30 03 2017


Cymric – długowłosy kot bez ogona

Autor:

|

18 stycznia 2016

|

Edytowany: 18 stycznia 2016

|

0 komentarzy

|

Kategoria: Domowe / Koty / Ssaki / Zwierzęta

Cymric – długowłosy kot bez ogona

Cymric – długowłosy Manx

Rasa kota – charakterystyka

Bezogonowe koty o długiej sierści zaczęły rodzić się najpierw na Wyspie Man, a potem w Kanadzie. Swą nazwę zawdzięczają jednak miejscu, z którym nie mają nic wspólnego – Walii.

W Polsce i wielu innych krajach świata rasa ta spotykana jest rzadko. Największą popularnością cieszy się w Wielkiej Brytanii i Ameryce Północnej, a szkoda. Cymric z pewnością przypadłby do gustu wielu Europejczykom ze względu na swe przyjazne usposobienie „przyprawione” czujnością i potrzebą ochrony swych opiekunów.

Klasyfikacja FIFe

 • Kategoria III: Koty krótkowłose
 • Kod EMS: CYM
 • Inne nazwy: Manx długowłosy, Manx półdługowłosy
 • Pochodzenie: Wyspa Man, Kanada (program hodowlany)
Koty Cymric

Koty Cymric – nie wszystkie są pozbawione ogona

Historia rasy

Długowłose, bezogonowe koty zaczęły pojawiać się w połowie wieku XX wśród Manxów żyjących na Wyspie Man. Na początku hodowcy nie uznawali tej dziwnej odmiany za „prawdziwe” Manxy. Niektórzy z nich jednak zafascynowali się ciekawie wyglądającymi kociętami.

Pierwszym zarejestrowanym kotem nowej rasy był jednak osobnik z Kanady – tam również zaczęły rodzić się specyficzne Manxy. Miało to miejsce w latach ’60-tych XX wieku. Zainteresowani nimi hodowcy odkryli, że gen odpowiedzialny za długą sierść jest recesywny, a to z kolei oznacza, że aby podtrzymać tę cechę u Manxów, należy je krzyżować z rasami długowłosymi. Wprowadzenie innych kotów rasowych do programu hodowlanego pomogło rozszerzyć pulę genową i wzmocnić cechę charakterystyczną – długie futro. W ten oto sposób powstała oficjalna nowa rasa kota – Cymric.

Cymric niezbyt szybko zdobył popularność, musiało też upłynąć wiele lat, by federacje felinologiczne uznały go za pełnoprawną rasę. Choć zwrócono na niego uwagę już w latach ’20-tych XX w., a rasę opracowano w latach ’60-tych, aż do połowy lat ’70-tych nie zwracano na nią większej uwagi. Współcześnie Cymric jest najbardziej rozpowszechniony w Wielkiej Brytanii (nie uznaje się go tam jeszcze oficjalnie za odrębną rasę) i Ameryce Północnej (uznawany tam jest za długowłosą odmianę Manxa), ale nadal zaliczany jest do ras rzadkich.

Kot Cymric

Kot Cymric

Charakterystyka

Wygląd

Cymric to kot o okrągłej głowie wyposażonej w duże, okrągłe oczy. Ciało jest krępe i mocne, klatka piersiowa szeroka, zad krótki i szeroki, łapy przednie krótsze od tylnych. Kończyny tylne są dodatkowo wyposażone w mocne i długie mięśnie udowe, co nadaje kotu nieco króliczy wygląd.

Sierść kota jest długa, miękka, jedwabiście gładka. Składa się z dwóch warstw, a jej kolor może nabierać rozmaitych odcieni. Często spotyka się osobniki pręgowane, trójkolorowe i szylkretowe. Wokół szyi tworzy się kryza, na kończynach tylnych formują się portki. Na brzuchu natomiast sierść jest dłuższa, niż na innych częściach ciała. W uszach i między palcami mogą pojawiać się kępki włosów.

Poza długą sierścią, Cymric znany jest ze zredukowanego ogona. Nie wszystkie jednak osobniki są go całkowicie pozbawione. W obrębie rasy istnieje kilka typów:

 • longie – koty posiadające przeciętnej długości ogon
 • stumpie – osobniki o krótkich ogonach (3-4 cm)
 • rumpy – ogon jest w stanie szczątkowym
 • rumpyriser – w miejscu, gdzie powinien wyrastać ogon, widoczne jest wyraźne wgłębienie
Kot Cymric

Kot Cymric

Temperament

Od początku istnienia koty te świetnie sprawdzały się jako łowcy myszy. Dzisiaj cecha ta nie wygasła u kotów rasy Cymric, dlatego poza pięknym mruczkiem będziemy mieć w domu także pogromcę gryzoni. W związku z tym jedną z głównych cech charakteru tego kota jest czujność. Posiada osobowość stróża, który obserwuje otoczenie i reaguje warczeniem na intruza. Może nawet zaatakować, jeśli uzna, że dana sytuacja jest zagrażająca.

Poza ochroną opiekunów przed myszami, psami i innymi zagrożeniami, Cymric jest zwierzęciem bardzo łagodnym w stosunku do człowieka. Ma pogodne usposobienie i lubi czułości, dlatego potrzebuje bliskości. Często zdarza się, że spośród domowników „upatrzy sobie” jedną osobę, za którą będzie chodził jak cień. Będzie również chciał uczestniczyć w aktywnościach domowych.

Lubi spać na kolanach – jest to jego ulubione miejsce na popołudniową drzemkę. Jeżeli jednak w danej chwili nie może wejść na kolana opiekuna, kładzie się w miejscu, z którego będzie mógł mieć na niego oko.

Cymric reaguje kocimi odgłosami na słowa opiekunów. Można wręcz powiedzieć, że z nimi rozmawia.

Kot Cymric

Kot Cymric

Może być towarzyski

Jeżeli od początku będzie konfrontowany z wieloma ludźmi, stanie się bardzo towarzyski i gościnny. Miłych przybyszy witać będzie razem z właścicielem. Stosunkowo szybko przystosowuje się również do nowego domu i rodziny.

Z pewnością zatem Cymric to kot inteligentny, szybko uczący się i elastyczny psychicznie. Ma w sobie sporo psich cech – można go nauczyć chodzenia na smyczy, rzadziej niż inne koty ma lęki związane z jazdą samochodem. Szanuje także zasady, jakie zostaną mu przedstawione przez opiekunów.

Nie ma więc krnąbrnej natury, jak wiele innych mruczków. Jeżeli jednak np. zakażemy mu drapać kanapę, znajdźmy mu jakąś alternatywę, najlepiej w postaci własnego drapaka. Okazujmy mu również wdzięczność i miłość za współpracę oraz za to, jak bardzo opiekuje się nami.

Cymric to rasa bardzo pro ludzka, dlatego wymaga wiele uwagi i obecności właścicieli. Wybierz go więc tylko wtedy, gdy jesteś w stanie zagwarantować mu prawdziwą troskę.

Kot Cymric

Kot Cymric

Kondycja zdrowotna

W obrębie rasy spotyka się takie choroby jak:

 • Zapalanie kości ogonowej (u kotów ze zredukowanym ogonem)
 • Dystrofia i zmętnienie rogówki
 • Zespoły wad wrodzonych kręgosłupa, wynikające z jego zbytniego skrócenia. Ponadto wady układu moczowego i organów wewnętrznych, problemy z trawieniem.
Kot Cymric

Kot Cymric

Szczegółowe dane/wymiary

Kot rasy Cymric

 • Waga: 4-6 kg
 • Długość życia: 8-14 lat
 • Przeciętna cena: 300-700 USD
Kot Cymric

Kot Cymric

Cymric – ciekawostki

 • Nazwa rasy pochodzi od słowa Cymru, które jest walijską nazwą określającą mieszkańców Walii lub samą Walię. Powodem nadania akurat takiej nazwy była prawdopodobnie potrzeba stworzenia celtycko brzmiącego określenia rasy.
 • „Królicze” tylne kończyny przyczyniły się powstania mitu głoszącego, że Cymric to krzyżówka kota z królikiem (tzw. cabbit).
 • Koty tej rasy powoli dojrzewają – pełne rozmiary osiągają w ok. 5 roku życia.
 • Zespoły wad wrodzonych, wynikające z redukcji kręgów, dotykają ok. 20% kotów tej rasy, najczęściej typu rumpie i rumpie-riser. Pierwsze objawy takich schorzeń pojawiają się w ok. 4 miesiącu życia zwierzęcia.
Kot Cymric

Kot Cymric

Polecamy

____________________

Zwierzaki się ucieszą jeśli je polubiszDinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

TYGRYS SZABLOZĘBNY – SMILODON
Kozły śnieżne – rogaci władcy gór
Orang Pendek czyli niski człowiek
Bulmastif, bullmastiff
Mureny, murenowate (Muraenidae)
Panda mała, panda czerwona, pandka ruda
Koniki morskie, pławikoniki
Słoń indyjski (Elephas maximus)
Zaurozuch (Saurosuchus)
Kot amerykański curl długowłosy i krótkowłosy
Niedźwiedź himalajski, tybetański.
Wydry (Lutrinae) – sympatyczni myśliwi
Owczarek środkowoazjatycki
Tybetański niedźwiedź błękitny.
Nosorożec indyjski, pancerny
Nosacz, nosacz sundajski.
Tygrys – największy kot
Alaskan malamute
Mysz domowa (Mus musculus)
Orzeł czarny (Aquila verreauxii)
Największe i najcięższe wieloryby – TOP 10

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl