Niedźwiedź Pizzly/ Grolar/ Nanulak – Wyjątkowy przedstawiciel niedźwiedziowatych będący krzyżówką niedźwiedzia brunatnego i polarnego. W odróżnieniu od legrysów (krzyżówki lwa i tygrysicy) pizzly występuje na wolności.
Klasyfikacja:
-Królestwo: Zwierzęta
-Gromada: Ssaki
-Podgromada: Żyworodne
-Rodzina: Niedźwiedziowate
-Rodzaj: Niedźwiedź
-Gatunek: Niedźwiedź brunatny/ polarny
Występowanie:
Czysto teoretycznie mogą żyć we wszelkich miejscach gdzie niedźwiedzie polarne i grizzly mogą się spotkać, w praktyce jednak zostało potwierdzone 8 przypadków „spotkania” hybryd. Poszczególne osobniki występowały na Wyspie Banksa, Wyspie Wiktorii, a nawet na zachodniej części wybrzeża Zatoki Hudsona. Pizzly doskonale sobie radzą w środowisku występowania obydwu rodziców. Wraz z postępem nauki i badań nad genomem niedźwiedzi, naukowcy uważają iż Pra-Grolary mogły się pojawiać już w czasach Plejstocenu.
Charakterystyka:
Wygląd:
Z wyglądu przypomina obojga rodziców. Futro w większości jest białe, lecz w okolicach oczu, pyska, grzbietu i nóg porasta ciemniejsza sierść. Włos jest dłuższy od tego grizzly, ale krótszy od polarnego, posiada właściwości obydwu gatunków. Podobna sprawa jest z pazurami. Te mogą służyć zarówno do chodzenia po lodzie niczym u niedźwiedzia polarnego, jak i do kopania w ziemi niczym u grizzly. Oprócz tego od niedźwiedzi brunatnych odziedziczyły: większą głowie i budowę barków, z kolei od drugiej strony uzyskały: owłosione podeszwy stóp i dłuższą szyję.
Dieta i sposób zachowania:
Zachowaniem przypominają raczej niedźwiedzie polarne. Ich sposób poruszania się i leżenia jest charakterystyczny dla „polarczyków”. Ze względu na to iż osobniki zaobserwowano w zimę, kiedy niedźwiedzie brunatne hibernują oraz pełny brzuch u jednego z osobników, który w trakcie tej pory roku ciężko byłoby napełnić pokarmem roślinnym, możemy przypuszczać iż ich dieta składa się przede wszystkim z mięsa fok. Jak jednak wygląda ich dieta w trakcie lata? Póki co możemy tylko zgadywać. Być może wtedy dietą bardziej przypominają wszystkożerne grizzly?
Rozmnażanie:
Zaobserwowano również hybrydy drugiej generacji, dzięki czemu wiemy że przynajmniej jedna z płci potomstwa zachowuje płodność. Dokładnego czasu ciąży hybrydy nie znamy, jest on jednak pewnie podobny do niedźwiedzi polarnych i grizzly.
Rozmiary:
Rozmiarami stanowią coś pomiędzy niedźwiedziem brunatnym i polarnym. Zaobserwowane osobniki były większe od tych pierwszych ale mniejsze od drugich.
Ciekawostki:
-Pierwszego osobnika zastrzelono w 2006r. Historia ta została przedstawiona w jednym z odcinków serialu: „Kryminalne zagadki ze świata zwierząt”.
– Wszystkie nazwy tego niedźwiedzia są połączeniem nazw gatunkowych grizzly i niedźwiedzia polarnego: Pizzly ( Polar+Grizzly), Grolar (Grizzly+Polar), Nanulak (Nanuk – w języku inuitów niedźwiedź polarny i Aklak – niedźwiedź grizzly).
-Uważa się iż wraz z topnieniem pokrywy lodowej hybrydyzacja obydwu gatunków będzie coraz częstszym zjawiskiem.
Podobne artykuły
Tygrys balijski Następny artykuł:
Nie wie działem że takie hybrydy istnieja na wiolności. Ale super.
A ten niedźwiedź na drugim zdjęciu, to żywy jest, czy nie?
Martwy. Został zabity przez myśliwego, który polował na niedźwiedzia polarnego.
chyba żywy
Ale to jest ciekawe, że tak różne gatunki mają się ku sobie.
Różne gatunki ludzi też 🙂
@Hehe – nie ma czegoś takiego jak różne gatunki ludzi (przynajmniej na płaszczyźnie biologicznej). Są różne rasy.
Pozdrawiam i życzę miłego dnia.
Takie hybrydy są fascynujące?