TRIBUTE TO DINOSAURS
Projekt jak sama nazwa wskazuje- „Tribute to Dinosaurs”- został zadedykowany- niesamowitym, fascynującym i wspaniałym zwierzętom jakie chodziły po naszej planecie jeszcze 66 milionów lat temu. To hołd oddany potędze, pięknu i chwale istotom, które zamieszkiwały ziemię przez co najmniej 165 milionów lat, chociaż dzisiaj zostały po nich już tylko kości to nawet one potrafią nas wprawić w podziw.
Tribute to Dinosaurs to ogromna baza danych zawierająca opisy wszystkich znanych nauce dinozaurów. Tego typu zbiór był moim celem od dawna, już kilkanaście lat temu podejmowałem się tego typu pracy, wreszcie na początku 2013 rodzaju pojawiła się pierwsza baza danych- Dinosauria w której udało mi się opisać wszystkie znane rodzaje dinozaurów. Baza jednak zawierała sporo błędów, dlatego zamiast poprawiać ją w połowie maja 2014 roku rozpocząłem pracę przy gigantycznym przedsięwzięciu jakim jest nowa baza – Tribute to Dinosaurs- tytuł został zmieniony albowiem Dinosauria II kojarzyłoby się nazbyt z znaną encyklopedią dinozaurów wydaną w 2004 roku. Różnica pomiędzy poprzednią bazą danych a obecną jest kolosalna, przede wszystkim Tribute to Dinosaurs zwiera opisy wszystkich gatunków z osobna a nie tylko rodzajów jak to było wcześniej.
Z uwagi na niesamowity ogrom informacji zawartych w nowej bazie danych, nie uniknione są możliwe błędy- wynikające czasem z własnych pomyłek, czasem zapewne z niedopatrzenia i przeoczenia, którejś z setek albo i tysięcy prac naukowych. Wierzę jednak, że dzięki ciągłym aktualizacjom w oparciu o nowe pojawiające się prace naukowe, w przyszłości liczba potencjalnych błędów będzie wyredukowana do minimum. Wierzę, że ukończenie bazy to pierwszy ogromny krok do przyszłości tej encyklopedii, albowiem o wiele łatwiej jest aktualizować poprawiać teraz bazę w oparciu o nowe prace, niż ja tworzyć.
- Taksonomia
W bazie znajduje się ogromna liczba ponad 2500 nazw dinozaurów. Wzorem powstania bazy jest lista dinozaurów utworzona przez George Olshevsky’ego, który na swojej stronie informuje, że wszystkie dinozaury znajdujące się na liście to nazwy, które zostały gdzieś opisane. Część zasadnicza zawiera opisy wszystkich dinozaurów z tej listy, ale w części dodatkowej można znaleźć więcej nazw, które nie są zawarte na liście (ich liczba jest potencjalnie nie określona, dlatego z uwagi na zachowanie kompletności bazy, część zasadnicza zawiera wyłącznie nazwy z Dinosaur Genera List).
W bazie z pewnością znajdują się wszystkie rodzaje z DGL , jednak z uwagi na ogromny bałagan taksonomiczny jaki powstał na przestrzeni wielu lat, jest możliwe, że któraś z nazw mogła zostać pominięta , jednak raczej nie ma możliwości by chodziło o jakikolwiek ważny gatunek, lub nawet nomen dubium czy nomen nudum nie będące zarówno synonimem. Natomiast możliwe, że została pominięta jakaś pewna kombinacja nazwy (w niektórych przypadkach dany gatunek przypisywano na przestrzeni lat do wielu rodzajów dlatego powstało wiele kombinacji nazw dla tego samego zwierzęcia).
Baza nie zwiera, także innych zwierząt, które początkowo zaliczano do dinozaurów, jednak później okazały się być czymś innym (tak samo w wypadku gatunków, np. nie wszystkie gatunki zaliczane do rodzaju Iguanodon są dinozaurami, dlatego baza ich nie zawiera).
Baza nie zawiera często także, tzw misspeling (z ang) czyli przekręconych nazw, o ile nie jest tak, że znajdują się one na Dinosaur Genera List.
- Rozmiary
Wszystkie wymiary dinozaurów w bazie są szacunkowe, często są to alometryczne obliczenia na podstawie pojedynczych kości, należy te dane traktować jako orientacyjne a nie twarde dane. Mimo to dołożyłem wszelkich starań by możliwie jak najlepiej oszacować wymiary. Jednak jak wiemy mowa jest o zwierzętach wymarłych dlatego nie ma żadnej pewności, że szacunki są prawdziwe.
- Etymologia
Etymologia wielu gatunków nie jest znana, czasem nawet autorzy nazw nie podali ich wyjaśnienia. Niektóre dane w bazie są własnymi tłumaczeniami z łaciny czy z greki lub bywają domyślne (jednak w takich wypadkach jest to zasugerowane bezpośrednio w danych).
- Daty i autorzy opisów
To wydawałoby się jedna z prostszych dziedzin, jednak nie do końca. W najbliższym czasie będę przeprowadzał rewizję z uwagi na to, żeby przynajmniej ujednolicić zapis- podane będą same nazwiska autorów.
- Miejsce odnalezienia szczątków i stratygrafia
Datowania wielu formacji są wysoce niepewne, dlatego nie wszystkie dane muszę być w 100% zgodne z prawdą, czasem wiek danej formacji szacuje się różnymi metodami i wyniki są inne. W poprzedniej bazie danych Dinosauria- podawałem dane z szacunkami w mln lat temu, jednak z uwagi na to, że w oparciu o nowsze badania dane na temat wieku poszczególnych pięter stratygrafii ulegają zmianom, a aktualizowanie całej bazy zajęłoby ogromnie dużo czasu, dlatego aktualizacji będzie ulegać tylko zakładka- Tabela Stratygraficzna a nie cała baza.
- Kladystyka/Klasyfikacja
To chyba najbardziej kontrowersyjna część. Paleontolodzy często nie są zgodni co do przynależności poszczególnych taksonów do danych kladów, dlatego jest tutaj możliwe najwięcej sprzeczności.
- Materiał Kopalny
Materiał kopalny będzie także rewidowany, niektóre dinozaury są bowiem opisane nieco bardziej szczegółowo a Inne mniej, jednak wynika to, też z faktu, że gdy liczba kości jest duża nie ma możliwości by zmieścić w bazie szczegółowy opis całego materiału.
Na koniec chciałbym jeszcze serdecznie podziękować wszystkim, którzy w jakimś stopniu pomogli w utworzeniu tego projektu, albo motywowali mnie do dalszej pracy (można sobie wyobrazić jak łatwo wpaść w monotonię i poddać się w przypadku tak gigantycznego projektu). Chciałbym szczególnie podziękować Tomaszowi Singerowi, za wspólne dyskusje i pomoc w niektórych kwestiach, podziękowania, także dla George Olshevsky’ego za utworzenie kompletnej listy z rodzajami dinozaurów. Podziękowania wielkie dla Rafała Skrzateka (Skreca) i Łukasza Czepińskiego (Dino) oraz innym osobom za wielokrotną pomoc w zdobyciu prac naukowych, do których wcześniej nie miałem dostępu. Podziękowania za konsultacje, rozmowy i pomoc dla M. Wedela, K. Carpentera, M. Mortimera i innych. Dziękuje wszystkim, którzy w jakimś stopniu pomogli.
Link do pobrania:
https://dinoanimals.pl/pliki/Baza_Dinozaurow.xlsx
Uwaga! Baza jest dokumentem programu Excel, będzie działać tylko w Microsoft Office 2007 lub nowszym, nie ma możliwości zapisania bazy w starszym dokumencie Excela 1997-2003 (a przynajmniej ja nie umiem, bo wyskakują błędy).
Wszelkie prawa zastrzeżone, zabrania się kopiowania części lub całości bazy, jak również tworzenia stron internetowych, blogów mających charakter odtwórczy bez zgody autora. Każde złamanie praw autorskich skończy się sprawą karną w sądzie przeciwko właścicielowi danej strony internetowej/bloga itp. Autor zastrzega sobie, także wyłączność na edytowanie i ciągłe aktualizację bazy w oparciu o nowe prace naukowe.
Podobne artykuły
„Salimosaurus” Następny artykuł:
Mit o Dreadnoughtus
Super praca – warto było czekać! Gratuluję i podziwiam!
Bardzo dziękuję, wierzę, że się przyda.
Zapraszam również na stronę bazy na facebooku 🙂
https://www.facebook.com/pages/Tribute-to-Dinosaurs/1458760547730707?fref=ts
Witam, mam pewien problem z „Tribute to dinosaurs”. Ta jakże wspaniała praca potrafi wczytywać się calutką godzinę. Wie ktoś może jak to rozwiązać?
Przepraszam, mam problem. tribute to dinosaurs wczytuje się calutką godzine. Jak to rozwiążac?
A jaki ma pan program? Bo takie coś może się dziać np w OpenOfficie, baza wymaga programu Microsoft Excel 2007 lub nowszy wtedy ładuje się w ułamku sekundy,
Dzięki za informację! Używałem Open Office, poszukam gdzieś do pobrania Excela 🙂
Gdzie można zdobyć Microsoft Excel?
Mógłby pan pomóc, nigdzie nie mogę pobrać Excela 🙁
Prawdę mówiąc ja kupiłem w sklepie office, może sobie pan pożyczyć od kogoś na pewno nie jeden znajomy ma.
Nie mam znajomych.
Widze, że zamurowało…
No to musi pan poszukać w internecie, albo kupić.
Aktualizacja!
Drobne zmiany, oraz dodano sporo nowych kombinacji nazw!
https://www.facebook.com/pages/Tribute-to-Dinosaurs/1458760547730707?fref=ts
Skąd się dowiadujesz o tym, gdy zostaje odkryty nowy gatunek dinozaura?
Mam kilka źródeł, generalnie sprawdzam wszystkie czasopisma naukowe, więc kiedy zostanie opublikowany nowy opis, od razu wiem tego samego dnia. Generalnie najlepiej sprawdzać na Dinosaur Mailing List (w google wpisz to) znajdziesz tam bieżące aktualizacje każdego dnia są wpisy praktycznie z linkami do prac naukowych. Jest wiele źródeł danych.
A dlaczego twoja lista nie zawiera Archaeopteryxa?
To akurat bardzo dobre pytanie… 😉 Otóż jak możesz przeczytać lista jest ustawiona według listy George Olshevskyego (Dinosaur Genera List- wpisz to w google to znajdziesz ją- aczkolwiek tam są same nazwy rodzajowe bez gatunków, moja jest bardziej rozbudowana). Jest tak dlatego aby zachować pewną kompletność bazy, to jest główne odniesienie. Natomiast mam też zakładkę osobną – taksony z poza dinosaur genera list. Archeopteryksa nie ma głównie z powodu tego, że należy do kladu Avialae- a moja baza skupia opisy jedynie nieptasich przedstawicieli kladu Dinosauria. Jednak możesz zauważyć, że w bazie znajduje się kilku przedstawicieli Avialae, ale to dlatego tylko właśnie, że są one na liście Olshevskyego… Podobnie jak np też przedstawiciele Silesauridae, którzy też nie należą do kladu Dinosauria. Generalnie może w przyszłości powinienem stworzyć osobną niezależną listę dinozaurów.