Dinozaury

Baza wszystkich dinozaurów


Baza wszystkich dinozaurów – 2886 gatunków

Skompletowanie bazy zawierającej wszystkie dinozaury było moim celem od dawna. W zasadzie pasja zaczęła się już w wieku 5 lat, później w roku 1996 otrzymałem książkę o dinozaurach w której była wzmianka o tym, że znamy 600 gatunków dinozaurów. Wówczas zastanawiałem się jakie one są, jakie są ich nazwy, czy istnieje jakaś książka która zawiera wszystkie znane dinozaury?

Historia powstania bazy dinozaurów

W książkach które kupowałem nigdy nie było ich więcej niż 100-150. Po raz pierwszy w miarę ich kompletną listę zdobyłem w roku 2000 na podstawie komputerowej encyklopedii, była ona bardzo prosta ale w środku znajdowały się krótkie opisy prawdopodobnie niemal wszystkich znanych wówczas nauce dinozaurów. Rok później natrafiłem w internecie na stronę George Olshevsky’ego na której znajdowały się wszystkie nazwy rodzajowe nie ptasich dinozaurów.

W tamtym czasie rozpoczynałem próby opisania dinozaurów w bazie, szukałem informacji o danych gatunkach itd. Moim celem było stworzenie czegoś co będzie dla mnie źródłem informacji o wszystkich znanych dinozaurach. Jedna z takich baz nad którą pracowałem zniknęła wraz z uszkodzeniem dysku twardego (zawierała może około 60% rodzajów dinozaurów). Lata później w roku 2012 zacząłem pracę nad kolejną bazą i to ona w roku 2013 została jako pierwsza ukończona. Posiadała co prawda wiele błędów i nieaktualnych informacji ale była czymś o czym marzyłem od dziecka, choć wiedziałem wtedy, że to jeszcze nie to.

W roku 2014 powstała pierwsza odsłona Tribute to Dinosaurs, była to baza która zawierała nie tylko wszystkie rodzaje ale także i gatunki opisane każdy z osobna. Nad tą bazą spędziłem wiele godzin. Starałem się ją aktualizować przez kolejne lata najlepiej jak się dało i na tyle ile pozwalał mi czas. W końcu postanowiłem że baza wymaga konkretnej rewizji, i rozpocząłem pracę nad jej kolejną odsłoną, nie jest to tłumaczenie poprzedniej bazy na język angielski a zrobienie jej całkiem od nowa. Praca trwała 7 miesięcy i pochłonęła niezliczoną ilość godzin, czasem pracowałem i 10 godzin dziennie. Nie trudno sobie wyobrazić jak ciężkie to zadanie które jednak ukończyłem 2 maja 2020 roku.

Jedyna baza na świecie

Dzisiaj chciałbym wam zaprezentować jedyną na świecie bazę danych zawierającą wszystkie nieptasie gatunki dinozaurów znane nauce. Baza będzie ciągle aktualizowana, a aktualizacje będą dostępne co miesiąc. Praca to efekt przeczytania i przeanalizowania tysięcy prac naukowych. Przy tak ogromnej ilości danych są możliwe potencjalne błędy lub zdezaktualizowane informację, choć dołożyłem wszelkich starań by ograniczyć je do minimum.

Taksonomia

W bazię znajdują się wszystkie nieptasie gatunki dinozaurów, usunięto z niej przedstawicieli Silesauridae i tym podobnych, które dinozaurami nie są. Początkowo lista była wzorowana na tej George Olshevsky’ego jednak później zważając na niezrozumiałe dla mnie kryteria które on przyjął sporządziłem listę na podstawie kryterium albo coś należy do Dinosauria albo nie. Jeżeli jakiś gatunek jest problematyczny to najczęściej został uwzględniony, usuwane są natomiast taksony należące do Avialae.

W bazie znajdują się także nazwy nie ważne z naukowego punktu widzenia (nomen nudum), ich potencjalna liczba jest spora. Nie tworzyłem nowych kombinacji nazw, jak czyni to wielu autorów różnych baz czy książek, nie chcę dokładać się do bałaganu taksonomicznego jaki powstał na przestrzeni lat. Bywa że jeden okaz był przypisywany do wielu rodzajów przez co ten sam materiał potrafi mieć nawet kilka kombinacji nazw. Baza dzieli gatunki na ważne i inne np. synonimy czy nomen dubium (kiedy materiał kopalny jest nie diagnostyczny tzn, że nie pozwala na to by odróżnić go z pewnością od innych znanych już gatunków).

Autorzy

W bazie znajdują się nazwiska autorów prac naukowych którzy opisali dany gatunek. W przypadku nie opisanych formalnie taksonów zdarza się, że trudno jest ustalić kto faktycznie tę nazwę nadał i wówczas autor widnieje jako anonimowy.

Rok

W bazie jest podany rok opisania nowego gatunku a nie odnalezienia szczątków (choć bywa że się to pokrywa). Czasem dany rok może występować w nawiasie. Jest to sytuacja w której nazwa została nadana dla jakiegoś materiału ale nie wiadomo dokładnie kiedy więc data z nawiasu to ta która odnosi się do innej nazwy nadanej dla tego samego materiału. Przykładowo mamy Apatosaurus montanus jest to synonim dla opisanego przez Marsha w 1877 roku Atlantosaurus montanus. Ponieważ nie udało mi się ustalić kto użył i gdzie nazwy Apatosaurus montanus to przy tej nazwie istnieje odniesienie do pierwotnego opisu z roku 1877.

Rozmiary dinozaurów

W bazie znajdują się szacunki wielkości dla większości dinozaurów (niektóre nie są dostępne w żadnej innej publikacji) jednak należy pamiętać że mowa tu o zwierzętach wymarłych a większość gatunków znana jest z niekompletnych szkieletów a nie rzadko i z pojedynczych kości. Szacunki oparte są na metodach wolumetrycznych, pracach najlepszych paleoartystów i metodzie GDI. Kolumna ESR – to parametr pokazujący jak dane oszacowanie jest możliwie dokładne, kiedy ESR jest równy 4 tzn, że szacunki oparte są na niemal kompletnym lub kompletnym szkielecie, jeśli jest niższy tzn, że są mniej pewne. ESR został zaczerpnięty z książki Dinosaur Fact and Figures: The Theropods and other Dinosauriformes.

Miejsce i czas odkryć

Baza zawiera także informację o miejscu odnalezienia szczątków dinozaurów jak o ich czasie występowania. Datowania niektórych formacji nie są pewne, nowe prace nieraz je uaktualniają. Czasem zdarza się także, że szczątki zostały odnalezione przez osoby prywatne i nie jest pewne dokładnie z jakiej formacji pochodzą. Nieraz do danego taksonu przypisywane są wątpliwe szczątki, zdarza się, że pochodzą one z miejsc znacznie oddalonych od siebie, niekiedy nawet z innych kontynentów, co sprawia że w wielu wypadkach jest bardzo mało prawdopodobne by pochodziły od tego samego dinozaura.

Klasyfikacja dinozaurów

Podział jest tutaj na klady, w tym dziale jest możliwe najwięcej potencjalnych niezgodności, co nowe prace klasyfikacja dinozaurów często ulega zmianie, wraz z nowymi odkryciami mamy więcej danych i pozycja systematyczna danych dinozaurów jest inna niż wcześniej. Starałem się tutaj używać najnowszych prac i analiz kladystycznych lub najbardziej powszechnej pozycji dla danego dinozaura która przeważała w wielu większości publikacji naukowych.

Materiał kopalny

Jest tutaj informacja na temat ile kości danego dinozaura jest znane. Z powodu ogromnego bałaganu taksonomicznego jaki powstał na przestrzeni wielu lat, czasem nie jest pewne które okazy należą do danego gatunku a które nie, bywa, że osobniki poprzednio przypisywane do danego dinozaura okazują się później należeć do innego gatunku.

Referencje

Tutaj znajdują się główne źródła danych (aczkolwiek nie jedyne) na podstawie których powstał opis w bazie. Wielokrotnie używałem oprócz prac naukowych także- Theropod Database, książki Dinosaurs The Encyclopedia (kilka tomów), książkę Dinosaur Fact and Figures- The Theropods and other Dinosauriformes, bazy danych Paleofile, Fossilworks i Compact Thescelosaurus.

Przyszłość bazy

W kolejnych aktualizacjach planuję dodać różne zakładki np. Stratygrafia gdzie będą różne rankingi, statystyki itp. związane z czasem występowania poszczególnych dinozaurów. Planuję też zrobić zakładkę Geografia w której będą dane statystyczne na temat występowania dinozaurów np. ile dinozaurów pochodzi z danego kraju itd. Najtrudniejsza do zrobienia będzie zapewne zakładka z drzewem rodowym dinozaurów, ale być może i ona się pojawi. Statystyki być może obejmą także autorów prac jak i coś na zasadzie kalendarium i historii odkryć. Oczywiście nie zabraknie też rankingów w stylu top największe, najcięższe itd z poszczególnych grup.

Prawa autorskie / Copyright

Udostępniona baza może być wykorzystywana jedynie na użytek prywatny, nie może być w jakiejkolwiek formie udostępniana ani publikowana, nie może również służyć jako źródło danych do blogów, czy jakichkolwiek projektów bez zgody autora. Autor zastrzega sobie także wyłączność na edytowanie i ciągłą aktualizację bazy w oparciu o nowe prace naukowe.

The shared database may be used only for private use, may not be shared or published in any form, nor may it serve as a source of data for blogs or any projects without the author’s consent. The author also reserves the exclusive right to edit and constantly update the database based on new scientific papers.

Baza dinozaurów do pobrania

Link do pobrania bazy:

Największa na świecie baza danych dinozaurów

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button