Pasożyty mają bogaty repertuar przystosowań, które mają pomóc im przedłużeniu gatunku np. substancje hamujące krzepnięcie krwi u hematofagów, dobry węch pomagający lokalizować potencjalnych żywicieli kleszczy, zdolność do unikania układu odpornościowego żywiciela itp. Najbardziej medialne jednak są te organizmy, których infekcja powoduje zmiany w zachowaniu lub morfologii swoich gospodarzy. Przykładem takiego ,,manipulatora” może być opisywany wcześniej nicień Sphaerularia bombi. Bohaterem tego wpisu będzie kolejny ,,utalentowany” pasożyt należący do tzw. kolcogłowych – Pomphorhynchus laevis.
Czytaj więcej »-
O kolcogłowach słów kilka…
-
Wilki w owczych skórach
Pośród licznych adaptacji, jakie występują u zwierząt, jednym z najciekawszych jest mimikra. W dużym skrócie jest to zjawisko polegające na upodabnianiu się jednego gatunku zwierząt do innego poprzez przyjmowanie ich kształtu, barwy, zapachu lub innych właściwości. Najczęściej mówiąc o tym zjawisku mamy na myśli mimikrę batesowską, czyli upodabnianie się bezbronnego organizmu do taksonu lepiej przystosowanego do obrony. Dzięki temu, niegroźne bzygi, mogą chronić się przed drapieżnikami, udając niebezpieczne i jadowite osy. Mimikra może jednak stanowić również groźną broń, czego dowodem mogą być niektóre pająki [5].
Czytaj więcej » -
Nie żyje królowa, niech żyje królowa
Życie władcy nie jest usłane różami. Zawsze znajdzie się ktoś, kto uzna, że jemu będzie bardziej do twarzy w koronie. Zamachy jednak nie są wyłącznie domeną ludzi. Owadzie królowe również muszą uważać, by ich panowanie nie zakończyło się zbyt wcześnie. Pora zajrzeć do akt jednego z zamachowców – tak zwanych trzmielców.
Czytaj więcej » -
Jak wytresować trzmiela?
Trzmiele nie mają w życiu lekko. Od lat obserwujemy spadek zagęszczenia oraz różnorodności gatunkowej tych pożytecznych owadów, za które winą obarczana jest intensyfikacja rolnictwa (np. nieodpowiednie stosowanie pestycydów) oraz ocieplenie klimatu [3, 7]. Co więcej, jak na złość ludzie mylą trzmiele z bąkami (które z kolei bywają niekiedy błędnie nazywane gzami). Ludzka działalność nie jest jedynym zagrożeniem, ponieważ jak każdy organizm posiadają swoich naturalnych wrogów, na których tle swoich niezwykłym cyklem życiowym wyróżnia się pewien niepozorny nicień – Sphaerularia bombi.
Czytaj więcej » -
Zabójczy duet
W przyrodnie nie brakuje interesujących przykładów współpracy. Dzisiaj chciałbym przybliżyć Wam niezwykle zabójczy duet zupełnie odległych sobie grup organizmów – nicieni oraz bakterii. Przejdźmy zatem do akt naszych delikwentów.
Czytaj więcej » -
Wrzęchy
Przyroda nigdy nie przestanie nas zaskakiwać. Świetnym tego przykładem mogą być wrzęchy. Taksonomowie długo zastawiali się, gdzie umieścić tę grupę. Była ona wiązana z płazińcami, robakami obłymi, a nawet z wijami. Niespodziewaną odpowiedź w 1972, przyniosło odkrycie Karla Wingstranda. Dzięki badaniom nad ich plemnikami stwierdził bliskie pokrewieństwo wrzęch ze splewkami. Późniejsze badania molekularne potwierdziły jego przypuszczenia. I tak skorupiaki zostały wzbogacone o nową grupę, którą w niniejszym artykule chciałbym przybliżyć.
Czytaj więcej » -
Mechowce
Zwykle spacerując po lesie, nie myślimy o tym, ile życia kryje się pod naszymi nogami. Ściółka jest rajem dla tysięcy organizmów. Przede wszystkim saprofagów, czyli zwierząt, które odżywiają się martwymi lub rozkładającymi się szczątkami innych organizmów.
W tym artykule chcielibyśmy przybliżyć jedną z najliczniejszych grup, jakie zamieszkują leśną ściółkę. Mowa o roztoczach, zwanych mechowcami (Oribatida).
Czytaj więcej »