Dinozaury

Tribute to Dinosaurs – aktualizacja bazy Wrzesień 2020


Baza dinozaurów wrzesień 2020

W najnowszej aktualizacji dodano aż 16 dinozaurów. Wynika to z tego że opublikowane w sierpniu nowe badania umieściły Silesauridae w Dinosauria, innymi słowy silezaury są uznanwane za należące do dinozaurów. Pojawiły się zatem one wszystkie czyli 12 gatunków plus jeden synonim. Dodatkowo do bazy został dodany także Saltopus elginensis który w tamtej analizie został uznany za dinozaura.

Zrobiłem także rewizje kladu Pennoraptora w oparciu o nową pracę, np Balaur bondoc ponownie został zaliczony do Dromaeosauridae, bo w wielu wcześniejszych analizach był uważany za przedstawiciela Avialae, dlatego teoretycznie nie powinien być w bazie ale był ze względu na niepewność. Praca ta znów wyrzuciła do Avialae dinozaury takie jak Anchiornis, Aurornis itp, ze względu na ich nie jednoznaczną pozycję systematyczną w badaniach, zostawiłem je w bazie.

Do bazy został dodany także Sinankylosaurus zhuchengensis przedstawiciel Ankylosauria który znany jest tylko z prawej kości biodrowej.

Dodano także „Vectaerovenator inopinatus” który narazie jest jako nomen nudum bo nie został jeszcze formalnie opisany, ale opis prawdopodobnie ukaże się niedługo. Teropod ten jest prawdopodobnie wyjątkowy bo podobnie jak w 2008 roku u Aerosteon, stwierdzono u niego występowania tzw. Air Sack czyli „worków powietrznych” które znane są w przyrodzie poza tymi przypadkami jedynie wśród przedstawicieli Neornithes (ptaków) co jest jednym z dowodów na to, że dinozaury posiadały ptasi układ oddechowy, a ten jest znacznie wydjniejszy od układu oddechowego ssaków ( w tym ludzi).

W bazie pojawiła się też nowa zakładka, ułatwi ona korzystanie. Znajdziecie tam dokładny opis wspólczynnika ESR, czym jest i co oznacza dany parametr. Oprócz tego powstał opis (zaczerpnięty z Dinosaur Genera List- Georga Olshevsky’ego) najróżniejszych rodzajów nazw jak nomen dubium czy nomen nudum.

Podsumowanie

  • 16 nowych dinozaurów w bazie (w tym 2 całkiem nowe)
  • nowa zakładka z opisami
  • Rewizja Pennoraptora i Silesauridae

Prawa autorskie / Copyright

Udostępniona baza może być wykorzystywana jedynie na użytek prywatny, nie może być w jakiejkolwiek formie udostępniana ani publikowana. Autor zastrzega sobie także wyłączność na edytowanie i ciągłą aktualizację bazy w oparciu o nowe prace naukowe.

The shared database may be used only for private use, may not be shared or published in any form. The author also reserves the exclusive right to edit and constantly update the database based on new scientific papers.

Baza dinozaurów do pobrania

Link do pobrania bazy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button