrudnia im życie na wolności. Szczególnie trapią mnie dwa problemy:

    1. Podobno lwice na swoich partnerów wybierają najchętniej lwy o gęstej i ciemnej grzywie. Czy to oznacza, że białe lwy mają mniejsze powodzenie u pań ? 😉

    2. Naturalna barwa futra lwów maskuje je podczas polowania. Człowiek łatwo wypatrzy odróżniającego się od otoczenia białego lwa z daleka. Czy ,,brak kamuflażu” ma wpływ na skuteczność polowania tych drapieżników?

    1. Ad. 1 Niezupełnie, pamiętajmy bowiem, że białe lwice obracają się w kręgu białych lwów.

      Ad. 2 Owszem – ich kamuflaż jest nieco słabszy. Niemniej te lwy nie są zupełnie białe, a raczej kremowo-piaskowe, co na sawannie nie jest wielką przeszkodą. Białe lwy zostały reintrodukowane (wprowadzone z powrotem do stanu dzikiego) ponownie dopiero w roku 2009, głównie zaś występują jednak w ogrodach zoologicznych. Jak pokazują obserwacje, nie mają problemów ze zdobywaniem pokarmu.

  3. Super te białe lwy, ale słyszałam że te lwy zabiły kilka miesięcy temu turystkę z USA.
    Przyjechała do Johannesburga, otworzyła okno żeby zrobić zdjęcie, no i nie miała szans. lew okazał się szybszy od niej. Podobne te lwy są karmione tylko raz w tygodniu, tylko w niedzielę. Ta turystka była tam w poniedziałek, czyli lwy jeszcze nie były głodne.
    Ciekawe czy nadal tam jeżdżą turyści? Myślę że dobrze będzie napisać do kogoś w RPA żeby się dowiedzieć. Może wyślę tam: Park Lwów

  4. Z ostatnich obserwacji – białe Lwy – samiec i samica znalazły również obserwacje w BioParku w Odessie – mają dość małą przestrzeń 🙁

    1. Na pewno w RPA. Miejsce nazywa się andBeyond Ngala Private Game Reserve. Lwy należą do stada Birmigham Pride. Samica ma rok, samiec 1,5 roku. Miejsce jest częścią wspomnianego wyżej Timbavati. Jeśli chcesz je zobaczyć codziennie od 15:00 na kanale youtube WildEarth jest pokazywane na żywo safari.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button