MENU

by • 11 stycznia 2016 • Gady-małe smoki8 komentarzy3048

CO SMOKI LUBIĄ -[12]

Co lubią??
Ooo, lubień mają dużo, a najbardziej to od czasu do czasu po prostu się rozerwać! No może nie dosłownie…
Jako okrutne i krwiożercze bestie odznaczają się swoistym poczuciem humoru- a rozrywki lubią proste, a ściślej mówiąc prostackie!
Ulubiona to straszenie! A właściwie STRASZENIE, bo smok wkłada dużo wysiłku w przygotowania do wspaniałego końcowego efektu.

Straszenie jako rozrywka jest łatwo dostępne w każdej dogodnej dla smoka chwili, a obiektem są zwykle pasące się spokojnie czterokopytne typu krowa. Przekonane niesłusznie że są poza zasięgiem wrogiej działalności smoka- a tym samym mało ostrożne i mało czujne….

Gdy nadejdzie straszna godzina kiedy smok postanowi się zabawić, zaczyna zwykle od skradania się na smoczych paluszkach (paluszkach…ha ha ), mając jako osłonę nie spalone przez nieuwagę do tej pory drzewa, rosnące przy jakimś większym pastwisku, które to pastwisko zapewnia duuużo obiektów do straszenia.

Następny ruch to ciche i wolne rozwinięcie smoczych skrzydeł, a wreszcie nagłe zerwanie się do lotu z jednoczesnym przetrenowanym wcześniej rykiem.
Śmiertelnie przerażone czterokopytne rzucają się do panicznej ucieczki , gonione na wszystkie strony świata przez zachwyconego smoka, ćwiczącego przy okazji nagłe zwroty, beczki i loty ślizgowe, czy inne sztuczki akrobatyczne.

Przegoniwszy czterokopytne i naśmiawszy się aż do kaszlu z kłębami dymu- zadowolony smok może wrócić na swoje wzgórze czy na stos złota i kosztowności z poczuciem, że się wyszalał a przy okazji przewietrzył skrzydła.

Tak jest oczywiście w bajkach, a jak jest naprawdę?Tak naprawdę małe smoki- czyli jaszczurki- mają podobne poczucie humoru, co ich krewni z bajek. Czyli rozrywki proste- a ulubione to chowanie się w czasie częstych przebieżek po pokoju- w trudno  dostępne miejsca i obserwowanie z tego ukrycia jak człowiekowaty w panice przeszukuje kolejne puste kryjówki.
Czasem kryjówka jest dawno odkryta, ale atrakcyjna przez swoją niedostępność i wydobycie z niej smoka łączy się z przesuwaniem mebli ….
Dodatkowo smok zrobi absolutnie wszystko, żeby wydobycie go na światło dzienne maksymalnie utrudnić, bo przecież nie wiadomo kiedy zdarzy się następna okazja do tej wspaniałej zabawy.

Tak właśnie robi wspaniały legwan Hugo, smok naszej koleżanki Jaguś:))
Jego ulubiona kryjówka mieści się za sofą i zawsze chytrze wykorzysta chwilę nieuwagi Jagusi, żeby się pod nią wcisnąć.
Sofa jest trudna do ruszenia, a wyciągnięcie legwana jeszcze bardziej, zwłaszcza że wbija pazurki w co się da, stroszy podstępnie kolce zwiększając swoją objętość i skutecznie klinując się w akcie desperacji między sofą a ścianą.

Jaguś- jego opiekunka, wyczerpawszy wszystkie łagodne środki perswazji rezygnuje z polubownego załatwienia sprawy i pomagając sobie słowami powszechnie przez jaszczurki uważanymi za obraźliwe- typu „ty cholero” lub „ty paskudny mały draniu” i wielu innych- pokonuje wreszcie opór pazurów i kolców i smok ląduje w terrarium.
A Jaguś obiecuje w/w cholerze i paskudnemu draniowi, że jego noga w życiu wolności NIE ZOBACZY !!
Obietnica jest trwała do następnego razu, kiedy to mądry Hugo wyprosi ten następny raz słodkimi minkami i przymilnym drapaniem w szybkę terrarium:))

Podobne artykuły

8 odpowiedzi do: "CO SMOKI LUBIĄ -[12]"

 1. Anna napisał(a):

  Ewo, jak odbierasz inteligencję smoków (jaszczurek, gadów). Czy da się u nich zaobserwować przejawy empatii, czy coś w tym rodzaju? Czy rozpoznają właściciela, ludzi?

  • ewanm napisał(a):

   Aniu już dawno stwierdziłam że nasze jaszczurki to nie są głupie gady!
   Mam mnóstwo przykładów na to ze ROZPOZNAJĄ opiekuna, że go darzą zaufaniem-o ile na to zasługuje oczywiście. Moja agama brodata-nieodżałowana Gamcia była najlepszym przykładem. Była…bo już nie żyje moja słodka królewna…
   Pół Polski ją znało i jej przygody, jej zachowania…Jest nawet w jakiejś grze komputerowej:))Muszę kiedyś o tym napisać!
   Teraz na naszej stronie jest opis zachowań waranów. Waran po zjedzeniu jakiegoś posiłku zwymiotował i już NIGDY WIĘCEJ nie chciał tego zjeść. Skojarzył przyczynę ze skutkiem!:))
   Gady są cudowne NAPRAWDĘ tylko trzeba je dobrze poznać i rozumieć ich reakcje.A ty masz jakiegoś gada Aniu?:))

   • Anna napisał(a):

    Nie mam żadnego gada 🙂 Ciekawiło mnie po prostu czy stereotypowe opinie są prawdziwe, czy też gady mają w sobie coś więcej.

 2. Wiktor napisał(a):

  A co za gula z boku na szyi? To normalne, czy coś nie tak z tą jaszczurka na zdjęciu?

  • ewanm napisał(a):

   Tak właśnie dokładnie wyglądają dorosłe legwany, przepiękne są!

   • Wiktor napisał(a):

    Ale wiadomo co to jest?

    • ewanm napisał(a):

     Wiktorze-tak jak powiedział mi dokładnie mój kolega ze strony o gadach Kymon- są to łuski policzkowe. Służą do odstraszania potencjalnego przeciwnika. Przestraszony czy wkurzony legwan może tak napiąć fałd skórny, który ma pod brodą, że te łuski powiększają się i wyglądają jak ogromne oczy. A wiadomo, że ogromne oczy to ogromny zwierz-więc jest to metoda skuteczna.

 3. Wiktor napisał(a):

  Dziękuję za odpowiedź w kwestii łusek policzkowych. Po prostu wygląda to intrygująco i pewnie rzeczywiście działa odstraszająco na inne zwierzęta. Smok z dużymi oczami. Jeszcze raz dzięki i czekam na następny wpis o kolorowych smokach 🙂

Dodaj komentarz

Pokaż, że jesteś człowiekiem *

DinoAnimals.pl - Dinozaury, animals, świat zwierząt i roślin