Dinozaury

Tribute to Dinosaurs – aktualizacja bazy Lipiec 2020


Baza dinozaurów lipiec 2020

W najnowszej aktualizacji mamy sporo zmian. Pojawia się kilka nowych dinozaurów. W ostatnim tygodniu opisano dwóch nowych przedstawicieli Sauropodiformes- Schleitheimia schutzi z Szwajcarii oraz Irisosaurus yimenensis z Chin. Pierwszy dinozaur to szczątki co najmniej jednego osobnika, pochodzące z formacji Klettgau znajdującej się w szwajcarskim kantonie Schaffhausen. Pozostałości są datowane na najpóźniejszy Noryk (Późny Trias). Drugi dinozaur to mierzący prawdodobnie około 5,7 m długości okaz z chińskiej prowincji Yunnan odnaleziony w formacji Fengjiahe. Odnaleziono fragmentaryczny szkielet, zawierający między innymi kości kończyn przednich.

Rekonstrukcja Irisosaurus yimenensis.

W bazie już nieco wcześniej znajdowały się nazwy dwóch ceratopsów –Navajoceratops sullivani i Terminocavus sealeyi jednak dopiero teraz zostały formalnie opisane i figurują już jako ważne taksony. Obydwa gatunki pochodzą z formacji Kirtland znajdującej się w stanie Utah. Navajoceratops sullivani znany jest tylko z niektórych fragmentów czaszki. Jak pewnie niektórzy z was się domyślają, nazwa tego dinozaura pochodzi od Indian Navajo. Szczątki Terminocavus sealeyi to także fragmenty czaszki ale oprócz tego zachowała się częściowa kość krzyżowa i fragmenty kręgów. Oba dinozaury rogate były kiedyś indentyfikowane jako należące do lub blisko spokrewnione z Pentaceratops.

W bazie pojawił się także Pachysuchus imperfectus który prawdopodobnie w wyniku przeoczenia oraz tego, że nie było go na takich listach jak Dinosaur Genera List, Paleofile itd jako dinozaura został pominięty. Sytuacja była o tyle skomplikowana, że kiedyś ten gatunek został błędnie zidentyfikowany a za dinozaura uznano go dopiero później. Jest to duży, mierzący prawdopodobnie ponad 10 m długości przedstawiciel Sauropodomorpha pochodzący z słynnej formacji Lufeng w Chinach. Odnaleziono tylko niekompletną czaszkę tego dinozaura.

Dodany został także „Oharasisaurus” jest to nieformalna nazwa dla zauropoda, być może przedstawiciela Euhelopodidae z Japoni. Odnaleziono tylko jeden ząb.

W bazie pojawia się, także kolejny japoński zauropod, również nie opisany formalnie- „Tobasaurus” chodzi o dużego mierzącego niemal 20 metrów długości przedstawiciela Euhelopodidae. Zauropod pochodzi z wczesnej Kredy z warstw grupy Matsuo. W przeciwieństwie do poprzedniego wspomnianego wyżej zauropoda, ten znany jest z niekompletnego szkieletu, zawierającego głównie kości kończyn i zapewne ma duże szanse, że doczeka się kiedyś oficjalnej nazwy.

Na zdjęciu kość udowa „Tobasaurus”.

W lipcowej wersji zaktualizowałem materiał kopalny Rahonavis ostromi, w oparciu o nową pracę, do tego doszło kilka różnych drobnych poprawek.

Największa rewizja dotyczyła zauropodów, zaktualizowałem dane na temat większości szacunków ich rozmiarów. Wszystkie niemal pochodzą z nowej jeszcze nie wydanej książki Dinosaur Facts and Figures: The Sauropods other Sauropodomorphs, kiedy książka zostanie wydana zrewiduję do końca wszystkie zauropody. Autorzy publikacji używają tutaj najbardziej wiarygodnych metod wolumetrycznych, dlatego są to bardzo precyzyjne szacunki (oczywiście na tyle ile można szacować rozmiary wymarłych zwierząt, znanych często z niekompletnych szkieletów…). Tylko niektóre szacunki w bazie nieco odbiegają od tych z nowej książki, przykładem może być Ruyangosaurus giganteus, gdzie jako największy okaz, uznany został holotyp, jednak w rzeczywistości opisane później szczątki sugerują większe rozmiary dla tego dinozaura.

Podsumowanie

  • 5 nowych ważnych dinozaurów w bazie (2 były wcześniej jako nieważne, 1 zapomniany takson, 2 całkiem nowe).
  • 2 nowe nieważne dinozaury w bazie
  • Duża rewizja rozmiarów zauropodów (jeszcze nieukończona).
  • Drobne poprawki błędów itd.

Prawa autorskie / Copyright

Udostępniona baza może być wykorzystywana jedynie na użytek prywatny, nie może być w jakiejkolwiek formie udostępniana ani publikowana. Autor zastrzega sobie także wyłączność na edytowanie i ciągłą aktualizację bazy w oparciu o nowe prace naukowe.

The shared database may be used only for private use, may not be shared or published in any form. The author also reserves the exclusive right to edit and constantly update the database based on new scientific papers.

Baza dinozaurów do pobrania

Link do pobrania bazy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button