Dinozaury

Tribute to Dinosaurs – aktualizacja bazy Październik 2020


Baza dinozaurów październik 2020

W najnowszej aktualizacji pojawiają się 4 nowe nazwy.

Narindasaurus thevenini to przedstawiciel Turiasauria z Madagaskaru. Dinozaur ten był niewielkim zauropodem który żył w środkowej jurze i prawdopodobnie koegzystował między innymi z innym zauropodem- Lapparentosaurus.

Dosłownie chyba jeden dzień po wrześniowej aktualizacji gdzie pisałem, że w niedługim czasie będzie praca na temat Vectaerovenator został on formalnie opisany dlatego jest już jako ważny takson w bazie.

Opisano także bazalnego przedstawiciela Ornithopoda a mianowicie- Changmiania liaoningensis . Odnaleziono 2 niemal kompletne i idealnie zachowane szkielety, przez co jest to niezwykle interesujące odkrycie. Osobnik holotypowy nie był duży mierzył 117 cm długości. Okazy te zostały odnalezione w naturalnych pozycjach i prawdopodobnie mogły zostać przysypane żywcem w swoich norach.

W Mongolii w prowincji Ömnögovi odnaleziono także małego przedstawiciela Neoceratopsia. Nazwa dinozaura to Beg Tse na cześć przedbuddyjskiego boga Mongołów. Szczątki pochodziły z wczesnokredowej formacji Ulaanoosh i zawierały czaszkę oraz fragmenty szkieletu.

Do bazy dodano także Daspletosaurus degrootorum jest to nowa kombinacja zaproponowana dla Thanatotheristes degrootorum. Autorzy pracy uważają bowiem że różnice pomiędzy tymi dinozaurami są tylko na poziomie gatunkowym a nie rodzajowym.

Zakończona została także rewizja rozmiarów zauropodów. Aktualnie zdecydowana większość szacunków pochodzi z nowo wydanej, genialnej książki Encyclopedia of Dinosaurs – The Sauropods (tytuł wersji amerykańskiej nieco inny). Ksiązka opiera dane na najlepszych wolumetrycznych metodach szacowania rozmiarów dinozaurów.

 

 

 

 

W najnowszej odsłonie bazy został też nieco poprawiony jej wygląd estetyczny.

Podsumowanie:

  • 4 nowe nazwy w bazie
  • ukończona rewizje zauropodów (rozmiarów)
  • Lekko poprawiony wygląd bazy.

Prawa autorskie / Copyright

Udostępniona baza może być wykorzystywana jedynie na użytek prywatny, nie może być w jakiejkolwiek formie udostępniana ani publikowana. Autor zastrzega sobie także wyłączność na edytowanie i ciągłą aktualizację bazy w oparciu o nowe prace naukowe.

The shared database may be used only for private use, may not be shared or published in any form. The author also reserves the exclusive right to edit and constantly update the database based on new scientific papers.

Baza dinozaurów do pobrania

Link do pobrania bazy:

7 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button