Y.REX PIĘKNY UPIERZONY DESPOTA Z CHIN:
Yutyrannus huali to 9 metrowy drapieżny krewniak mocarnego T.rexa, i zarazem największy opierzony dinozaur występujący we wczesnej kredzie na terenach dzisiejszej Azji.
KLASYFIKACJA:
Domena: eukarionty Nadrząd: dinozaury
Królestwo: zwierzęta Rząd: dinozaury gadziomiednicze
Typ: strunowce Podrząd: teropody
Podtyp: kręgowce Nadrodzina: tyranozauroidy
Gromada: zauropsydy Rodzaj: Yutyrannus
Podgromada: diapsydy Gatunek: Y.huali
Wizualizacja przedstawiająca Yutyrannusa huali.
NAZWA:
Nazwa Yutyrannus jest kombinacją mandaryńskiego yu-pióra/upierzenie oraz łacińskiego tyrannus-tyran. Owa nazwa została nadana w 2012 r. przez chińskiego paleontologa Xu Xinga.
DATOWANIE I WYSTĘPOWANIE:
Chiny- Liaoning ( formacja Yixian ) 125-122 mln lat temu- wczesna kreda ( apt ).
CHARAKTERYSTYKA:
Dorosły osobnik osiągał masę ok. 1500 kg, 2,7 metra wysokości oraz 9 metrową długość ciała z czego na czaszkę przypadało 90 cm.
UPIERZONY TYRANOZAUR:
Yutyrannus jest przykładem tyranozaura posiadającego pióra ( u każdego z dotychczas odnalezionych okazów zachowały się pióra pokrywające inną część ciała, co sugeruje, że za życia całe zwierzę było opierzone, choć nie wyklucza się tezy, iż mogły one pokrywać tylko dany obszar ciała), choć nie jest to pierwszy lub jedyny znany tyranozaur, który je posiadał, jak niektóre doniesienia medialne twierdziły w czasie jego odkrycia.
Same pióra najprawdopodobniej były proste w konstrukcji i zapewniały izolację ze względu na to, że w dzisiejszej prowincji Liaoning we wczesnej kredzie roczna temperatura wynosiła 10°C, natomiast w późnej kredzie było to już 18°C, mogły one też pełnić rolę potencjalnego ”wabika” w czasie okresu godowego.
Odkrycie Yutyrannusa poruszyło kwestię tego czy wszystkie tyranozauroidy były upierzone, jednak przeprowadzone badania nad odciskami skóry owych wykluczyły upierzenie u wszystkich tyranozaurów. Obecnie Yutyrannusa należy traktować jako największego pierzastego dinozaura, 40 razy cięższego niż poprzedni posiadacz owego rekordu terizinozauroid Beipiaosaurus.
ŻYCIE STADNE/TECHNIKA ŁOWIECKA:
Yutyrannus zwrócił nie tylko uwagę na duże opierzone dinozaury, ale także na inne pytania dotyczące zachowania tyranozaurów, w szczególności czy polowały one grupowo i czy tworzyły stada. Fakt, że dwa młodociane osobniki zostały znalezione z dorosłymi, udzielają poparcia temu ostatniemu pytaniu, a nie po raz pierwszy stwierdzono, że nastoletnie okazy przebywały w pobliżu dorosłych.
Niektórzy paleontolodzy uważają, że tyranozaury mogły tworzyć mieszane grupy, w których mniejsze szybsze osobniki młodociane prowadziły ofiarę ku szczękom dorosłych silniejszych i agresywniejszych dorosłych, które były w stanie sprawniej uśmiercić zdobycz.
Inni jednak stawiają hipotezę, że mogły być podobne do dzisiejszych smoków komodo: ranić a nawet zabijać się nawzajem w konkurencji terytorialnej jak i występującej na niej zwierzynie stanowiącej pożywienie.
Stado Yutyrannus (dwa osobniki młodociane i osobnik dorosły) przedstawione w serialu dokumentalnym – Life on Earth: A New Prehistory.
INNY NIŻ WSZYSTKIE:
Yutyrannus uważany jest za bazalnego tyranozauroida, cechą to ujawniającą jest arktometatarsalna budowa stopy. Oznacza to, że Yutyrannus nie posiada specjalnie przystosowanego palca środkowego, który pomagał podtrzymywać ciężar ciała i absorbować naprężenia podczas szybkiego biegu.
Yutyrannus miał również trzy palce, nie dwa jak formy późnych kredowych tyranozaurów takich jak np. Tyrannosaurus rex i Tarbosaurus bataar. W porównaniu z innymi podstawowymi tyranozauroidami Yutyrannus jest bardziej zaawansowany niż Guanlong, tak że znany z Chin, ale nie tak zaawansowany, jak europejski Eotyranus. Oprócz piór cechą charakterystyczną Yutyrannusa jest grzebień kostny biegnący przez środek czaszki.
Szkielet Yutyrannusa huali znajdujący się w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej.
Podobne artykuły
MICRORAPTOR Następny artykuł:
TARCHIA GIGANTEA
Blog się naprawdę fajnie rozkręca. Kolejny interesujący i fajnie zilustrowany artykuł. Gratuluję! Przy okazji Wesołych Świąt!
Tak szybko kolejny artykuł? no wariat… 🙂
Super, tyranozaur z piórami, czad :)!