Dinozaury

Tribute to Dinosaurs – aktualizacja bazy Listopad 2020


Baza dinozaurów listopad 2020

W najnowszej aktualizacji dodano kilka nowych dinozaurów. Oksoko avarsan to przedstawiciel Oviraptoridae poznany z kilku szkieletów w tym niemal kompletnych. Szczątki pochodzą z Mongolii z słynnej formacji Nemegt.

Opisano także 2 przedstawicieli Abelisauridae jednego z Argentyny a drugiego z Brazylii, są to Niebla antigua i Spectrovenator ragei . Nazwa tego pierwszego pochodzi z hiszpańskiego i oznacza mgłę. Był to niewielkich rozmiarów teropod który zył na terenach dzisiejszej prowincji Rio Negro. Spectrovenator był natomiast małych rozmiarów teropodem, pochodził z wczesnej kredy i jest pierwszym przedstawicielem swojej rodziny z tamtego okresu u którego odnaleziono tak dobrze zachowaną czaszkę.

Opisano także 2 przedstawicieli Lithostrotia spokrewnionych z Aeolosaurus są to Bravasaurus arrierosorum Panutitan loughlini. Oba pochodzą z tej samej formacji skalnej z argentyńskiej prowinci La Rioja, oba nie osiągały zbyt dużych rozmiarów, mimo że autorzy podawają, że Panutitan był sporo większy od Bravasaurus to pomiary kości znajdujące się w pracy tego nie sugerują.

Opisano także szczątki pierwszego definitywnego przedstawiciela Hadrosauridae z Afryki- Ajnabia odysseus. Jest to o tyle zaskakujące odkrycie bo nie wiadomo w 100% w jaki sposób mógł on się tam dostać, Afryka była wówczas oddzielona wodą od reszty świata.

Poprawiona klasyfikacja Lithostrotia i wiele innych mniejszych zmian.

Prawa autorskie / Copyright

Udostępniona baza może być wykorzystywana jedynie na użytek prywatny, nie może być w jakiejkolwiek formie udostępniana ani publikowana. Autor zastrzega sobie także wyłączność na edytowanie i ciągłą aktualizację bazy w oparciu o nowe prace naukowe.

The shared database may be used only for private use, may not be shared or published in any form. The author also reserves the exclusive right to edit and constantly update the database based on new scientific papers.

Baza dinozaurów do pobrania

Link do pobrania bazy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button