MENU

by • 12 lipca 2017 • Dinozaury8 komentarzy6897

Polacanthus – „żółwik” z Wielkiej Brytanii

Rekonstrukcja polakanta

Polakanta chyba znamy 🙂 Na pewno każdy fan dinozaurów oglądał „Wędrówki z Dinozaurami” a polakant właśnie tam występował. Zapraszam na artykuł o tym pancernym roślinożercy z Wielkiej Brytanii.

ODKRYCIE

Jeśli chodzi o odkrycie tego dinozaura to z radością powiem,że polakant był jednym z najwcześniej odkrytych ankylozaurów 🙂

Pierwszy okaz gatunku P. Foxii odnalazł William Fox i od jego nazwiska wzięła się też nazwa gatunku. Kolejny okaz odnalazł William Blows w 1979 roku a trzeci jest obecnie w prywatnej kolekcji skamieniałości.

WYGLĄD I BUDOWA

Polakant był oczywiście ankylozaurem. Był raczej powolnym czworonożnym zwierzęciem żywiącym się roślinami. Dinozaur ten miał twardy i solidny pancerz chroniący go przed drapieżnikami.

Po bokach ciała miał również kolce które zapewniały, że nikt nie zajdzie go od boku(w sumie po co go zachodzić? Drapieżniki myślcie trochę 🙂 ) I tyle z wyglądu.

ROZMIARY

Roślinożerca ten osiągał maksymalnie 6,5 metra długości.

Zależało to też od gatunku. Dajmy na to P.Foxii osiągał 5 metrów długości a P.Rudgwickensis wspomniane 6,5 metra. Ważył od 2 do 4 ton.

PALEOEKOLOGIA I PALEOBIOLOGIA

Żył on na terenach Wielkiej Brytanii i prawdopodobnie Hiszpanii i Ameryki Północnej. W Wielkiej Brytanii w Barremie około 132 milionów lat temu było bardzo gorąco i parno. Były tam pewnie starorzecza,bagna i rozlewiska. Tam miękką roślinnością wodną mógł się żywić polakant.

Współwystępował ze znanym iguanodonem, masywnym mantellizaurem, małym vektizaurem, ornitopodem hipsylofodonem oraz z różnymi zauropodami. Drapieżcy z którymi przyszło mu dzielić środowisko byli groźni. Bardzo (w sumie jak każdy drapieżnik 🙂 ) Eotyran osiągał 6 metrów długości ale barionyx-spinozauryd już nawet 11!

Najgroźniejszy był jednak neowenator osiągający być może nawet 10 metrów.Był królem Wyspy Wight bo tak dzisiaj nazywa się wyspa na której znaleziono skamieniałości tych wszystkich dinozaurów. W przeszłości nie była to jednak wyspa lecz zwykły wilgotny ląd 🙂

No to dotarłeś do końca artykułu. Zapraszam na kolejne 😉

Polakant brodzący w bagnie

Rekonstrukcja polakanta

Polakant i iguanodon(Wędrówki z Dinozaurami 😉 )

Podobne artykuły

8 odpowiedzi do: "Polacanthus – „żółwik” z Wielkiej Brytanii"

  1. Marek napisał(a):

    Fajny „żółwik” – 6 metrów 🙂

  2. Robson napisał(a):

    Kacper, może opiszesz Dreadnoughtusa 🙂

  3. JBon PTronic 137 napisał(a):

    Hej Kacpi,opisz dimorfka (dimorphodona) 🙂 .

  4. JBon PTronic 137 napisał(a):

    Polecałbym równiesz więcej zauropodów i ceratów (ceratopsów),to będę bardzo zaintrygowany.

Dodaj komentarz

Pokaż, że jesteś człowiekiem * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

DinoAnimals.pl - Dinozaury, animals, świat zwierząt i roślin